Ředitelská Libuše bude volat po svornosti, slibuje šéf první scény

  16:57aktualizováno  16:57
Přezdívá se jí „ředitelská Libuše“ a v pátek večer má premiéru v pražském Národním divadle. Novou inscenaci slavnostní opery Bedřicha Smetany totiž připravili hned tři šéfové naší první scény.

Z plakátu Libuše v Národním divadle | foto: Národní divadlo

Ten stávající, Jan Burian, ji režíroval a ten bývalý, Daniel Dvořák, vytvořil scénografii. Pod choreografií je navíc podepsán Petr Zuska, bývalý šéf baletu. Národní divadlo produkci uvádí ke 100. výročí vzniku Československa. Zohledňuje tím Smetanovo přání, aby se Libuše prováděla pouze při výjimečných příležitostech.

Jan Burian, ředitel Národního divadla, kolem kterého v ­listopadu 1989 zabočil...

Jan Burian, ředitel ND

Dílo o kněžně z dávnověku, která českému národu věští, že nikdy neskoná, bylo původně zamýšleno ke korunovaci císaře Františka Josefa I. českým králem. Když se nakonec korunovace nekonala, zazněla opera poprvé u příležitosti slavnostního otevření Národního divadla v Praze 11. června 1881 a o dva roky později pak znovu při jeho znovuotevření po ničivém požáru. Od té doby se na jevišti první české scény objevila ve čtrnácti různých provedeních.

Burian z poselství opery vyzdvihuje zvláště Smetanovo volání po jednotě, projevující se podle režisérova názoru hledáním smírného řešení dějových konfliktů, ať už jde o spor dvou bratří kvůli dědictví nebo o napětí mezi mužem a ženou. To vyhrotí horkokrevný Chrudoš pověstným a během času téměř zlidovělým zvoláním „Běda mužům, jimž žena vládne!“.


„Předloha obsahuje silné poselství. Společnost může být úspěšná, bude-li silná ve své svornosti. Když pomineme žabomyší spory a budeme si vědomi kontinuity, budeme se umět poučit z vlastních dějin a budeme sdílet společné hodnoty se vší upřímností, budeme mít šanci žít v harmonickém světě přátelství. Je třeba hledat v legendách hlubší smysl. O to se společně s Bedřichem Smetanou pokoušíme,“ ujišťuje Burian.

Titulní role v Libuši je neodmyslitelně spojena s několika vynikajícími pěvkyněmi. V Národním divadle ji zpívala Ema Destinnová, nicméně do paměti mnoha generací se díky svému mocnému hlasu a jevištní kráse nesmazatelně vryla především Marie Podvalová.

Sopranistka Gabriela Beňačková

Sopranistka Gabriela Beňačková

Kněžnu zpívaly také Ludmila Červinková, Milada Šubrtová nebo Naděžda Kniplová, svoje vlastní charizma do ní vnesla roku 1983 Gabriela Beňačková, která zpívala premiéru inscenace, jíž se divadlo otevřelo po rekonstrukci. V dalších letech se novou interpretkou této role stala Eva Urbanová, která ji poprvé zpívala roku 1995.

V současné inscenaci budou pod taktovkou Jaroslava Kyzlinka jako Libuše alternovat Dana Burešová a Iveta Jiříková, jejího vyvoleného Přemysla od Stadic ztvární Adam Plachetka nebo Svatopluk Sem, v dalších rolích se představí Aleš Briscein, Jiří Brückler, Peter Mikuláš a další sólisté. Po nedělní druhé premiéře je nejbližší představení naplánováno na 28. září. Další reprízu, která se uskuteční 27. října, odvysílá v přímém přenosu ČT.

Autor:

Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

Jak to, že jsou Češi tak vysocí? divil se Michael Caine při natáčení Žižky

Michael Caine při natáčení českého filmu Jan Žižka

Oscarový herec Michael Caine si už odehrál svůj part ve snímku Jan Žižka. V chystaném filmu Petra Jákla se anglická...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

V 87 letech zemřel herec Rolf Hoppe, král z Tří oříšků pro Popelku

Německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe, českým divákům je znám především...

Ve věku 87 let zemřel německý filmový a divadelní herec Rolf Hoppe. Divákům v Česku je znám díky roli krále v pohádce...

Další z rubriky

RECENZE: V Rokoku řežou Klause a tropí si šoufky ze slušno-Čechů

Záběr z inscenace Kanibalky: Soumrak samců

Se zavilými českými bojovníky proti imigrantům a také s některými politiky se s velkou nadsázkou vypořádal David Drábek...

Moje Madame Rubinstein? Baba sebestředná, lakomá, ostrá, říká Syslová

Záběr z české premiéry hry Madame Rubinstein

Říká se, že před Helenou Rubinsteinovou o sebe ženy pečovaly, ale až díky ní se staly krásnějšími. A právě jí je...

RECENZE: Klezmer a lesbická láska. Neslušní hrají skandálního Boha pomsty

Záběr z inscenace hry Neslušní

Skandály a pohoršení doprovázely přijetí rané hry Šaloma Aše Bůh pomsty. O nelehké cestě tohoto kusu na pozadí osudu...

Najdete na iDNES.cz