Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Partička zve do divadla. Z Večírku vyrazí na pohřeb, prozrazuje Sokol

  16:13aktualizováno  16:13
Partička je fenomén, díky kterému se stal Ondřej Sokol televizní hvězdou. Stále však zůstává především schopným divadelním režisérem. Obojí nyní spojí v představení Večírek, které má ve čtvrtek premiéru v pražském divadle Broadway.

Režisér a spoluautor Ondřej Sokol hraje ve Večírku prodejce luxů, který se stane manažerem. | foto: Divadla Broadway / Michal Matyáš

Ondřej Sokol je z textu Michala Suchánka nadšený a hodlá do představení dostat uvolněnou náladu, jakou se proslavila televizní Partička.

Proč se scházíme v Divadle Járy Cimrmana?
Zkouším tu s příbramským divadlem Válku Roseových. S Michalem Dlouhým jsme ji hráli na Jezerce, a když tam skončila, Michal inicioval, aby se to obnovilo v Příbrami. Ale bude se hrát hlavně tady. Je to zábavné představení. Poznávám rozdíl, když jsem ho dělal před rozvodem a po rozvodu.

V čem se to liší?
Člověk vidí tu hru z jiného úhlu pohledu. Až mě mrazí. Předtím mi připadaly některé věci přehnané, ale nyní už ne. Naštěstí můj rozvod podobný nebyl.

Máte rád cimrmanovský humor?
Podle mě jsme na něm vyrostli všichni. Já jsem znal všechno nazpaměť. Hltali jsme Rychlé šípy, Cimrmany a já jsem ještě zbožňoval Bolka Polívku. V televizi vysílali nějaké dvě jeho inscenace, nahrál jsem si je na svůj maďarský magnetofon a naučil se je úplně doslova.

Richard Genzer a Ondřej Sokol
Ondřej Sokol v pořadu Partička
Ondřej Sokol v pořadu Partička

Ondřej Sokol si v Partičce zahrál nejrůznější role. Patřila k nim i vodováha (vlevo)

Teď je hlavní televizní zábavou Partička, humor úplně odlišný. V čem tkví váš úspěch?
Myslím, že v tom, že je to opravdové. Televize je naprosto prolezlá falší. Za poslední roky čím dál tím víc. Vše je kalkul, vše je prakticky lež a i to, co se tváří jako reality show, manipuluje s emocemi. Lidé vycítí, že náš pořad je totální pravda, i když někdy stupidní. A pak je to dobrý formát: několik kratších kousků dohromady, ideální pro internetové šíření.

S tím jste od začátku počítali?
Ano, o tomhle potenciálu jsme věděli, lidé takovým způsobem žijí. Nechtějí půlhodinový pořad, ale věci, které trvají dvě minuty nebo pět. A řadí si je sami.

Formát však není původní.
V Anglii se něco podobného vysílalo šest let, v USA ještě déle. Pořady, ze kterých vycházíme, se jmenují Whose Line is it Anyway nebo třeba Fast and Lose. Venku má improvizace tradici. Ale to neznamená, že se za každou cenu musí chytit. Většinou se tady "bomby" ze zahraničí neujmou.

Ale vy jste to dokázali.
Vychází to ze šťastného spojení nás čtyř. Jsme opravdu kamarádi. S Genzerem a Suchánkem jsem dělal Tele Tele a Mr. GS a v podobném duchu jsme žili mimo natáčecí život, protože Michal musí vždycky být v roli, jinak žít nedokáže. S Igorem Chmelou jsme zase na DAMU měli večery improvizací, takže jsem věděl, že je v tom výborný. Michal si dost těžko pouští lidi k sobě a Igor je introvertní a opravdu divný, tak mě napadlo, že by zapadl. Nejen druhem humoru, ale také po lidské stránce, která je pro Michala mnohdy důležitější než dění na jevišti. A to se naštěstí potvrdilo.

Připomeňte si Partičku, tedy Los Rotopedos v klipu Moskau

Pořád vás to baví?
Ano, dost. Když mi lidé říkají, že jsme otrávení, tak to není pravda. Nás to pořád bere. Nejvíc si užívám, když koukám na ostatní, což mám skoro raději než hraní. Ale lidé někdy nechápou, že když se nám někdy nedaří, neznamená to, že by nás to nebavilo. Samozřejmě, když to trvá dlouho, trochu nás to otráví.

Teď jste se pustili do úplně jiného žánru, činohry. Hru Večírek jste napsal s Michalem Suchánkem?
Večírek napsal čistě on, na můj popud ho však dokončil, protože měl dvacet let rozepsanou polovinu. Dal mi ji přečíst a k mému překvapení byla bezvadná. Donutil jsem ho, aby pokračoval. Michal byl zavřený ve Špindlu, tam pracoval a vždycky mi večer volal, co napsal, a já řekl nějaký nápad a do druhého dne to tam bylo. Na telefonáty jsem se vždycky těšil. Četl mi třeba hodinu a půl hru do ucha a já jsem se hrozně bavil, tak bych si přál, aby to potkalo i diváky.

