Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Opera na festivalu: hlavně tradiční repertoár

  10:22aktualizováno  10:22
Nepřehlédnutelnou součástí tradice Pražského jara jsou operní představení, která se po dobu konání festivalu odehrávají v předních pražských divadlech.

Don Giovanni (Daniel Hůlka) | foto: Národní divadlo

Hudebně-dramatické dílo, které na Pražském jaru zazní jako první, ovšem klasickou operou není. Představení Peer Gynt uvede 15. května ve Státní opeře hudbu Edvarda Griega k slavné dramatické básni Henrika Ibsena, jenž skladatele o její zkomponování sám požádal.

Grieg ze své skladby druhotně sestavil dvě orchestrální suity, které se staly oblíbenou součástí symfonického repertoáru. Kompletní hudebně-dramatická verze s hereckými i pěveckými sólisty a sborem je známa mnohem méně.

Jedné z největších domácích "klasik" se dočkají operní posluchači 17. května v Národním divadle, kde zazní Hubička Bedřicha Smetany v nastudování, které bylo vloni premiérováno na festivalu Smetanova Litomyšl.

Příběh o odmítnuté hubičce je možná prostý a jednoduchý, ale odrážejí se v něm dva myšlenkové světy, které mají oba svoji pravdu – svět vdovce Lukáše, který konečně může chtít políbení po své milé Vendulce, a svět Vendulky, která ctí památku zemřelé Lukášovy manželky a hubičku odmítá.

Jedno z nejslavnějších operních děl vůbec, Mozartův Don Giovanni, je na programu 18. května ve Stavovském divadle. Představení režiséra a bývalého šéfa opery Národního divadla Jiřího Nekvasila je replikou legendární inscenace této opery z roku 1969, jež byla dílem režiséra Václava Kašlíka a scénografa Josefa Svobody.

Scénické řešení, které pracuje s prvky hlediště Stavovského divadla a nechává pokračovat proscéniové lóže jako hlavní prvek dekorace dále do jeviště, fenomenálním způsobem zúročuje skutečnost, že jsme v místě světové premiéry této "opery oper", v divadle, kde 29. října 1787 zazněla pod taktovkou samotného skladatele.

V programu Pražského jara je pochopitelně zastoupeno i největší jméno italské opery Giuseppe Verdi a jeho Falstaff. V režii Martina Huby a s Ivanem Kusnjerem v titulní roli bude proveden 22. května v Národním divadle.

Falstaff je Verdiho poslední a zároveň jeho jedinou komickou operou. Starý Verdi se již vzhledem k vysokému věku nechtěl pouštět do kompozice tak rozsáhlého díla, jako je opera, a přesto vznikl jeden z pilířů světové operní literatury, a to na základě libreta Arriga Boita podle Shakespearových Veselých paniček windsorských.

Nemenší stálicí operního repertoáru je Její pastorkyňa Leoše Janáčka. Přední česká pěvkyně Eva Urbanová zazpívá hlavní roli v tomto díle 27. května v Národním divadle pod dirigentskou taktovkou Ondreje Lenárda.

Inscenace Její pastorkyně představuje lidské vztahy utvářené prostředím drsného světa uzavřené komunity, kde člověk žije na očích druhým. Společenská hierarchie určuje jeho postavení a jediným vysvobozením z prostředí netolerance je odchod. To vše zasahuje do života Jenůfy a především ovlivňuje jednání její nevlastní matky Kostelničky, která se za každou cenu snaží udržet své postavení a respekt celé vesnice.

Jedinou operní premiérou letošního ročníku Pražského jara bude 29. května ve Státní opeře představení Bludného Holanďana Richadra Wagnera s mezinárodní účastí pod taktovkou Guillaumea Tourniairea a v režii Stephena Taylora.

Bludný Holanďan je první Wagnerovou významnou operou. Libreto si napsal sám podle legendy Heinricha Heina a příběh situoval do Norska okolo roku 1650. Světová premiéra opery se uskutečnila 2. 1. 1843 v Královském saském dvorním divadle v Drážďanech za řízení skladatele. V Praze došlo k prvnímu provedení ve Stavovském divadle 7. 9. 1856 pod taktovkou Františka Škroupa.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

GLOSA: Právě končící Pražské jaro se trefuje. Tedy alespoň střídavě

Pražské jaro 2014: Violeta Urmana a dirigent Jonathan Notte

Koncert Frankfurtského rozhlasového symfonického orchestru uzavřel 69. ročník Pražského jara. Posluchač každoroční...

RECENZE: Lang Lang hudbu umí prodat. A posluchač kupuje první jakost

Klavírista Lang Lang hrál na Pražském jaru za doprovodu Vídeňských...

Čtvrteční večer na Pražském jaru bude určitě aspirovat na koncert letošního roku. Obecní dům zaplavil oslnivý zvuk...

Rockeři klasiku milují, tvrdí pianista Lang Lang před koncertem roku

Metallica a Lang Lang (Grammy 2013)

Nejočekávanější koncert letošního ročníku má ve čtvrtek na programu Pražské jaro. V Obecním domě vystoupí Vídeňští...

Najdete na iDNES.cz