Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černý k rozhodnutí ministerstva: Umí jen zastrašovat, nic víc, řekl

  17:42aktualizováno  11. září 11:41
Ondřej Černý, dnes již bývalý ředitel domácí první divadelní scény, v úterý odpovídal na dotazy čtenářů iDNES.cz, kteří mu většinou vyjadřovali podporu. "Podpora veřejnosti mi dává sílu," řekl v on-line rozhovoru.

Odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý na piazzettě Národního divadla, kde se 9. září konal protest proti jeho odvolání. | foto: Michal DoležalČTK

Odpovědi Ondřeje Černého

Odvolaný ředitel Národního divadla chatoval se čtenáři iDNES.cz

"Předání ND de facto neproběhlo - an, jeho základem je soupis šanonů a různých úředních dokumentů. jsem stále zaměstnancem divadla v pozici 'nezařazeného' zaměstance. Ano, včera na mně začali házet špínu a dnes budou pokračovat. Já se jich ale bát nebudu. Umí jen zastrašovat, nic víc," řekl v chatu.

V průběhu on-line rozhovoru vyhlásila činohra ND stávkovou pohotovost, více čtěte ZDE.

Černý se důvodům odvolání bránil již v pátek, kdy byl z postu šéfa Národního divadla odvolán s odůvodněním, že "jsou chybně nastavené řídící a provozní procesy". Krok úřadu kultury nedokázal přesně popsat. To se bohužel nepodařilo ani ministryni Aleně Hanákové v dnes již "legendárním" večerním vystoupení v pátečním pořadu ČT Události, komentáře. V přímém přenosu nebyla schopna jasně definovat důvody odvolání (komentář najdete na Lidových novinách).

Jak se ovšem později ukázalo, patrně o nich tou dobou nemohla mluvit. "Z hlediska diváků to vysvětlení nedostatečné bylo, ale podle informací, které mám, postupovala paní ministryně tak, jak postupovala, z důvodu policejního vyšetřování a z důvodů, které ještě v pátek nebylo možné zveřejnit," řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (více o vyšetřování čtěte ZDE).

Klíčovým předmětem sporu zůstává počátkem roku zahájené spojování ND a Státní opery Praha. Postupy ministryně Hanákové kritizují i signatáři petici Národ sobě!, kterou v neděli u Národního divadla přečetl herec Ondřej Pavelka. Její iniciátoři navíc volají po odvolání ministryně.

Umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska podepisuje text petice na

Umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska podepisuje text petice na piazzetě Národního divadla, kde se 9. září konal protest proti odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého.

Těm, kteří svůj podpis připojili pod listinu, se také nelíbí ekonomický náměstek ministryně kultury Martin Sankot v roli dočasného ředitele. Petici během necelých 24 hodin podepsalo podle mluvčího ND Tomáše Staňka 1 850 lidí, mezi nimi vedoucí souborů divadla nebo známí herci.

Ondřej Černý (1962) vedl Národní divadlo od 1. dubna 2007. Jeho otec, divadelní kritik a teoretik Jindřich Černý, byl ředitelem Národního divadla v letech 1991 až 1993. Při nástupu do funkce si Černý jako hlavní úkoly vytkl změnu právní formy první scény a to, aby umělečtí šéfové souborů ND byli jmenováni a odvoláváni ministrem kultury na doporučení nového poradního orgánu, nikoliv ředitelem ND samotným.

Alena Hanáková (TOP09) během tiskové konference po jednání vlády, která

Ministraně kultury Alena Hanáková (TOP09)

Martin Sankot byl pověřen řízením Národního divadla

Martin Sankot byl pověřen řízením Národního divadla.

Asi nejkontroverznější událostí Černého ředitelské kariéry bylo sloučení ND a Státní opery Praha (SOP). O majetkovém propojení těchto institucí rozhodl někdejší ministr kultury Jiří Besser (STAN). Proti ztrátě samostatnosti protestovala část zaměstnanců Státní opery i veřejnosti, Černý nebyl proti. ND a SOP se majetkově propojily počátkem letošního roku. Do roku 2015 má dojít ke sloučení baletních souborů a sólistů ND a SOP, naopak umělecká samostatnost orchestrů a sborů obou institucí má zůstat zachována.

Ředitelský mandát měl Černému vypršet 31. března 2013. Jeho nástupce chtělo ministerstvo kultury původně najít formou výběrového řízení. Konkurz vypsalo letos v únoru, den před jeho koncem jej ale zrušilo s odkazem na očekávání výsledků auditu ve Státní opeře a Národním divadle. Později ministerstvo uvádělo, že namísto konkurzu osloví čtyři až pět osobností, které mu navrhne poradní orgán.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz