Z filmu Operace Dunaj

Z filmu Operace Dunaj | foto: Bontonfilm

Operace Dunaj připomene srpnovou invazi příběhem dýchavičného polského tanku

  • 0
Operace Dunaj, krycí název invaze ze srpna 1968, dal nyní název i novému polsko-českému filmu. Přelomové události pozoruje od piva. Takzvané velké dějiny každý zná. Pod krycím názvem Operace Dunaj vjely 21. srpna do Československa armády zemí Varšavské smlouvy.

Ovšem stejnojmenný film, jejž podle vlastního divadelního projektu natočil režisér Jacek Glomb s polskými i českými herci, sleduje "malé dějiny", osud jednoho tanku v jedné vsi.

Od půllitru ke knedlíkům

Mezi polskými tanky, které se podle rozkazu vydaly na "bratrskou pomoc proti kontrarevoluci", figuruje ve filmu i veterán zvaný Beruška. Starý dýchavičný stroj se vykodrcá z kasáren poslední, cestou se ztratí, zabloudí a nad ránem zůstane kvůli poruše stát v pohraničním českém Zapadákově. Přesněji řečeno přímo v tamní hospodě, do níž se probourá – o důvod více, aby místní lidé dali najevo, co si o okupantech myslí.

Z filmu Operace Dunaj

Posádka nemohoucího vehiklu, kterou tvoří zkušený Edek, silák Romek, student Florian a mladičký Jasiu, zpočátku opravdu věří, že jede bránit svobodu a demokracii. Když však narazí do útulného lokálu, kde Rudolf Hrušínský coby pan výpravčí právě slaví s kamarády odchod do penze, vojáci rychle zjistí, že s radostí je tu nikdo vítat nebude, a to nejen kvůli rozbitým půllitrům a pobořené zdi.

Sotva se místní vzpamatují ze šoku, neboť do zapadlé vísky sedící družně u piva dosud zprávy o invazi nedorazily, popadne je vztek. Vyjde totiž najevo, že Beruška potřebuje opravu, aby se mohla pohnout dál, a k opravě zase potřebují polští vetřelci šikovné české ruce.

Z filmu Operace DunajZ filmu Operace Dunaj

Vesničané řeší těžké dilema: mají pomoci nepříteli, aby se ho rychleji zbavili, nebo nehnout prstem, a tudíž trpět nezvané hosty déle? Čas běží – a napříč barikádou přináší zrod nečekaných vztahů.

Místní slečny v podání Moniky Zoubkové či Marthy Issové si všímají mladších tankistů, v jejich veliteli zase objeví pan výpravčí spřízněnou duši – chovatele holubů, dojde i na kuchařské sbližování kolem knedlíků. Bohužel však existují i jiné tanky než Beruška – třeba ruské...

Z filmu Operace Dunaj

"Můj zájem patří lidem, ne ideologii," říká Jacek Glomb, jenž tragikomedií Operace Dunaj ve filmu debutuje. Vlastní divadelní inscenaci na stejné téma uvedl před třemi lety v polské Legnici, již s okupací Československa spojují dvě historické okolnosti: právě z Legnice invazi řídilo sovětské velení a dopravilo sem také zatčené české proreformní politiky.

Ostatně ani příběh o bludném suchozemském Holanďanovi nevzešel pouze z autorovy fantazie: skutečně se traduje legenda, podle níž během invaze jeden polský tank záhadně zmizel a už nikdy se nenašel.

Vzájemné předsudky

Režisér polsko-českého koprodukčního snímku si z krajanů vybral vesměs známé herce – patří k nim Bogdan Grzeszczak, Maciej Stuhr či Zbigniew Zamachowski; podobně i z Česka volil populární tváře – Evu Holubovou, Jaroslava Duška, Bolka Polívku nebo Jana Budaře. V jedné z rolí se objeví rovněž Jiří Menzel, který měl nad Operací Dunaj také odborný režijní dohled.

Z filmu Operace DunajZ filmu Operace Dunaj

Podle Glomba vypráví jeho film hlavně o porozumění; ve druhém plánu však také o vzájemných předsudcích mezi Poláky a Čechy, z nichž čerpá humor. "Co si o sobě myslíme? Poláci považují Čechy za švejkovský národ, který ze všeho vykličkuje; Češi zase Poláky za přehnaně patetické vlastence.

A jedni i druzí tvrdí o svých sousedech, že se rádi napijí; v tom se shodneme," směje se Glomb. Česko si s premiérou pospíšilo, po křtu na filmovém festivalu v Karlových Varech přijde Operace Dunaj do zdejších kin už 23. července. Polsko, ale také Slovensko zvolily symboličtější datum: start filmu stanovily na 21. srpna.