Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opera o Horákové stojí za vidění

  3:43aktualizováno  3:43
Přinejmenším dva nosné pilíře má nová opera Aleše Březiny Zítra se bude..., která ve světové premiéře zazněla ve středu v pražském Divadle Kolowrat a která by docela dobře mohla být i satirickým politickým kabaretem.

Soňa Červená (z opery Zítra se bude...) | foto: Národní divadlo

Tím prvním je samotné téma zrůdných komunistických monstrprocesů, a především toho, jehož obětí se stala poslankyně Milada Horáková. Silnější a dramatičtější libreto, než jaké z hlubin padesátých let současným autorům "poskytují" tehdejší vyšetřovatelé a soudci, respektive soudní spisy, a na druhé straně sami obžalovaní a jejich rodiny svými obhajobami a žádostmi o milost, by asi těžko někdo vymyslel.

Skvělé výkony
Druhým pilířem jsou výkony všech zúčastněných. Především (ale nejen) neúnavné a vysoce profesionální Soni Červené, pro niž opera vznikla a jejíž osobnost celému projektu dominuje.

Hluboký hlas této pěvkyně, vzorově artikulující, a občas přecházející z mluvy do sugestivního (jistěže ne operního, spíše šansonového) zpěvu, provází celou inscenací.

Červená, která se převtěluje do různých podob, svým přednesem dokáže přesně odlišit tvrdě mechanickou recitaci protokolu o zatčení, cynicky pohrdavý projev žalobce, zoufale poníženou žádost otce a dcery Horákové o milost i měkce smířlivá a odhodlaná slova Horákové. Tyto části opery jsou asi nejpůsobivější.

Další výraznou figuru, která po celou operu symbolizuje úlisnou a zvrácenou moc, pištící zcizeným vysokým hlasem, vytvořil kontratenorista Jan Mikušek. Na jeho bílém obleku, potištěném výstřižky z dobového tisku, lze číst i zřetelný titulek Smrt.

V hudebním nastudování Marka Ivanoviče, který v zadní části jeviště vede instrumentální soubor PurPur, neméně precizně zpívají členky Canti di Praga a Kühnova dětského sboru, představující dělnické prokurátory. Tyto figurky mrazí ve své záměrné neskutečnosti.

Tyto pilíře drží stavbu, která není chatrná, ale možná méně nápaditá, než by téma zasloužilo. Zkušený autor filmové hudby Aleš Březina však dovedně pracuje s názvuky minimalismu, barokními inspiracemi i šansonem, dokáže i rozstřihat a do bizarně dadaistického novotvaru slepit budovatelskou píseň Pavla Kohouta Zítra se bude tančit všude.

Texty Jana Zábrany a Jana Vodňanského vytvářejí vhodný prolog, ale opakované v epilogu už působí jako nastavovaný konec, o který se předtím dostatečně postarala slova Milady Horákové z dopisu na rozloučenou.

Neuzavřené téma
A pak jsou tu i postupy balancující na hraně banality. Polopropustná zrcadlová stěna, která odděluje publikum od účinkujících, je sama o sobě efektní, na druhou stranu možná paradoxně narušuje onu intimitu malého divadelního prostoru a úzký kontakt s děním na jevišti, který autoři deklarovali.

Navíc jestliže se zapojení publika do procesu manifestuje prostě tak, že se divákům nastaví studené zrcadlo, tak to je cesta nejmenšího odporu, respektive nejmenší invence.

Podobně jako prostince názorné roztrhání žádosti o milost nebo zkrvavené zástěry prokurátorů. Krátký autentický zvukový záznam z procesu, vsunutý mezi autorská čísla, působí dojmem, že je z jiné opery na tentýž námět, ale jinak zpracované.

Celý projekt začal vznikat ještě za minulého vedení Národního divadla. Na rozdíl od mnoha jiných nesmyslných operních projektů, které jsme v uplynulých letech na první scéně viděli, tento aspoň smysl nepostrádá.

Upozorňuje na téma, které navíc ještě není uzavřené, přes náběhy k banalitám nepůsobí nevkusně (možná i zásluhou relativně krátké stopáže) a dává další velkou příležitost Soně Červené.

V neposlední řadě inscenaci doprovází graficky i obsahově dobře připravený tištěný program, v němž nechybí rozhovor s historikem a komentáře Pavla Kohouta a Jiřiny Šiklové. Za vidění nová opera rozhodně stojí.

Aleš Březina: Zítra se bude...
Národní divadlo Praha. Dirigent Marko Ivanovič, režie Jiří Nekvasil, scéna a kostýmy Daniel Dvořák. Premiéra 9. dubna, délka představení 75 minut.
Hodnocení MF DNES: 70 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz