Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ondřej Vetchý dostal filmovou nabídku - na „Havla“

  6:52aktualizováno  6:52
Herec Ondřej Vetchý dostal ojedinělou šanci. V chystaném filmu Zemský ráj to napohled by měl představovat Jana Pavla – postavu, jejímž zjevným předobrazem byl Václav Havel.

Ondřej Vetchý | foto: Česká televize

"Je to pravda, tu nabídku jsem skutečně dostal. A zřejmě ji přijmu," potvrdil Vetchý, který v současné době natáčí jiný projekt – televizní film Lovec vodního ticha.

Snímek Zemský ráj to napohled chystá režisérka Irena Pavlásková podle textu Terezy Boučkové, jenž získal cenu Sazky pro nejlepší scénář za rok 2006. Hlavní role ve filmu z disidentských kruhů vytvoří Vilma Cibulková a Miroslav Etzler.

Ačkoli postavy nesou pozměněná jména i profese, mnohé prvky děje připomínají skutečné zážitky autorky scénáře, dcery spisovatele Pavla Kohouta, a hlavně osud její matky. Hrdinkou příběhu, který se odehrává během klíčových období české historie, je půvabná žena nadaná nenápadnou životodárnou silou, jež vychovává dospívající dcery víceméně vlastními silami.

Disidentské soukromí
Vyprávění začíná v předvečer srpnové okupace v roce 1968 a končí štvanicí kolem Charty 77. Tehdy hrdinčin manžel a otec obou dívek, původně populární herec a za normalizace pronásledovaný disident, odjíždí se svou novou mladou manželkou na Západ do emigrace.

Kdežto jeho bývalá partnerka, která navenek působí apoliticky a nehrdinsky, zůstává se svými dětmi doma, v zemi nesvobody, s tichou ženskou vytrvalostí odolává dobovému nátlaku a pod zamřížovanými okny ruzyňské věznice mává právě odsouzenému představiteli disentu, s nímž prožila osudový vztah. Takže vlastně Havlovi?

Diváci si to tak nejspíš odvodí. Ale producent Viktor Schwarcz ze společnosti Cineart odmítá spojovat smyšlené filmové postavy s jejich skutečnými předobrazy a poukazuje na vysvětlení scenáristky. "Je to čirá fikce napsaná na základě prožitku," uvádí Boučková.

Podle ní by tak třeba filmový tatínek mohl být nejen její pravý otec Kohout, ale i Landovský, Lederer či Mlynář - lidé, kteří odešli do ciziny, zatímco Pavel je prý "kumulací Havla, Vaculíka, Gruši, Ornesta, Uhla". V poznámkách k filmu mluví Boučková rovněž o mužích, kteří "statečně čelí politické zvůli, a přitom neumějí vyřešit své soukromé životy".

Možná přijede i tank
V září se uskuteční krátké předtáčky u moře a hlavní natáčení snímku, v němž se dále objeví herci Jiří Dvořák, Jan Hartl a v rolích dcer Tereza Voříšková s Danou Markovou, vypukne v říjnu. "Děj obsáhne všechna roční období," očekává producent běh na dlouhou trať. Premiéra se plánuje na 17. listopad 2009, kdy současně uplyne dvacet let od sametové revoluce.

Politika má ve filmu tvořit jen pozadí pro podstatu příběhu, jíž je pohled do rodin a vztahů českého disentu. Protože však "bytový" příběh začíná invazí, nabízí se otázka, zda plátnem projedou i ruské tanky.

"Nějaký tank tam bude," směje se Schwarcz, "ale to musíme teprve promyslet. V celé republice totiž existuje jediný tank, který smí vjet do Prahy, protože má gumové pásy," vysvětluje producent zaměřený na nevšední projekty. Po Pusinkách točí česko-irské Lištičky a za pár dní odstartuje film Lenky Kny Vnučka, ve kterém se sejdou Jaroslava Adamová a Pavel Landovský.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Odmítnout bondovku? To bych musel být hlupák, naznačil režisér Boyle

Danny Boyle

Režisér Trainspottingu či Milionáře z chatrče Danny Boyle prohlásil, že by musel být hlupák, kdyby nechtěl režírovat...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz