Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Kaiser a Lábus v opeře aneb jak udělat z ptákoviny umění

  15:15aktualizováno  15:15
Národní divadlo připravuje operu podle rozhlasového seriálu Kaisera a Lábuse o rodince Tlučhořových. Blbý nápad, jak udělat z ptákoviny to nejvyšší umění, okomentovala kus Rudá Marie jeho režisérka Viktorie Čermáková. Štáb iDNES.cz se zúčastnil jedné z posledních zkoušek.

„Zhruba před osmi lety jsem hledal námět na operu, chtěl jsem si tu hudební formu vyzkoušet. A najednou mi trklo, že tohle je to téma, co je mi blízké humorem i zpracováním,“ popisuje tvůrce a dirigent Rudé Marie Jan Kučera vznik nečekaného představení. Rodinku Tlučhořových poslouchá skoro od jejího vzniku, kdy si díly natáčel na kazety.

Plakát k opeře Rudá Marie

Plakát k opeře Rudá Marie

Předlohou opery Rudá Marie se stala epizoda Staliňák, v níž se vyznavači komunismu tajně scházejí v podzemním bunkru a spřádají své sny. „Nechtěl jsem, aby to bylo vnímáno jako politická satira, spíš jsem chtěl zachovat ducha seriálu a podtrhnout to hudebně. Mám radost, že se těmto postavám můžeme tak trošku vysmát,“ dodává.

„Honza měl s prominutím blbý nápad udělat z takové ptákoviny to nejvyšší umění, kterého je člověk schopen,“ okomentovala nápad převést Tlučhoře na scénu divadla režisérka Rudé Marie Viktorie Čermáková. „Pan Lábus s panem Kaiserem se u toho nemusí líčit. Jsou to chlapi, hrají ženské, je to vtipné samo o sobě. Člověk to miluje. S tímhle zvláštním civilem se ale opera nespokojí. Trvalo nám to proto poměrně dlouho a nedá se popsat, co jsme s tím udělali, musíte se přijít podívat,“ láká režisérka.

„Jsem na to strašně zvědavý a hrozně se s Oldou těšíme,“ říká za oba tvůrce Tlučhořů Jiří Lábus. Dvojice komiků se totiž vůbec zkoušek neúčastnila a nechala všechno na tvůrcích. „Přijdu k tomu jako normální divák, který před sedmou večer zasedne na Nové scéně,“ dodává Lábus.

Jako Sabinové

Lábus se s Kučerou potkal už během pořadu Ivánku, kamaráde, který připravoval s Petrem Čtvrtníčkem. „Honza nám psal muziku, upravil znělku pořadu Branky body vteřiny. Tak jsem poznal, že je to veliký šprýmař, člověk se smyslem pro humor,“ říká Lábus. Kučera přišel s myšlenkou opery podle Tlučhořů už tehdy. Lábus to považoval za pouhý vtip až do doby, než spatřil notový zápis. „Připadáme si nyní s Oldou jako Sabinové,“ řekl Lábus v narážce na Karla Sabinu, libretistu Bedřicha Smetany či Zdeňka Fibicha.

Improvizační série autorských mikrokomedií se poprvé vysílala na podzim 1991 zprvu na rádiu Golem. Od té doby oba herci propůjčili hlasy stovkám postav. Základ však tvoří svérázná rodinka Tlučhořových a Hýl, jenž je v prvém dílu navštívil - a zůstal. Fanoušci nyní mohou Tlučhořovy poslouchat na vlnách Českého rozhlasu.

Opera Rudá Marie má premiéru už 7. května na Nové scéně. Ve hře vystoupí Jitka Svobodová, Josef Škarka, Daniel Klánský, Michael Kubečka a Matěj Ruppert. Na záběry ze zkoušky Marie se podívejte ve videu.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Najdete na iDNES.cz