Opera bude vyprávět o dvanácti hodinách před smrtí amerického prezidenta Kennedyho

Opera bude vyprávět o dvanácti hodinách před smrtí amerického prezidenta Kennedyho | foto: AP

Posledních dvanáct hodin. Připravuje se opera dle atentátu na Kennedyho

  • 2
Do filmu a televize už pětatřicátý americký prezident vstoupil dávno, teď bude i hlavním hrdinou opery. Dílo s názvem JFK zachytí posledních dvanáct hodin Kennedyho života, který ukončily 22. listopadu 1963 výstřely v Dallasu.

Pětatřicetiletý americký skladatel David T. Little a libretista Royce Vavrek dílo píší na objednávku operní společnosti v texaském Fort Worthu, kde Kennedy strávil nějaký čas před odletem do Dallasu. Opera by se měla soustředit právě na Kennedyho pobyt v tomto městě a na jeho setkání s místními obyvateli.

JFK bude mít sice světovou premiéru až na jaře roku 2016, ale už letos v listopadu se v New Yorku uskuteční workshop, na němž zazní ukázky z nové opery a kterého se kromě autora zúčastní i zpěváci obsazení do rolí Kennedyho, jeho manželky Jacqueline, viceprezidenta Lyndona B. Johnsona a dalších postav. Na inscenaci se totiž koprodukčně podílí i newyorské American Lyric Theater, věnující se převážně nové tvorbě.

Prezidenta Kennedyho si v opeře JFK zazpívá barytonista Matthew Worth

Ředitel opery ve Fort Worthu Darren K. Woods americkým médiím přiznal, že obsadit role takových národních ikon byla neobvyklá výzva. „Každý divák samozřejmě přijde do divadla s vlastní představou, jak by postavy měly vypadat,“ poznamenal.

V roli Kennedyho se představí mladý americký barytonista Matthew Worth, který se už podílel na řadě nových skladeb. „Když nám předzpíval, hned na nás zapůsobil svou elegancí a prezidentským charizmatem,“ podotkl Woods.

Jackii Kennedyovou ztvární mezzosopranistka Daniela Macková, finalistka renomované pěvecké soutěže v britském Cardiffu. Vystupuje na různých amerických scénách, v uplynulé sezoně debutovala v opeře v Chicagu jako kuchtík v Dvořákově Rusalce. Viceprezidenta Johnsona bude zpívat basbarytonista Daniel Okulitch.

Skladatel Little a libretista Vavrek už mají za sebou několik společných projektů, třeba operu Dog Days, černou komedii o americké rodině, jež v nedaleké budoucnosti čelí důsledkům války.

Kolorit zachovají

V jednom z rozhovorů skladatel Little popsal, jak se na operu JFK připravovali. Využili prý autentických vzpomínek lidí, kteří byli svědky Kennedyho příjezdu do Texasu a náhodou se stali součástí historických událostí. Inspiraci čerpali i přímo na místě, zavítali i do hotelu, kde byl prezident Kennedy ve Fort Worthu ubytován.

„Strávil jsem spoustu času s dobovými tiskovými materiály, třeba s časopisy Life a Look, které vycházely v době po atentátu. Poskytly různé zajímavosti o lidech a pak mi pomohly pochopit ten pocit obrovské národní ztráty. Určité situace v opeře jsou inspirovány i rozhovory s Jackií, které vznikaly v týdnech po atentátu a zveřejněny byly teprve před několika lety. Pomohly nám nahlédnout do každodenního života Kennedyů,“ zdůraznil skladatel.

Jestli se kolorit šedesátých let odrazí i v jeho hudbě, Little zatím blíže neupřesnil. „Neustále si však klademe různé otázky, abychom poskytli věrohodný obraz té doby,“ naznačil.