Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Věděla jsem, že musím psát jinak než Kundera, říká hvězda finského podivna

  17:56aktualizováno  17:56
Finská autorka Laura Lindstedtová ve své nejnovější knize Oneiron otevírá téma posmrtného života. Místa, kde člověka opouští cit, bolest a nakonec i vlastní tělo.

Finská spisovatelka Laura Lindstedtová | foto: Richard Klíčník, Argo

Knihu otevíráte citátem od Tolstého, který se ptá, kde budeme, až nebudeme. Proč jste se rozhodla pro právě takový začátek?
Inspirovala mě jeho kniha Smrt Ivana Iljiče. Je to naprosto fantastické vyprávění o strachu ze smrti. Patří mezi mé oblíbené. Chtěla jsem pokračovat v tématu, které velmi umně otevřel.

Co vás na něm tak láká?
Krásná literatura se vždycky zabývala dvě velkými tématy - láskou a smrtí. Smrt je téma, které přetrvává. Změnily se sice různé aspekty jejího vnímání, ale stále je tu.

Čím se liší vaše pojetí smrti od Tolstého?
Tolstoj byl křesťansky založený člověk, takže je v jeho díle je na smrt nazíráno touto optikou. Já sama mám o posmrtném životě jiné představy. Od té doby se také hodně změnila praxe nakládání s lidským tělem, alespoň ve Finsku. Dříve se těla uchovávala delší dobu ve stodole, lidé se běžně setkávali s mrtvými. Přesto už ale smrt není tabuizované téma, díky za to.

Máte pocit, že ke smrti přistupují jinak ženy a muži?
Nevidím tam nějaký genderový rozdíl. To, co vytváří rozdíly, je kultura, ne pohlaví. Samozřejmě hraje důležitou roli také víra a generace, ke které se řadíme.

Takže při cestách po Evropě vás ještě nikde nekritizovali za tak otevřené pojetí smrti?
Prozatím ne, ve Finsku mě spíše kritizují za to, že si ve svých knihách dopomáhám prvky jiných kultur, zatímco bych měla žít především z těch finských.

V Česku je ze severské literatury známá hlavně detektivka. Drtí vás tento žánr jako autorku?
Dektivka je hodně silná i u nás. Ale ten žánr, ke kterému mě rádi řadí - finské podivno, je také oblíbený. Detektivce se však těžko konkuruje, je to celosvětový fenomén a navíc velmi hluboko zakořeněný. Ono dává smysl, že lidé chtějí stát u odhalování tajemství a pátrání. Těží z toho i Oneiron.

Finsko má bohatou minulosti. Vy ráda zpracováváte náročná témata. Neplánujete se vrhnout do něčeho historického?
Mám to v plánu. Našla jsem v pozůstalosti své babičky památník její sestry. Pracovala v rámci organizace Lotta, která sdružovala za války finské ženy, ošetřovatelky. Do toho památníku jí psali a kreslili němečtí vojáci, které ošetřovala. Je plný úchvatných kreseb a textů, ale také nacistických vlajek a orlic. Měl by mi posloužit jako bohatá inspirace.

Teď se ale zabýváte ženskou sexualitou. Je to tak?
O tom bude příští kniha. Zajímá mě, zdali lze převést literaturu a hlavně jazyk do sexuální roviny. Zdali se dá literaturou vzbudit vášeň a chtíč.

Inspiroval vás někdy k psaní český autor?
Milovala jsem Kunderu, především jeho ranou tvorbu. Žert patří mezi mé oblíbené knihy. Byl pro mě přízrak v době, kdy jsem ještě netušila, jak se píší knihy a texty. Když jsem ho četla, věděla jsem, že toto je ta správná literatura, já to ale budu muset dělat úplně jinak.
Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

Další z rubriky

Zemřel básník Pavel Šrut, autor textu Koleje Yesterday či Lichožroutů

Básník a textař Pavel Šrut

V pátek večer zemřel básník, autor knížek pro děti, textař a překladatel Pavel Šrut, bylo mu 78 let. Šrut byl nositelem...

Picasso byl dětinský, uznává jeho představitel Antonio Banderas

Antonio Banderas jako Picasso v seriálu Génius: Picasso

Když Antonio Banderas jako malý s kamarády pobíhal okolo domu Pabla Picassa v rodné Malaze, mohl těžko tušit, že se z...

RECENZE: Petra Hůlová má povedený návod, jak lze převychovat muže

Spisovatelka Petra Hůlová

Nová próza Petry Hůlové Stručné dějiny Hnutí láká už obálkou. Zaťatá pěst vypadá výhružně. Na koho míří? Na muže. Na...

Najdete na iDNES.cz