Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Šišlající Áda Větvička a Pepik Hnátek čtou Okresní přebor

  13:20aktualizováno  13:20
Čtyři vulgarity na pět minut. To byl limit, který nesměli tvůrci seriálu Okresní přebor překročit. V navazujícím filmu s podtitulem Poslední zápas Pepika Hnátka už se na nikoho ohlížet nemuseli. Jako vlaštovky létají sprostá slova i ve stejnojmenné filmové knize. Mají ale prý lyrickou kvalitu.

Snímek o svérázném trenérovi okresního mužstva Slavoj Houslice vstoupí do kin už ve čtvrtek a zatím sklidil vesměs pozitivní kritiky. Kniha Okresní Přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka, která je beletrizovaným scénářem režiséra Jana Prušinovského, filmový příběh rozšiřuje.

Na úterní autogramiádě v pražském knihkupectví Luxor spoluautor útlé knížky Petr Kolečko vysvětluje, že se čtenáři dostanou členům mančaftu pod kůži. "Měli jsme možnost víc se podívat do nitra postav, do jejich minulosti a jejich motivací," říká mladý dramatik, který za svou hru Láska vole získal cenu Evalda Schorma.

Oproti seriálu obsahuje film a tedy i kniha vážnější podtóny. "Zatímco seriál představuje šestnáct krátkých epizod, tohle je větší příběh, tam už se musí řešit něco zásadnějšího, než že někdo ukradne traktůrek nebo že se zblázní navigace," říká režisér Jan Prušinovský.

Autogramiáda knihy Okresní přebor - Poslední zápas Pepika Hnátka (zleva Petr...

Autogramiáda knihy Okresní přebor – Poslední zápas Pepika Hnátka

Autorské duo pracovalo na přepisu čtrnáct dní. Kdo čeká historku o dvou týdnech tvůrčího sršení kdesi na chatě s fotbalem a pivem, bude zklamán. "My jsme byli každý doma, jsme tak zvyklí pracovat, posíláme si texty přes skype a komentujeme si to, ale nejsme dohromady fyzicky."

Od prvních řádků praští do očí styl, který autoři zvolili. Kniha je psána hovorovou češtinou a pro ostřejší výraz její hrdinové opravdu nejdou daleko. Podle Prušinovského vypravěč podává příběh, jako by byl jednou z postav. "Nemyslím si, že by to bylo zas tak specifické, vždyť to přece známe, bavíme se tak v hospodě a říkáme si tou řečí historky," obhajuje slohovou jadrnost Prušinovský.  

Fotogalerie

Petr Kolečko souhlasí a dodává: "Jak u seriálu, tak u knížky se snažíme o autenticitu a prostě to tam patří." Na otázku, jestli se autoři snažili přiblížit třeba poetice Jaroslava Haška nebo Petra Šabacha, Kolečko odpovídá: "Honza má určitě kořeny v české tvorbě. Já mám třeba rád Bukowského v radikálnějších pasážích, kdy ty věci jdou do razantní tečky, která to uzemní. Na to jsme ale nemysleli a spíš nás zajímalo, jestli jsme schopni tu knihu napsat. Myslím, že výsledek není ostuda."

Byť po úspěšném seriálu údajně ožilo několik zaniklých fotbalových družstev, je podle režiséra seriál, film i kniha ohlédnutím za minulostí, která už neexistuje. "Je tam určitá nostalgie za dobou, kterou jsem zažil jako dítě, a ta doba už nefunguje. Takoví lidé jako je Hnátek na vesnici tehdy hodně byli a dneska už nejsou." 

Autor:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Neklidný zadek mě pálí. Texty Haškova kumpána jsou bezprostřední

Spisovatelé Jaroslav Hašek (vlevo) a Zdeněk Matěj Kuděj na výletě v roce 1914....

Zatímco Jaroslava Haška zná díky Švejkovi celý svět, jeho někdejší kumpáni z hospody takové štěstí nemají.

Japonci znovu účtují s křesťanstvím. Samuraj vychází poprvé v češtině

Z filmu Mlčení (Adam Driver)

Po osmatřiceti letech od vydání originálu přichází český překlad románu Samuraj. Napsal jej Šúsaku Endó.

RECENZE: Příběh zmrtvýchvstání prostitutky Krása je stigma věští událost

Indonéský spisovatel Eka Kurniawan

Zní to trochu jako klišé - Krása je stigma. Indonéský spisovatel Eka Kurniawan však za tato tři slova ukryl vyprávění,...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz