Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opera tuzemské první scény přivítá slavné režiséry

  2:28aktualizováno  2:28
Světově renomovaní režiséři a nejtalentovanější čeští dirigenti mladé generace se objeví v nadcházející sezoně v pražském Národním divadle. Je to první sezona, za kterou v plné míře odpovídá nový šéf opery Jiří Heřman.

Jiří Heřman - umělecký šéf opery Národního divadla v Praze | foto: Jiří Bervida

Velká očekávání jsou spojována především s produkcí Mozartovy rané opery La finta giardiniera (Zahradnice z lásky). Na první scénu se vrátí proslulý inscenační tandem Karl-Ernst a Ursel Herrmannovi, který před dvěma lety triumfoval inscenací La Clemenza di Tito. Hudebně produkci připravuje nově jmenovaný šéfdirigent opery Národního divadla Tomáš Netopil, který se v posledních letech výrazně prosazuje ve světě.

V hlavních rolích se představí americký tenorista Jeffrey Francis, britský tenorista Andrew Staples, z domácích sólistů byli přizváni například sopranistka Simona Houda Šaturová nebo basbarytonista Adam Plachetka.

Jméno dobře známé v operním světě figuruje i u nové produkce Čajkovského Evžena Oněgina. Režisér Andrei Serban už inscenoval v Metropolitní opeře, ve Vídeňské státní opeře nebo v londýnské Covent Garden.

Národní divadlo také chystá operu Georga Friedricha Händela Rinaldo, kterou na dobové nástroje nastuduje Orchestr Collegium 1704 s dirigentem Václavem Luksem. Jevištní podoba, kterou vytvoří francouzský inscenační tým, chce navodit atmosféru dobového provedení, k němuž patří i osvětlení svíčkami.

K letošnímu osmdesátému výročí úmrtí Leoše Janáčka první scéna zařadila novou inscenaci opery Věc Makropulos. Půjde o koprodukci s londýnskou English National Opera, kde toto dílo inspirované hrou Karla Čapka režijně připravil americký divadelník Christopher Alden. V titulní roli Emilie Marty se představí německá sopranistka Gun-Brit Barkmin, za dirigentským pultem bude stát další výrazný talent mladé generace, Tomáš Hanus, současný šéf brněnské opery.

Opera o údělu Sarajeva
Výročí Leoše Janáčka uctí i Národní divadlo Brno, které chystá Příhody lišky Bystroušky. Připomene navíc i blížící se padesáté výročí úmrtí Bohuslava Martinů, a to nastudováním jeho opery Julietta a dále komorní opery Kuchyňská revue a baletů Slzy nože a Podivuhodný let.

Nevšední dramaturgický počin uvede ostravské Národní divadlo moravskoslezské. Do programu zařadilo světovou premiéru opery Filippa Ziganteho Dech dobrých víl. Její libreto vychází ze stejnojmenného románu Angela Cannavacciuola, který krátce po skončení bojů strávil šest měsíců v Sarajevu.

Název vychází z dobové pověsti, která vznikla v souvislosti s tím, že velká část válečných obětí se stávala terčem ostřelovačů. Když se nad řekou zvedla mlha, ostřelovači nemohli "pracovat". Mlha byla proto místními nazvána "dechem víl".
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Jen tak nezmizím. Iva Janžurová bude hostem pořadu Za scénou

Iva Janžurová

Herečka, režisérka, dramatička. Iva Janžurová zvládá na divadle střídat rozličné profese a na plátnech by se snad brzy...

Najdete na iDNES.cz