Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opera tuzemské první scény přivítá slavné režiséry

  2:28aktualizováno  2:28
Světově renomovaní režiséři a nejtalentovanější čeští dirigenti mladé generace se objeví v nadcházející sezoně v pražském Národním divadle. Je to první sezona, za kterou v plné míře odpovídá nový šéf opery Jiří Heřman.

Jiří Heřman - umělecký šéf opery Národního divadla v Praze | foto: Jiří Bervida

Velká očekávání jsou spojována především s produkcí Mozartovy rané opery La finta giardiniera (Zahradnice z lásky). Na první scénu se vrátí proslulý inscenační tandem Karl-Ernst a Ursel Herrmannovi, který před dvěma lety triumfoval inscenací La Clemenza di Tito. Hudebně produkci připravuje nově jmenovaný šéfdirigent opery Národního divadla Tomáš Netopil, který se v posledních letech výrazně prosazuje ve světě.

V hlavních rolích se představí americký tenorista Jeffrey Francis, britský tenorista Andrew Staples, z domácích sólistů byli přizváni například sopranistka Simona Houda Šaturová nebo basbarytonista Adam Plachetka.

Jméno dobře známé v operním světě figuruje i u nové produkce Čajkovského Evžena Oněgina. Režisér Andrei Serban už inscenoval v Metropolitní opeře, ve Vídeňské státní opeře nebo v londýnské Covent Garden.

Národní divadlo také chystá operu Georga Friedricha Händela Rinaldo, kterou na dobové nástroje nastuduje Orchestr Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Jevištní podoba, kterou vytvoří francouzský inscenační tým, chce navodit atmosféru dobového provedení, k němuž patří i osvětlení svíčkami.

K letošnímu osmdesátému výročí úmrtí Leoše Janáčka první scéna zařadila novou inscenaci opery Věc Makropulos. Půjde o koprodukci s londýnskou English National Opera, kde toto dílo inspirované hrou Karla Čapka režijně připravil americký divadelník Christopher Alden. V titulní roli Emilie Marty se představí německá sopranistka Gun-Brit Barkmin, za dirigentským pultem bude stát další výrazný talent mladé generace, Tomáš Hanus, současný šéf brněnské opery.

Opera o údělu Sarajeva
Výročí Leoše Janáčka uctí i Národní divadlo Brno, které chystá Příhody lišky Bystroušky. Připomene navíc i blížící se padesáté výročí úmrtí Bohuslava Martinů, a to nastudováním jeho opery Julietta a dále komorní opery Kuchyňská revue a baletů Slzy nože a Podivuhodný let.

Nevšední dramaturgický počin uvede ostravské Národní divadlo moravskoslezské. Do programu zařadilo světovou premiéru opery Filippa Ziganteho Dech dobrých víl. Její libreto vychází ze stejnojmenného románu Angela Cannavacciuola, který krátce po skončení bojů strávil šest měsíců v Sarajevu.

Název vychází z dobové pověsti, která vznikla v souvislosti s tím, že velká část válečných obětí se stávala terčem ostřelovačů. Když se nad řekou zvedla mlha, ostřelovači nemohli "pracovat". Mlha byla proto místními nazvána "dechem víl".
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Zrod vetřelců i minotaura. Continuo dál drží svou laťku vysoko

Představení 8 hrálo Divadlo Continuo na poli naproti svému Švestkovému dvoru v...

Momenty ze zběsilého 20. století využilo Divadlo Continuo k neobvyklému site specific projektu 8. Ač nejsou úplně...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz