Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Olomouc má historii jako nikdo v zemi

  21:01aktualizováno  21:01
Olomouc - Je mnoho věcí, které kronikáři o vývoji měst včetně Olomouce nezaznamenali a nelze je vyčíst ani z historických listin. Právě proto tyto kapitoly dějin pomáhají už od devatenáctého století dopisovat archeologové. Nejčastěji při vykopávkách skládají mozaiku každodenního života, některými objevy však obracejí dosavadní poznání takřka naruby. Všechny historické práce například uvádějí, že Olomouc byla založena v polovině jedenáctého století, protože první zpráva o ní pochází z roku 1055. Archeologové však v posledních desetiletích posunuli dobu osídlení města mnohem hlouběji do historie. "Až do šestého století, prakticky až do samého příchodu Slovanů na naše území," říká archeolog Josef Bláha. Nálezy mapuje výstava Lopatou a počítačem v olomouckém Vlastivědném muzeu.

První Slované se mimo jiné usídlili na místě dnešní Pekařské ulice a od té doby zde lidé žili až do současnosti. "To v zemi nemá obdoby. Osídlením centra města, které trvalo nepřetržitě půldruhého tisíce let, se nemůže pochlubit dokonce ani Praha," tvrdí archeolog. Zatímco ještě nedávno se některým politikům nezdála Olomouc dost významná na to, aby se stala jedním z krajských měst, archeologové mají mnoho důkazů o tom, že byla vlastně mocenským centrem již od sedmého století. "Dokázali jsme již, že nebyla jen jedním ze sídel Přemyslovců, ale i mocenským centrem v době Velké Moravy, a dokonce v období předvelkomoravském," tvrdí Bláha. Zajímavé kapitoly archeologie píše i ze života obyčejných lidí. Bez ní bychom nevěděli, jak před stovkami let obyvatelé Olomouce a okolí bydleli, čím se živili, jaké předměty používali...

Bohužel ne vždy za rozšiřování poznání o městu archeologové sklízejí uznání. Olomouc je naopak snad jediným místem na světě, kdy se ochrana historického odkazu vyšetřovala jako kriminální čin. Archeologové a studenti, kteří chtěli před výstavbou olomouckého Prioru naleziště pořádně prozkoumat, zachránit některé nálezy a místo pořádně zdokumentovat, za přílišný spěch stavbařů těžce zaplatili - studenti byli vyhozeni ze školy a vedoucí archeologického průzkumu z práce. I přes nepřízeň některých obyvatel však archeologie v Olomouci přinesla výsledky, kterými se na Moravě nemůže pochlubit žádné město.

Vezměte historii do ruky, vybízí autoři výstavy

LOPATOU A POČÍTAČEM
(hlavní témata)


1 - První výzkumy
Informace o tom, kteří archeologové začali na Olomoucku kopat a jak nálezy dokumentovali.
2 - Současné výzkumy
Výsledky některých výzkumů z posledních deseti let. Například z míst, kde se v současnosti staví obchvat Olomouce, stojí obchodní dům Terno, nebo rodinné domky v Dolanech a Neředíně.
3 - Vývoj archeologie v Olomouci od sedmdesátých let
Mimo jiné obsahuje informace o kauze Prior (stavba obchodního domu), kdy archeologové a studenti chtěli zabránit zničení naleziště a byli za to tvrdě postiženi.
4 - Živá archeologie
Středisko v předsálí, kde si lidé budou moci vyzkoušet některé pravěké výroby.

Na archeologické výstavě, která se koná ve Vlastivědném muzeu v Olomouci, uvidí návštěvníci některé exponáty, které jsou tak vzácné, že musejí být uloženy v trezorech tuzemských muzeí a památkových ústavů. Některé unikátní předměty si autoři výstavy dokonce půjčili od Rakušanů. Z Přírodovědeckého muzea ve Vídni na olomouckou výstavu přivezli čtyřicet tisíc let staré kostěné hroty, pozůstatky prvních moderních Evropanů nalezené v minulém století v Mladečských jeskyních včetně dvou odlitků lebek.

"V Olomouci se něco takového ještě nikdy nevystavovalo. Je to vůbec poprvé, co se něco podobného dostalo do města," říká garant výstavy Pavlína Procházková. Výstava je ovšem zajímavá i svým pojetím - ve vitrínách jsou totiž uloženy jen unikátní nálezy. Ostatní předměty jsou umístěny volně a archeologové dokonce nabádají návštěvníky, aby je vzali do rukou. "Ve vitrínách je všechno hrozně vzdálené. My bychom chtěli, aby lidé poznali archeologii trochu zblízka," přeje si archeoložka. "Lidé si také budou moci vyzkoušet, jak pracovali pravěcí řemeslníci. Mohou zkusit mlít obilí na replice slovanského kamenného žernovu, vrtat kamenný sekeromlat, tkát na primitivním stavu, nebo sekat kamennou sekerou do dřeva," dodala.

V určitých dnech také pracovníci muzea předvedou, jak se v pravěku vyráběly šperky nebo keramika. Klenotnici archeologie s nejcennějšími nálezy uvidí návštěvníci hned po vstupu do výstavního sálu. Archeologové však mají jiná měřítka na vzácnost předmětů než klenotníci, a tak kromě zlatých šperků do ní uložili i kostěné nástroje. Architekt výstavy Tomáš Lampar hodně pracoval s hrubě opracovaným dřevem. Ve výstavním sále to proto příjemně voní, má to však i svoji symboliku. "Dřevo patří k tomuto světu. Archeologie se vrtá v zemi a ta je kolébkou dřeva," uvedl Lampar. Přiznal, že archeologie pro něho byla víceméně okrajová záležitost. "Musel jsem však nyní studovat hodně materiálů, a tak jsem si k ní vytvořil jakýsi vztah," dodal.

S výstavou mají sice archeologové hodně práce, je však také jejich velkým svátkem. "Jsme neustále v zaujetí terénních prací a na prezentaci výsledků výzkumů mnoho času nezbývá. Tady můžeme alespoň v těch nejzákladnějších rysech ukázat, co už jsme my nebo naši předchůdci v Olomouci a okolí vykopali," uvedl archeolog Josef Bláha.

Příprava výstavy Lopatou i počítačem v olomouckém Muzeu umění

Příprava výstavy Lopatou i počítačem v olomouckém Muzeu umění

Příprava výstavy Lopatou i počítačem v olomouckém Muzeu umění

Příprava výstavy Lopatou i počítačem v olomouckém Muzeu umění

Příprava výstavy Lopatou i počítačem v olomouckém Muzeu umění

Příprava výstavy Lopatou i počítačem v olomouckém Muzeu umění

Příprava výstavy Lopatou i počítačem v olomouckém Muzeu umění
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz