Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Černý k rozhodnutí ministerstva: Umí jen zastrašovat, nic víc, řekl

  17:42aktualizováno  11. září 11:41
Ondřej Černý, dnes již bývalý ředitel domácí první divadelní scény, v úterý odpovídal na dotazy čtenářů iDNES.cz, kteří mu většinou vyjadřovali podporu. "Podpora veřejnosti mi dává sílu," řekl v on-line rozhovoru.

Odvolaný ředitel Národního divadla Ondřej Černý na piazzettě Národního divadla, kde se 9. září konal protest proti jeho odvolání. | foto: Michal DoležalČTK

Odpovědi Ondřeje Černého

Odvolaný ředitel Národního divadla chatoval se čtenáři iDNES.cz

"Předání ND de facto neproběhlo - an, jeho základem je soupis šanonů a různých úředních dokumentů. jsem stále zaměstnancem divadla v pozici 'nezařazeného' zaměstance. Ano, včera na mně začali házet špínu a dnes budou pokračovat. Já se jich ale bát nebudu. Umí jen zastrašovat, nic víc," řekl v chatu.

V průběhu on-line rozhovoru vyhlásila činohra ND stávkovou pohotovost, více čtěte ZDE.

Černý se důvodům odvolání bránil již v pátek, kdy byl z postu šéfa Národního divadla odvolán s odůvodněním, že "jsou chybně nastavené řídící a provozní procesy". Krok úřadu kultury nedokázal přesně popsat. To se bohužel nepodařilo ani ministryni Aleně Hanákové v dnes již "legendárním" večerním vystoupení v pátečním pořadu ČT Události, komentáře. V přímém přenosu nebyla schopna jasně definovat důvody odvolání (komentář najdete na Lidových novinách).

Jak se ovšem později ukázalo, patrně o nich tou dobou nemohla mluvit. "Z hlediska diváků to vysvětlení nedostatečné bylo, ale podle informací, které mám, postupovala paní ministryně tak, jak postupovala, z důvodu policejního vyšetřování a z důvodů, které ještě v pátek nebylo možné zveřejnit," řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů Petr Gazdík (více o vyšetřování čtěte ZDE).

Klíčovým předmětem sporu zůstává počátkem roku zahájené spojování ND a Státní opery Praha. Postupy ministryně Hanákové kritizují i signatáři petici Národ sobě!, kterou v neděli u Národního divadla přečetl herec Ondřej Pavelka. Její iniciátoři navíc volají po odvolání ministryně.

Umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska podepisuje text petice na

Umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska podepisuje text petice na piazzetě Národního divadla, kde se 9. září konal protest proti odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého.

Těm, kteří svůj podpis připojili pod listinu, se také nelíbí ekonomický náměstek ministryně kultury Martin Sankot v roli dočasného ředitele. Petici během necelých 24 hodin podepsalo podle mluvčího ND Tomáše Staňka 1 850 lidí, mezi nimi vedoucí souborů divadla nebo známí herci.

Ondřej Černý (1962) vedl Národní divadlo od 1. dubna 2007. Jeho otec, divadelní kritik a teoretik Jindřich Černý, byl ředitelem Národního divadla v letech 1991 až 1993. Při nástupu do funkce si Černý jako hlavní úkoly vytkl změnu právní formy první scény a to, aby umělečtí šéfové souborů ND byli jmenováni a odvoláváni ministrem kultury na doporučení nového poradního orgánu, nikoliv ředitelem ND samotným.

Alena Hanáková (TOP09) během tiskové konference po jednání vlády, která

Ministraně kultury Alena Hanáková (TOP09)

Martin Sankot byl pověřen řízením Národního divadla

Martin Sankot byl pověřen řízením Národního divadla.

Asi nejkontroverznější událostí Černého ředitelské kariéry bylo sloučení ND a Státní opery Praha (SOP). O majetkovém propojení těchto institucí rozhodl někdejší ministr kultury Jiří Besser (STAN). Proti ztrátě samostatnosti protestovala část zaměstnanců Státní opery i veřejnosti, Černý nebyl proti. ND a SOP se majetkově propojily počátkem letošního roku. Do roku 2015 má dojít ke sloučení baletních souborů a sólistů ND a SOP, naopak umělecká samostatnost orchestrů a sborů obou institucí má zůstat zachována.

Ředitelský mandát měl Černému vypršet 31. března 2013. Jeho nástupce chtělo ministerstvo kultury původně najít formou výběrového řízení. Konkurz vypsalo letos v únoru, den před jeho koncem jej ale zrušilo s odkazem na očekávání výsledků auditu ve Státní opeře a Národním divadle. Později ministerstvo uvádělo, že namísto konkurzu osloví čtyři až pět osobností, které mu navrhne poradní orgán.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz