Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc: Projekt 100 je o vášni a sexu

  22:51aktualizováno  22:51
Olomouc - Na Hanou jako na jednu z posledních tuzemských štací dorazí dnes v podvečer balík filmů z tradiční filmové přehlídky Projekt 100. Promítat se bude v kině Metropol ode dneška až do středy příštího týdne. "Není náhoda, že polovinu snímků, jež byly letos začleněny do sedmého kola putovní přehlídky Projekt 100, propojuje téma neuchopitelných vášní a sexuálních excesů. Většina z nich byla natočena v první polovině sedmdesátých let, tedy bezprostředně poté, co se na sklonku předchozí dekády uvolnila stavidla tehdy tabuizovaných prvků a na filmová plátna se doslova vyvalila vlna kontroverzních snímků, šokujících publikum nejen svou otevřenou sexualitou, ale také naturalisticky zobrazovaným násilím," soudí Tomáš Seidl, editor Filmových listů.

Jak Seidl dodává, ne všechna díla, která měla ve své době značný ohlas, také přežila do dneška. I proto je letošní "stovková" kolekce zvolena jako mozaika různých typů, námětů i zpracování snímků.  "Přehlídka dává publiku možnost volby. Diváci, kterým by se některé filmy mohly zdát až příliš "těsné", mohou prostřednictvím  jiných titulů, především sci-fi podobenství Solaris, které natočil Andrej Tarkovskij - nahlédnout  i do kinematografie spirituální," doplňuje Seidl.

"Letošní kolekce se také ohlíží nejhlouběji do filmové historie a po více než padesáti letech vrací v restaurované kopii na plátna českých kin i nejvlivnější a také nejdiskutovanější titul dějin kinematografie Wellesovo drama Občan Kane," míní Tomáš Seidl.

PROJEKT 100 V KINĚ METROPOL V OLOMOUCI

Čtvrtek 22. 3.
17.30, 20.00: Občan Kane - USA 1941. V původním znění s titulky. Režie: Orson Welles. Hrají: Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingoreová, Agnes Mooreheadová, Ruth Warricková, Ray Collins a další.

Pátek 23. 3.
17.30, 20.00:  Modrý samet - USA 1986. Do 15 let nepřístupný. V původním znění s titulky. Režie: David Lynch. Hrají: Isabella Rosselliniová, Kyle MacLachlan, Dennis Hopper, Laura Dernová, Hope Langeová, Dean Stockwell a další.

Sobota 24. 3.
17.30: Sny Akiry Kurosawy - USA - Japonsko 1990. V původním znění s titulky. Režie: Akira Kurosawa. Hrají: Akira Terao, Mitsuko Baisho, Toshie Negishi, Mieko Harada, Mitsunori Isaki, Toshihiko Nakano a další.

20.00: Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu - Velká Británie 1964. V původním znění s titulky. Režie: Stanley Kubrick. Hrají: Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden, Keenan Wynn, Slim Pickens, Peter Bull a další.

Neděle 25. 3.
17.30, 20.00: Vše, co jste chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat - USA 1972.  Do 15 let nepřístupný. V původním znění s titulky. Režie: Woody Allen. Hrají: Woody Allen, John Carradine, Lou Jacobi, Louise Lasserová, Anthony Quayle, Tony Randall a další.

Pondělí 26. 3.
17.30, 20.00: Poslední tango v Paříži - Itálie - Francie 1972. V původním znění s titulky. Režie: Bernard Bertolucci. Hrají: Marlon Brando, Maria Schneiderová, Maria Michiová, Giovanna Gallettiová, Gitt Magriniová a další.

Úterý 27. 3.
17.30: Vlak života - Francie - Holandsko-Belgie 1998. V původním znění s titulky. Režie: Raud Mihaileanu. Hrají: Lionel Abelanski, Rufus, Clément Harari, Marie-José Natová, Agathe de La Fontaineová a další.

20.00: The Rocky Horror Picture Show - Velká Británie 1975. Do 12 let nevhodný. V původním znění s titulky. Režie: Jim Sharman. Hrají: Tim Curry, Susan Sarandonová, Barry Bostwick, Richard O´Brien, Patricia Quinnová, Jonathan Adams, Peter Hinwood, Meat Loaf a další.

Středa 28. 3.
17.30: Nevěsta - Česká republika 1970. Režie: Jiří Suchý. Hrají: Marta Vančurová, Josef Dvořák, Jaromír Hanzlík, Eugen Jegorov, Věra Křesadlová, Helena Růžičková.

20.00: Solaris - SSSR 1972. V původním znění s titulky. Režie: Andrej Tarkovskij. Hrají: Natalia Bondarčuková, Donatas Banionis, Jüri Järvet, Vladislav Dvoržeckij, Nikolaj Grinko, Anatolij Solonicin a další.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Najdete na iDNES.cz