Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

On a jeho druhé já soupeří o přízeň Ireny

  16:00aktualizováno  16:00
Režisérská dvojice bratrů Farrellyových přichází po komediích "Blbý a blbější" či "Něco na té Mary je" s další úsměvnou podívanou. Jejich film s názvem Já, moje druhé já a Irena využívá hříčky s proměnami charakteru hlavního hrdiny, přitroublého policisty Charlieho. Jeho druhé já, ve filmu vystupující jako Hank, je naneštěstí nenapravitelný a bezcharakterní padouch. Ve filmu si tuto dvojroli zahrál dobrý známý bratrů Farrellyových Jim Carrey.

Bratři Farrellyovi se vrátili v novém filmu ke schématu ze snímku Blbý a blbější. Tentokrát si však mistr gumového obličeje a legračních grimas Jim Carrey zahrál svého parťáka ve dvojroli. Přitroublý ale hodný policista Charlie trpí rozpadem osobnosti. Už sedmnáct let slouží u policie a jeho rodinný život není zrovna nejzdařilejší. Nikdy by však nikomu neublížil, což je jeho velký problém.  Nashromážděné napětí rozdvojí jeho osobnost a vedle hodného Charlie vznikne mizera Hank, jemuž nelze přisoudit žádnou kladnou vlastnost.

JÁ, MÉ DRUHÉ JÁ A IRENA
(USA, 2000)

scénář Peter Farrelly
Mike Cerrone
Bobby Farrelly
režie Bobby Farrelly
Peter Farrelly
kamera Mark Irwin
hudba Tom Wolfe
Manish Raval
hrají Jim Carrey
Renée Zellwegerová
Chris Cooper
Robert Forster
Richard Jenkins
Chris Cooper
délka 116 minut

Já, mé druhé já a Irena
premiéry

kina 14. září 2000

video
půjčovny

květen/2001
Charlie alias Hank dostane za úkol dopravit pohlednou milenku šéfa mafiánů Irenu (Renée Zellwegerová) do města, kde ji má předat policii. Charlie i Hank v jedné osobě se během převozu do Ireny zamilují a vznikne ztěží řešitelný milostný trojúhelník, který dává vzniknout dalším humorným situacím. Jima Carreye do češtiny nadaboval Martin Dejdar.

Recenze Mirky Spáčilové
Kdo stráví Irenu, vydrží všechno

Rozumný divák ví, že vždycky může být ještě hůř. Je mu to však houby platné, neboť některé hrůzy si neumí ani představit. Třeba se mu i vlasy ježily nad fekálním humorem bratří Farrellyových ve filmu Něco na té Mary je; ale naletí na jejich nový opus Já, mé druhé já a Irena: vždyť policistu "dvou tváří" tu hraje Jim Carrey, a ten se přece ve Formanově Muži na Měsíci polepšil?! Nepolepšil, jen si vybral dočasné odpustky; vrátil se zpět na pitvornou půdu slintavých grimas, zprvu coby ochotný dopravní strážník, tupé dobračisko se způsoby zdvořilého loupežníka Lotranda mladšího (což je poloha, která Carreymu i jeho dabérovi Martinu Dejdarovi sedne líp).

Autorům - a zřejmě i publiku - se však více líbí hrdinovy stále častější výbuchy a spolu s nimi chorobné proměny v hulváta, který dumlá z prsu neznámé maminky, v samoobsluze vykřikuje o vaginálním krému a vůbec se chová jako buranský drsňák. Rozpolcení jeho osobnosti prý začalo, když jej manželka opustila poté, co mu povila tři čokoládové hošíky s černošským liliputánem. "Ukázal jsem jí plejtváka," kasá se před smutným paroháčem trpaslík, čímž zatím jen krotce naznačí, jaký druh smíchu se bude dále vyrábět.

Policistovi synové svým hrubým slovníkem hladce přebijí neviňátka z Městečka South Park; trpnou snášenlivost hrdiny dokazují sousedův pes rozmisťující hromádky na policistův trávník či sousedova manželka půjčující si noviny ubohého strážníka - kam jinam než na záchod.

Jen snílek by čekal kultivaci od ženské hrdinky: dotyčná Irena, která vnese na scénu tuctově kriminální, ale aspoň nějakou zápletku, pouze rozmnožuje módní defilé oněch plavých, dobře živených telátek vydávaných za herečky. Pravdou ovšem je, že sólista Carrey k sobě rovnocennou partnerku nepotřebuje - a Farrelyovi hledali spíš otrlou povahu, jež se nesloží například při scéně, kdy hrdina odháněje zjevný puch i hejna much tříská do polozdechlé krávy. Dobytče ne a ne umřít, ač je škrtí, střílí, dusí... divák prý vydrží všechno.

Proč tak názorný popis nechutného, navíc strašlivě otravného braku, jehož lepkavou nudu ještě zahušťuje hlas vypravěče? Mlčet o něm totiž leckdy znamená, že distributor se pak chlubí tisíci diváků - a zapomene na ty zklamané, kteří chtěli vrátit vstupné.

Jim Carrey představuje ve filmu střídavě charakterního Charlieho a mizeru Hanka. Tentokrát vystupuje jako Hank.

Z filmu Já, mé druhé já a Irena.

Z filmu Já, mé druhé já a Irena.

Z filmu Já, mé druhé já a Irena.

Z filmu Já, mé druhé já a Irena.

Z filmu Já, mé druhé já a Irena.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

Najdete na iDNES.cz