Diváci si koncertů Colours of Ostrava pořádně užívali.

Diváci si koncertů Colours of Ostrava pořádně užívali. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Ohlédnutí za Colours of Ostrava: Festival nadchnul, někoho i naštval

  • 35
Čtyřdenní multižánrový maratón hudby, který nabízel 10. ročník festivalu Colours of Ostrava od čtvrtku do neděle, skončil. Účastníci, ale i mnozí obyvatelé Ostravy, kteří bydlí v blízkosti festivalového areálu, konečně dospávají probdělé noci.

A zatímco ti první (je jich asi 25 tisíc) už se těší na další ročník, ti druzí by byli raději, kdyby žádný nebyl. Dali to najevo v diskusi pod články, které na iDNES.cz informovaly o dění na festivalu. Naštěstí jich bylo jen pár.

"Zase nějaký chlastací festival?" ptal se například diskutér pod nickem Zálohovaný obal.

"Hrůza jako obvykle. Pouze kravál na celou noc, nic příjemného. Bydlím přes 2 km daleko a duní mi celý dům, nedá se před tím uniknout. Doufám, že večer začne pořádný slejvák a zruší to," přál si během festivalu Vioš.

Diváci si Colours opravdu užívali, žádné podstatnější incidenty však policie
Novinkou letošních Colours byl Festival v ulicích.
Příznivci různých žánrů hudby se na Colours dobře bavili.

"Zvláštní, jak se tu zatajuje, že se na festivalu našlo obrovské množství narkotik. Šel jsem kolem, všude se povalujou narkomanské stříkačky, na chodníkách blitky, plno lidí bloudících s tupým narkomanským výrazem... Nikdy bych na takovou akci nepustil své dítě. Nechápu dnešní mladé lidi. Kdyby šli raději v takovém množství vyčistit lesík nebo okolí řeky...," přidal svůj názor diskutér Kyng.Saze.

Kdo na festivalu byl, s kritiky nesouhlasí. Například dvaačtyřicetiletý Radomír Krupa z Frýdku-Místku miluje muziku a hudební festivaly. Ten ostravský navštěvuje od prvního ročníku, vynechal jen jednou, když byl zrovna v cizině. A to přesto, že je upoutaný na invalidní vozík. Nad řečmi o festivalu pro "ochlasty a narkomany" jen nechápavě kroutí hlavou.

Radomír Krupa (vpravo) si atmosféru na Colours pochvaloval.

"Zatímco na jiných festivalech bývám na vozíku sám nebo je nás do pěti, na Coloursech lidí z naší komunity rok od roku přibývá. Letos už nás tam bylo asi 100 a všichni byli nadšení - hudbou, kultivovaným chováním lidí a především velkou vstřícností organizátorů ke zdravotně postiženým," říká Radomír Krupa, který letos dojížděl do Ostravy každý den a příští rok si chce festival užít ještě víc.

"Dohodli jsme se s kamarády, kteří tam byli letos poprvé, že příště budeme nocovat ve stanovém městečku, které je přímo v areálu a zdravotně postižení tam mají vyhrazené místo," plánuje.

Žádné stříkačky a jehly na Coloursech neviděl, narkomany nepotkal. Podnapilé lidi občas ano, ale nikoho, kdy by jiné obtěžoval. Naopak festival ho láká nejen pestrou nabídkou hudebních žánrů a vstřícností vůči zdravotně postiženým, ale především pohodovou atmosférou a příjemným prostředím, které nabízí zábavu lidem bez rozdílu věku - od dětí po seniory.

Vedro v závěru Colours vehnalo mnoho lidí do Ostravice, která dělí oba festivalové areály.

"Atmosféra Colours je rok od roku lepší. Vládne tam pohoda, lidé jsou k sobě velmi slušní a vstřícní, nikde není vidět žádná "zlá krev" a publikum je stále rozmanitější. Přibývá zdravotně postižených, ale i malých dětí a seniorů. Tančí tam mladí, vozíčkáři, ale i babičky a dědové se svými vnuky...," líčí nadšeně Krupa.

