Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ondřej Vetchý dostal filmovou nabídku - na „Havla“

  6:52aktualizováno  6:52
Herec Ondřej Vetchý dostal ojedinělou šanci. V chystaném filmu Zemský ráj to napohled by měl představovat Jana Pavla – postavu, jejímž zjevným předobrazem byl Václav Havel.

Ondřej Vetchý | foto: Česká televize

"Je to pravda, tu nabídku jsem skutečně dostal. A zřejmě ji přijmu," potvrdil Vetchý, který v současné době natáčí jiný projekt – televizní film Lovec vodního ticha.

Snímek Zemský ráj to napohled chystá režisérka Irena Pavlásková podle textu Terezy Boučkové, jenž získal cenu Sazky pro nejlepší scénář za rok 2006. Hlavní role ve filmu z disidentských kruhů vytvoří Vilma Cibulková a Miroslav Etzler.

Ačkoli postavy nesou pozměněná jména i profese, mnohé prvky děje připomínají skutečné zážitky autorky scénáře, dcery spisovatele Pavla Kohouta, a hlavně osud její matky. Hrdinkou příběhu, který se odehrává během klíčových období české historie, je půvabná žena nadaná nenápadnou životodárnou silou, jež vychovává dospívající dcery víceméně vlastními silami.

Disidentské soukromí
Vyprávění začíná v předvečer srpnové okupace v roce 1968 a končí štvanicí kolem Charty 77. Tehdy hrdinčin manžel a otec obou dívek, původně populární herec a za normalizace pronásledovaný disident, odjíždí se svou novou mladou manželkou na Západ do emigrace.

Kdežto jeho bývalá partnerka, která navenek působí apoliticky a nehrdinsky, zůstává se svými dětmi doma, v zemi nesvobody, s tichou ženskou vytrvalostí odolává dobovému nátlaku a pod zamřížovanými okny ruzyňské věznice mává právě odsouzenému představiteli disentu, s nímž prožila osudový vztah. Takže vlastně Havlovi?

Diváci si to tak nejspíš odvodí. Ale producent Viktor Schwarcz ze společnosti Cineart odmítá spojovat smyšlené filmové postavy s jejich skutečnými předobrazy a poukazuje na vysvětlení scenáristky. "Je to čirá fikce napsaná na základě prožitku," uvádí Boučková.

Podle ní by tak třeba filmový tatínek mohl být nejen její pravý otec Kohout, ale i Landovský, Lederer či Mlynář - lidé, kteří odešli do ciziny, zatímco Pavel je prý "kumulací Havla, Vaculíka, Gruši, Ornesta, Uhla". V poznámkách k filmu mluví Boučková rovněž o mužích, kteří "statečně čelí politické zvůli, a přitom neumějí vyřešit své soukromé životy".

Možná přijede i tank
V září se uskuteční krátké předtáčky u moře a hlavní natáčení snímku, v němž se dále objeví herci Jiří Dvořák, Jan Hartl a v rolích dcer Tereza Voříšková s Danou Markovou, vypukne v říjnu. "Děj obsáhne všechna roční období," očekává producent běh na dlouhou trať. Premiéra se plánuje na 17. listopad 2009, kdy současně uplyne dvacet let od sametové revoluce.

Politika má ve filmu tvořit jen pozadí pro podstatu příběhu, jíž je pohled do rodin a vztahů českého disentu. Protože však "bytový" příběh začíná invazí, nabízí se otázka, zda plátnem projedou i ruské tanky.

"Nějaký tank tam bude," směje se Schwarcz, "ale to musíme teprve promyslet. V celé republice totiž existuje jediný tank, který smí vjet do Prahy, protože má gumové pásy," vysvětluje producent zaměřený na nevšední projekty. Po Pusinkách točí česko-irské Lištičky a za pár dní odstartuje film Lenky Kny Vnučka, ve kterém se sejdou Jaroslava Adamová a Pavel Landovský.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Najdete na iDNES.cz