Hrdinové jsou každý jinak blbý

Ondřej Sokol

"Třídní hovado, které dělá fóry a pak se jim sám směje, v tom alternuje Marek Taclík s Kubou Kohákem. Suchoš se střídá s Michalem Dlouhým, jeho ženu hrají Klára Trojanová s Mirkou Pleštilovou. Pak je tam taková ta hezká a hloupá holka, u níž to kdysi bylo roztomilé, ale v jejím věku už nic moc. Neboli Nela Boudová a Ivana Vojtylová. Řidiče autobusu hraje Richard Genzer s Romanem Štabrňákem a pak je tam člověk víry, který odmítl spolupráci s StB. To je Igor Chmela s Martinem Fingrem. Je to dobře namíchané. A hrdinové jsou každý jinak blbý. Michal ukazuje, že inteligence nesouvisí se vzděláním."

Představení se odehrává na večírku?
Na abiturientském srazu. Pořád se mluví o spolužákovi, kterému říkají Prasopes. Michal původně chtěl, aby na konci přišel, ale domluvili jsme se, že se hosté dozvědí, že Prasopes umřel. Druhá část se odehrává v autobuse. Celá ta skupina blbů, respektive skupina běžných lidí, jede na pohřeb.

Vy jste o autorských ambicích Michala Suchánka věděl?
Skoro každý z nás má napsanou hru. Michal má svou, já mám taky svou. On je však mimořádně nadaný autor. Daleko víc, než se dá tušit z pořadu Tele Tele nebo z čehokoli jiného.

V čem je výjimečný?
Je ohromně vtipný a neúprosný k lidem. A nebojí se otevřeně popisovat, co se mezi nimi děje. To není úplně běžné, natož v českých podmínkách. Ale hra má také výbornou strukturu. Struktura odlišuje autory skečů a gagů od tvůrců divadelních her. A tím on je.

Na Večírku se sejde celá Partička. Jaké je režírovat kamarády, s kterými normálně blbnete při improvizacích?
Chtěli bychom do hry přenést čerstvou náladu, kterou mezi sebou máme. Není problém přepnout do vážného zkoušení. Já jsem nedávno Michala režíroval v Činoherním klubu. Donutil jsem ho vrátit se do divadla, protože se kdysi rozhodl, že se na takové hraní vykašle.

Nechtěl už hrát divadlo?
Ono to je poměrně bolavé zaměstnání. Křehký člověk jako on to těžce snášel. Já mám k němu respekt a jsem rád, že on respektuje mě jako režiséra a že do toho znovu šel.

A co Richard Genzer? Ten s profesionálními herci činohru snad ještě nezkoušel.
Nezkoušel, ale má náskok. Skoro každý zájezd s Partičkou, na kterém jsme spali, skončil tím, že mě Michal donutil, abych Richarda režíroval. Michal, když se zakousne, tak s ním nehnete. Takže Richard má za sebou opravdu hodně zkoušek.

Ve Večírku hrajete i vy. Je vhodné, aby režisér obsadil sám sebe?
Mám alternaci. Režiséři by ve svých inscenacích hrát neměli. Není to vymyšleno špatně, když se někdo dívá a někdo hraje. Já jsem vystupoval pouze ve své první inscenaci a zařekl jsem se tehdy, že už to nikdy neudělám. Tohle je trochu jiné. S Michalem to považujeme za autorský projekt, takže můj hrdina prodává luxy. Ale je tam třeba neskutečně dobrá postava Petr Klacík. Smíchali jsme ho z toho nejhoršího, co česká pop-music může nabídnout. On s sebou pořád tahá kytaru. Na ten sraz taky jde jen proto, aby tam všem zazpíval. A na pohřeb se pak hrozně těší, protože ho bere jako svůj koncert. Nakonec má obrovské muzikálové číslo v krematoriu. Je to taková snová věc, protože obyčejně zpěváci na rakvích nestojí a nejezdí za závěsy.

Večírek v Divadle Broadway

Michal Suchánek k představení Večírek

Autor Večírku Michal Suchánek hraje hostitele.

Igor Chmela k představení Večírek

Igor Chmela dostal ve Večírku roli člověka víry, který si nezadal s StB.

David Matásek k představení Večírek

Roli popového zpěváka Petra Klacíka hraje David Matásek.

Klára Pollertová-Trojanová na plakátu k představení Večírek

Manželku Michala Suchánka hraje Klára Trojanová.