Souhlasí s ním Eva Planková z Ostravy, která si užívala festival se svou početnou rodinou včetně dvou dcer ve věku čtyř a osmi let. "Holky se náramně bavily, ať už v dětském areálu, na hradě nebo třeba při koncertu skupiny Nightwork. Na obličej si nechaly namalovat nezávadnými barvami obrázky motýlů a ta starší i modré a fialové proužky do vlasů. Líbila se jim celková atmosféra a ze všech dobrot je nejvíc nadchla kuličková zmrzlina," vypráví žena.

Ani déšť v prvních dvou dnech festivalu náladu diváků nezkazil.

Na koncertech Colour of Ostrava bylo mnoho menších dětí.

Na Colours přijelo zhruba sto vozíčkářů, vstřícnost pořadatelů si pochvalovali.

"Myslím, že rozumní rodiče, kteří vědí, že děti potřebují dostatek pití, pokrývku hlavy a opalovací krém, tam neměli žádný problém. I proto zřejmě dětí na Colours of Ostrava každý rok přibývá," míní Eva Planková.

Narůstající počty dětí, seniorů i zdravotně postižených potvrzují i organizátoři festivalu. "Přesné počty dětí sice neznáme, protože děti do 140 centimetrů za vstup neplatí, ale dětský areál navštěvovalo až 80 dětí denně. V poslední den akce, kdy mají i senioři nad 65 let vstup zdarma, jich přišlo téměř 50. Zdravotně postižených s průkazem ZTP/P, kteří mají zvýhodněné vstupné za 350 korun na celé čtyři dny, přišlo letos asi 100. A polovina z nich si přivedla doprovod, který vstupné také neplatí," uvedl za organizátory Jiří Sedlák.

Zdravotně postižení lidé s průkazem ZTP/P měli na tribunách před hlavními scénami vyhrazená místa, ke kterým se dostali po nájezdové plošině, za symbolickou jednu korunu mohli využít služby asistenta nebo přepravu speciálním autem, takzvaným BB taxi. Zájem o dopravu byl velký. Auto které jinak přepravuje vozíčkáře ve Frýdku-Místku, najezdilo pro festival asi 500 kilometrů.

Kriminalita se v Ostravě v době festivalu dokonce snížila

"Letos poprvé jsme nabídli vozíčkářům z Ostravy dovoz z jejich domovů do areálu a zpátky. Přespolní jsme sváželi z ostravských nádraží. Kdo měl zájem, mohl jet autem z Černé louky na Slezskoostravský hrad nebo na scény ve městě. Vozili jsme na festival i zdravotně postižené klienty z lázní v Klimkovicích. Vše bezplatně," říká členka organizačního štábu Tereza Krutílková.

Organizátoři totiž připravili projekt nazvaný Colours bez bariér, na který získali od Nadace OKD čtvrt milionu korun. A plánují, že stejně vstřícní budou vůči dětem, seniorům i zdravotně postiženým lidem také za rok.

O tom, jak kultivovaný festival je, svědčí i kriminalita, která je každý rok minimální. "V předcházejících dvou ročnících jsme řešili vždy jen jeden trestný čin (krádež peněženky z příruční tašky a krádež peněženky a dokladů z neuzamčeného auta), navíc se ve srovnání s jinými víkendy kriminalita výrazně snížila v celém městě," připomíná mluvčí ostravských policistů Gabriela Holčáková.

Letos policisté řešili čtyři přečiny krádeží věcí účastníkům festivalu - jednomu zmizel telefon volně odložený na stole, dalším třem věci z auta zaparkovaných ve městě. Kromě toho policisté prověřují čtyři přestupky. Například zabavili v jednom ze stánků téměř 400 rostlin konopí, které majitel vystavil jako dekoraci. Nyní zjišťují obsah halucinogenních látek. Vyšetřují také výskyt 15 kusů falešných náramků opravňujících ke vstupu na festival.