Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Operní atomová bomba efektně dopadla i do českých kin

  10:31aktualizováno  10:31
Nová sezona přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku nabízí reprezentativní průřez repertoárem první americké scény. Od října do něj patří i novinka minimalisty Johna Adamse Doctor Atomic, která se v sobotu vysílala do stovek světových a také jedenácti českých kin.

Robert Oppenheimer (vpravo) představuje atomovou bombu | foto: Profimedia.cz

Z opery Doctor Atomic Johna AdamseAdams si pro své opery vybírá témata, která už sama o sobě zaručují pozornost, ať už to byl Nixon v Číně nebo Smrt Klinghoffera. A také je umí zpracovat. Opera o prvním testování atomové bomby Doctor Atomic, která měla světovou premiéru roku 2005 v San Francisku, soustřeďuje pozornost na rozporuplnou osobnost "otce americké atomové bomby" Roberta Oppenheimera, jeho vědecký tým a rodinu.

Dílo se zabývá okolnostmi, které doprovázely první pokusný výbuch v červenci 1945. Do kontrastu s technickým experimentem staví otázky svědomí i běžné lidské problémy a touhy. Jakýmsi symbolickým protihráčem vědců je indiánská chůva Pasqualita, nositelka odvěké úcty k přírodním silám.

TRAILER K PROJEKCÍM OPERY DOCTOR ATOMIC

Adams stvořil bezesporu hudebně silné, dramatické dílo s mnoha vypjatými momenty. Libretista Peter Sellars sestavil text z oficiálních vládních i biografických dokumentů, ale cituje i z děl Oppenheimerových oblíbených básníků nebo z posvátné knihy hinduismu Bhagavadgíty, kterou vědec nosil při sobě.

Opera, která pracuje i s přidanými zvuky letadla nebo sirény, nekončí mohutným výbuchem, ale hrozivým tichem. Do něho se ozve ženský hlas, který japonsky prosí o vodu.

Z opery Doctor Atomic Johna Adamse

Výkon filmové hvězdy
Nejemocionálnější i nejmelodičtější scénou je velká árie Oppenheimera "Batter my Heart" na text anglického renesančního básníka Johna Donna. Impozantní jsou i sborové scény. Jindy ovšem opera působí až příliš "upovídaně" a v meditativních pasážích rozvlekle, ne všechno je srozumitelné.

Přesnou podobu a účinek scénických koncepcí si divák v kině, odkázaný na "nabídku" kamery, spíše jen domýšlí. Velká dřevěná stěna rozdělená do malých kójí, v nichž pracují vědci, ani nařasená bílá látka v pozadí znázorňující hory Nového Mexika však nezanechaly dojem něčeho opravdu originálního či efektního.

OPERA DOCTOR ATOMIC - BATTER MY HEART
(De Nederlandse Opera)

Třebaže všechny výkony byly dobré, jednoznačnou hvězdou inscenace se stal barytonista Gerald Finley v titulní roli. Jeho hlas, zjev, charizma určitě zaujaly i diváky v hledišti, kamera navíc umožnila vychutnat nejjemnější odstíny jeho herectví. Finley svou mimikou i očima vytvořil portrét duše, za nějž by se nemusela stydět filmová hvězda.

K přenosům z Metropolitní opery se od prosince připojí i druhé pražské kino (Světozor), od ledna začnou vysílat i kinosály v Olomouci a Jablonci nad Nisou.

JOHN ADAMS - Doctor Atomic
Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku, Kino Aero Praha, 8. listopadu. Dirigent Alan Gilbert, režie Penny Woolcocková.
Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz