Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Operní atomová bomba efektně dopadla i do českých kin

  10:31aktualizováno  10:31
Nová sezona přímých přenosů z Metropolitní opery v New Yorku nabízí reprezentativní průřez repertoárem první americké scény. Od října do něj patří i novinka minimalisty Johna Adamse Doctor Atomic, která se v sobotu vysílala do stovek světových a také jedenácti českých kin.

Robert Oppenheimer (vpravo) představuje atomovou bombu | foto: Profimedia.cz

Z opery Doctor Atomic Johna AdamseAdams si pro své opery vybírá témata, která už sama o sobě zaručují pozornost, ať už to byl Nixon v Číně nebo Smrt Klinghoffera. A také je umí zpracovat. Opera o prvním testování atomové bomby Doctor Atomic, která měla světovou premiéru roku 2005 v San Francisku, soustřeďuje pozornost na rozporuplnou osobnost "otce americké atomové bomby" Roberta Oppenheimera, jeho vědecký tým a rodinu.

Dílo se zabývá okolnostmi, které doprovázely první pokusný výbuch v červenci 1945. Do kontrastu s technickým experimentem staví otázky svědomí i běžné lidské problémy a touhy. Jakýmsi symbolickým protihráčem vědců je indiánská chůva Pasqualita, nositelka odvěké úcty k přírodním silám.

TRAILER K PROJEKCÍM OPERY DOCTOR ATOMIC

Adams stvořil bezesporu hudebně silné, dramatické dílo s mnoha vypjatými momenty. Libretista Peter Sellars sestavil text z oficiálních vládních i biografických dokumentů, ale cituje i z děl Oppenheimerových oblíbených básníků nebo z posvátné knihy hinduismu Bhagavadgíty, kterou vědec nosil při sobě.

Opera, která pracuje i s přidanými zvuky letadla nebo sirény, nekončí mohutným výbuchem, ale hrozivým tichem. Do něho se ozve ženský hlas, který japonsky prosí o vodu.

Z opery Doctor Atomic Johna Adamse

Výkon filmové hvězdy
Nejemocionálnější i nejmelodičtější scénou je velká árie Oppenheimera "Batter my Heart" na text anglického renesančního básníka Johna Donna. Impozantní jsou i sborové scény. Jindy ovšem opera působí až příliš "upovídaně" a v meditativních pasážích rozvlekle, ne všechno je srozumitelné.

Přesnou podobu a účinek scénických koncepcí si divák v kině, odkázaný na "nabídku" kamery, spíše jen domýšlí. Velká dřevěná stěna rozdělená do malých kójí, v nichž pracují vědci, ani nařasená bílá látka v pozadí znázorňující hory Nového Mexika však nezanechaly dojem něčeho opravdu originálního či efektního.

OPERA DOCTOR ATOMIC - BATTER MY HEART
(De Nederlandse Opera)

Třebaže všechny výkony byly dobré, jednoznačnou hvězdou inscenace se stal barytonista Gerald Finley v titulní roli. Jeho hlas, zjev, charizma určitě zaujaly i diváky v hledišti, kamera navíc umožnila vychutnat nejjemnější odstíny jeho herectví. Finley svou mimikou i očima vytvořil portrét duše, za nějž by se nemusela stydět filmová hvězda.

K přenosům z Metropolitní opery se od prosince připojí i druhé pražské kino (Světozor), od ledna začnou vysílat i kinosály v Olomouci a Jablonci nad Nisou.

JOHN ADAMS - Doctor Atomic
Přímý přenos z Metropolitní opery v New Yorku, Kino Aero Praha, 8. listopadu. Dirigent Alan Gilbert, režie Penny Woolcocková.
Hodnocení MF DNES: 80 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: Měsíčňanky chodí nahé. Národní divadlo zahodilo i takovou šanci

Jaroslav Březina (v popředí) v titulní úloze Janáčkovy opery Výlety páně...

Pražské Národní divadlo uvedlo Janáčkovu satirickou operu Výlety páně Broučkovy. O čem se hraje, těžko říct. Nevyužita...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

emimino-diskuse
emimino-diskuse

Je fajn si občas s někým popovídat o tom, co vás trápí. S námi v tom nejste sami.

Najdete na iDNES.cz