Zobrazit fotogalerii

Člověka pro takovou roli jste však hledali mimo Partičku.
Hraje ho David Matásek, střídají se s Viktorem Limrem. Líbí se mi, že dva chlapáci hrají nepřiznaně homosexuálního zpěváka, který se odhalí až na tom večírku.

Jak jste vybíral ostatní herce?
Michal měl představu, kdo koho bude hrát, už když začal psát. Ale je to strašně let...

Zestárli?
Někteří umřeli.

Koho jste tedy obsadil?
Třídní hovado, které dělá fóry a pak se jim sám směje, v tom se alternuje Marek Taclík s Kubou Kohákem. Suchoš se střídá s Michalem Dlouhým, jeho ženu hrají Klára Trojanová s Mirkou Pleštilovou. Pak je tam taková ta hezká a hloupá holka, u níž to kdysi bylo roztomilé, ale v jejím věku už nic moc. Neboli Nela Boudová a Ivana Vojtylová. Řidiče autobusu hraje Richard Genzer s Romanem Štabrňákem a pak je tam člověk víry, který odmítl spolupráci s StB. To je Igor Chmela s Martinem Fingrem. Je to dobře namíchané. A hrdinové jsou každý jinak blbý. Michal ukazuje, že inteligence nesouvisí se vzděláním.

Hra od televizní Partičky v divadle Broadway, to zní trochu jako kalkul.
Myslím, že čím dál tím horší systém financování divadel stejně jednou krachne. Je třeba, abychom byli připraveni. Tak se pokoušíme dělat něco, co se dokáže uživit samo, a přitom nejlepší věc, jakou dokážeme. V Čechách se to dělilo na klasická divadla a zájezdovky. Byly to nízkonákladové projekty, do kterých se moc neinvestovalo a i režiséři se sháněli těžko. My se pokoušíme udělat exkluzivní prémiovou činohru, ambiciózní projekt, který by se mohl komerčně uživit.

Budou fanoušci, respektive fanynky Partičky dobrou cílovou skupinou pro hru o abiturientském večírku? Nejsou na to mladé?
Na mé inscenace do Činoherního klubu taky chodí takové publikum běžně. Není to daleko od stylu her, které dělám. Akorát větší komedie s mladým názorem na věc.

Jste teď na vrcholu popularity, užíváte si život rockových hvězd?
My už máme tu konečnou za chvíli, takže nejsme stavění na rockový život.

Není trochu nedůstojné, když vám puberťačky tykají a nazývají vás kluky?
My si tak mezi sebou taky říkáme. Je to hrozný, když se člověk podívá do občanky a zjistí to číslo. Skutečně si však myslím, že jsme pořád parta adolescentních idiotů.

Herec a režisér Ondrěj Sokol při rozhovoru pro OnaDnes.cz

Herec a režisér Ondřej Sokol při rozhovoru pro OnaDnes.cz

A dívky po vás šílí. Prý jste s Tomášem Klusem největší dívčí idol. Dokonce jste předběhli Nightwork.
Byl bych debil, kdybych říkal, že mi to vadí. Teda včera jsem dostal takový dopis, básničku o tom, jak si nějaká dívka podřezává žíly, protože nejsem s ní. Takže svoje mouchy to má. Ale jsme jim vděční. To společenství kolem Partičky je úžasné. Loni na Konopišti, když byla Partička na vzduchu, zůstali diváci v lijáku. Nedovedu si představit, že by cokoli jiného pokračovalo dál, kdyby lidé nebyli tak oddaní. Tím pádem to chceme letos zopakovat na stejném místě koncem července. Ale před tím ještě plánujeme šňůru s názvem Partička na vzduchu tour. Chceme objet menší amfiteátry po republice.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Donatas Banionis ve filmu Solaris
Srdcová záležitost. Lemův Solaris ožije na divadle, oceán promluví hudbou

Ve středu večer má v pražském prostoru DUP39 premiéru divadelní adaptace vrcholného díla Stanisłava Lema Solaris. Tvůrce na hlubokém sci-fi příběhu zaujala i...  celý článek

Vizuál k pětadvacátému ročníku Mezinárodního festivalu divadlo zdobí portréty...
OBRAZEM: Polívka odhalil pupek, Geislerová ještě více. Festival Divadlo slaví

Sérií černobílých plakátů zachycujících přední české herce zkraje 90. let láká letošní ročník tradičního Mezinárodního festivalu Divadlo. Podívejte se na...  celý článek

Hlavní postavu velkopaštikáře Borise ve hře Dvě noci na Karlštejně hraje Václav...
Kterak si velkopaštikář Boris myslel, že je nástupcem Karla IV.

Dvě noci na Karlštejně zní název nové komedie, kterou od středy uvádí pražské Divadlo Kalich. Tvůrci Petr Kolečko a David Drábek v ní ironickou formou...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.