Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc: Projekt 100 je o vášni a sexu

  22:51aktualizováno  22:51
Olomouc - Na Hanou jako na jednu z posledních tuzemských štací dorazí dnes v podvečer balík filmů z tradiční filmové přehlídky Projekt 100. Promítat se bude v kině Metropol ode dneška až do středy příštího týdne. "Není náhoda, že polovinu snímků, jež byly letos začleněny do sedmého kola putovní přehlídky Projekt 100, propojuje téma neuchopitelných vášní a sexuálních excesů. Většina z nich byla natočena v první polovině sedmdesátých let, tedy bezprostředně poté, co se na sklonku předchozí dekády uvolnila stavidla tehdy tabuizovaných prvků a na filmová plátna se doslova vyvalila vlna kontroverzních snímků, šokujících publikum nejen svou otevřenou sexualitou, ale také naturalisticky zobrazovaným násilím," soudí Tomáš Seidl, editor Filmových listů.

Jak Seidl dodává, ne všechna díla, která měla ve své době značný ohlas, také přežila do dneška. I proto je letošní "stovková" kolekce zvolena jako mozaika různých typů, námětů i zpracování snímků.  "Přehlídka dává publiku možnost volby. Diváci, kterým by se některé filmy mohly zdát až příliš "těsné", mohou prostřednictvím  jiných titulů, především sci-fi podobenství Solaris, které natočil Andrej Tarkovskij - nahlédnout  i do kinematografie spirituální," doplňuje Seidl.

"Letošní kolekce se také ohlíží nejhlouběji do filmové historie a po více než padesáti letech vrací v restaurované kopii na plátna českých kin i nejvlivnější a také nejdiskutovanější titul dějin kinematografie Wellesovo drama Občan Kane," míní Tomáš Seidl.

PROJEKT 100 V KINĚ METROPOL V OLOMOUCI

Čtvrtek 22. 3.
17.30, 20.00: Občan Kane - USA 1941. V původním znění s titulky. Režie: Orson Welles. Hrají: Orson Welles, Joseph Cotten, Dorothy Comingoreová, Agnes Mooreheadová, Ruth Warricková, Ray Collins a další.

Pátek 23. 3.
17.30, 20.00:  Modrý samet - USA 1986. Do 15 let nepřístupný. V původním znění s titulky. Režie: David Lynch. Hrají: Isabella Rosselliniová, Kyle MacLachlan, Dennis Hopper, Laura Dernová, Hope Langeová, Dean Stockwell a další.

Sobota 24. 3.
17.30: Sny Akiry Kurosawy - USA - Japonsko 1990. V původním znění s titulky. Režie: Akira Kurosawa. Hrají: Akira Terao, Mitsuko Baisho, Toshie Negishi, Mieko Harada, Mitsunori Isaki, Toshihiko Nakano a další.

20.00: Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu - Velká Británie 1964. V původním znění s titulky. Režie: Stanley Kubrick. Hrají: Peter Sellers, George C. Scott, Sterling Hayden, Keenan Wynn, Slim Pickens, Peter Bull a další.

Neděle 25. 3.
17.30, 20.00: Vše, co jste chtěli vědět o sexu, ale báli jste se zeptat - USA 1972.  Do 15 let nepřístupný. V původním znění s titulky. Režie: Woody Allen. Hrají: Woody Allen, John Carradine, Lou Jacobi, Louise Lasserová, Anthony Quayle, Tony Randall a další.

Pondělí 26. 3.
17.30, 20.00: Poslední tango v Paříži - Itálie - Francie 1972. V původním znění s titulky. Režie: Bernard Bertolucci. Hrají: Marlon Brando, Maria Schneiderová, Maria Michiová, Giovanna Gallettiová, Gitt Magriniová a další.

Úterý 27. 3.
17.30: Vlak života - Francie - Holandsko-Belgie 1998. V původním znění s titulky. Režie: Raud Mihaileanu. Hrají: Lionel Abelanski, Rufus, Clément Harari, Marie-José Natová, Agathe de La Fontaineová a další.

20.00: The Rocky Horror Picture Show - Velká Británie 1975. Do 12 let nevhodný. V původním znění s titulky. Režie: Jim Sharman. Hrají: Tim Curry, Susan Sarandonová, Barry Bostwick, Richard O´Brien, Patricia Quinnová, Jonathan Adams, Peter Hinwood, Meat Loaf a další.

Středa 28. 3.
17.30: Nevěsta - Česká republika 1970. Režie: Jiří Suchý. Hrají: Marta Vančurová, Josef Dvořák, Jaromír Hanzlík, Eugen Jegorov, Věra Křesadlová, Helena Růžičková.

20.00: Solaris - SSSR 1972. V původním znění s titulky. Režie: Andrej Tarkovskij. Hrají: Natalia Bondarčuková, Donatas Banionis, Jüri Järvet, Vladislav Dvoržeckij, Nikolaj Grinko, Anatolij Solonicin a další.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz