Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OHLASY Z KULTURY: Pád Topolánka je apel. Začněme se konečně starat

  15:58aktualizováno  15:58
Zklamání, rozčilení i bojovná nálada. Takové pocity zavládly napříč kulturní obcí po pádu Topolánkovy vlády. "Už zase padla vláda? A která? Já už to za ty roky, co jsem na světě, přestal sledovat," shodil jinak dusnou atmosféru osmadevadesátiletý režisér Otakar Vávra. Portál iDNES.cz zjišťoval další reakce.

Otakara Vávru vyslovení nedůvěry vládě nepřekvapilo. V nadsázce řekl, že počet pádů vlády prý přestal sledovat. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Současná politika: přešlapování na místě

Michal Horáček, textař
Ceny Anděl - Michal HoráčekV poslední době pracuji asi osmnáct hodin denně a o aktuálním dění na politické scéně se dozvídám většinou z rozhlasu. O pádu vlády jsem se dozvěděl večer a nechalo mě to chladným. Ale zároveň jsem si řekl, že jde o náznak nějakého řešení. Současné rozložení sil totiž blokuje jakékoliv smysluplné vládnutí a už dlouho je to spíš přešlapování na místě. Bez ohledu na mé politické preference jsem vlastně rád za jakoukoliv aktivitu, která by stavu mohla pomoci.

Budeme se muset přemoct a začít být zodpovědní sami za sebe

Martha Issová, herečka
Český lev 2008 - Lenka Termerová a Martha IssováCo říkám na pád vlády? No to si určitě napište. Protože mně celá tahle situace přijde naprosto absurdní. Ve chvíli, kdy by si všichni rozumně uvažující lidé měli říct: Tak teď uděláme všechno proto, abychom před světem nevypadali jako blbci, a alespoň po dobu předsednictví necháme tradičních žabomyších sporů, stane se přesný opak a v nesmyslné půtkách se ještě přitvrdí. Připomíná mi to mateřskou školu, jen důsledek je závažnější, než když vezme kamarád kamaráda lopatičkou. Asi je to ale zároveň i apel na nás, obyčejné lidi, abychom se konečně začali starat o to, co se kolem děje. Zvykli jsme si, že se věci vždycky nějak vyřeší, a když nadáváme, tak akorát někde po hospodách. Což je špatně. Holt se budeme muset přemoct a začít být zodpovědní sami za sebe. 

Pád vlády? Velmi groteskní příběh

Jan Budař, herec, zpěvák, skladatel, režisér
Jan BudařA můžu spíš říct, co si o pádu vlády myslí populární filmové postavy Hrubeš a Mareš? Cituji: Je to velmi groteskní příběh. Reloaded 2009.

Zase jsme se zase zachovali jako vidláci

Jan P. Muchow, skladatel a hudebník
43. MFFKV - Jan P. MuchowMně to celé přijde hlavně nešťastně načasované. Na mezinárodní ostudu máme v politice spoustu expertů, tak proč si ji musíme dělat ještě takhle globálně? Existuje přece spousta důležitějších věcí, které se teď musí řešit, než jsou ty malichernosti, které propírají politici. Osobně bych řekl, že se Paroubek a spol. zalekli toho, jak Mirek Topolánek zvládá evropské předsednictví. I mě mile překvapil. Jenže pro socialisty to znamenalo ohrožení. Zkrátka jsme se zase zachovali jako vidláci. A cesta ven? Jsem trochu pesimista, Rath a Paroubek udělali v přesvědčování o nesmyslech obrovský kus práce. Ale zase si říkám, že je to taková mezinárodní ostuda, že nás zahraničí ohlídá a k nějakému osudovému zvratu nebo ohrožení demokracie nedojde. Snad.

Pád vlády, který umožnilo několik přeběhlíků, je banálním aktem

Vladimír Křivánek, předseda Obce spisovatelů
Předseda Obce spisovatelů Vladimír KřivánekOsobně pád Topolánkovy vlády vítám, protože ona byla velmi velkopanská a suverénní. A přitom nepřihlížela k zájmu voličů a občanů. Na druhou stranu si říkám, že pád vlády, který umožnilo několik přeběhlíků, není událostí, ale víceméně banálním aktem. Problém je, jaké to bude mít dopady. Topolánkova nekultura se už dotkla kulturní oblasti. Spousty akcí jsou připravené a je třeba je zajistit na tento rok. Ten bude ovšem velmi komplikovaný. Řada z nich může být omezena a zmarněna, takže to vidím spíš negativně.

Nechci spekulovat o tom, co bude a nebude, protože to stejně nikdo neví

Eva Pilarová, zpěvačka
Eva Pilarová  Od včerejška doma nemluvíme o ničem jiném. Nechci spekulovat o tom, co bude a nebude, protože to stejně nikdo neví. Ale pokud má stát bytí a nebytí vlády na člověku, kterým je paní Jakubková, tak to jsme skončili. Opravdu s mužem žasneme, jak se někdo takový může dostat do Sněmovny.

Topolánek a jeho parta se obyčejným lidem vzdálili tak, že už to bylo neúnosné

Zdeněk Troška, režisér
Zdeněk Troška v akciKdo s čím zachází, s tím také schází. Pan Topolánek a jeho parta byli tisíckrát varováni, ale nedbali toho a pokračovali v politice totální arogance. Obyčejným lidem se vzdálili se tak, že už to bylo neúnosné, a tohle je výsledek. Pád vlády mě nepřekvapil a jsem za něj rád. Konečně se začnou řešit jiné věci než osobní záležitosti a peníze a z občana-platiče daní bude zase plnohodnotná bytost. A taky možná přijdu o nálepku konfliktní režisér, kterou jsem dostal, když jsem se ozval proti radaru. A která mi bránila natočit další pohádku.

Pane Topolánku, držte se!

Jan Němec, režisér
Jan NěmecPanu Topolánkovi se stalo totéž, co Winstonu Churchillovi v roce 1945: vyhrál válku a odměnou mu bylo, že ho opozice svrhla. Pane Topolánku, držte se!

Nestabilita nikomu nepomůže a nedělá nám dobrou vizitku

Radek Banga, Gipsy.cz
Ceny Anděl - Gipsy.cz (Radek Banga)Vláda padnout měla i neměla, ale vůči finanční krizi to bylo blbě načasovaný. Nestabilita nikomu nepomůže. Nedělá nám ani dobrou vizitku ve světě, obzvlášť když teď "vládneme" Evropě. Volby jsou pro někoho rozhodováním mezi menším zlem, pro mě to znamená nevybírat největší zlo, ale když lidi nebudou mít prachy, kultura půjde ke dnu bez ohledu na vládu.

Už zase padla vláda? A která?

Otakar Vávra a Jitka Němcová - 98. narozeniny na BarbadosuOtakar Vávra, režisér
Už zase padla vláda? A která? Já už to za ty roky, co jsem na světě, přestal sledovat.

Při předčasných volbách lidem dojde, že je žádný Paroubek nespasí

Jitka Němcová, režisérka
My jsme se nedávno vrátili z dovolené na Barbadosu, a když padla vláda, říkali jsme si, jestli jsme na něm neměli zůstat. Ale vlastně můžu říct, že jsem ráda, že ta vláda padla zrovna teď. Pokud totiž budou předčasné volby a hlavně pokud budou hodně rychle, lidem dojde, jaká to byla blbost a že je žádný Paroubek nespasí. A zvolí zpátky vládu, která tu má být.

Oranžovočervení si jen potřebovali něco dokázat

Jiří Mádl, herec
Jiří Mádl - nominační večer 16. ročníku filmových cen Český levCelá tahle akce je úplně zbytečná, oranžovočervení si jen potřebovali něco dokázat. Nic se nezmění, jen to bude stát spoustu peněz. A ještě se jim to povedlo udělat v době, kdy se to hodí úplně nejmíň.

Paroubek a spol. se zalekli rostoucí popularity Topolánkovy vlády

Jan Hřebejk, režisér
Jan HřebejkMyslím, že zrovna v tomhle období neměla opozice jediný rozumný důvod, proč vládu svrhnout. Její čin si tak nemůžu vysvětlit jinak, než že se pan Paroubek a spol. zalekli rostoucí popularity Topolánkovy vlády. Ta si v průběhu předsednictví počínala dobře, což bylo pro opozici nebezpečné. Jen doufám, že až dojde na výměnu postů, nedotkne se to zahraničněpolitických ministrů. To by bylo opravdu nešťastné. 

Je ostuda, že máme vládu, která tolikrát bojovala o přežití

Zdena Herfortová, herečka
Ordinace v růžové zahradě II (2009) - Zdena HerfortováJá se tedy o to moc nezajímám, ale myslím, že je to ostuda. Tedy ostuda pro nás, že máme vládu, která tolikrát bojovala o přežití. Všeobecně je to škoda, podle mě je to navíc hlubší problém.

Opačný výsledek by byl výstižnější

Daniela Šinkorová, zpěvačka a herečka
Daniela Šinkorová v redakci iDNES.cz Nejsem jistá, ale myslím si, že by včerejší hlasování Poslanecké sněmovny s opačným výsledkem reprezentovalo "názor občana" výstižněji!

Strana pana Paroubka nás dohnala do slepé uličky

Zlata AdamovskáZlata Adamovská, herečka
Je to veliké neštěstí a strana pana Paroubka nás dohnala do slepé uličky, protože bez podpory komunistů vládu nesestaví. Mohlo by se stát, že lidi pak opravdu budou v divadle chtít ještě více komedií, budou se chtít ještě víc bavit, aby ty hrůzy nevnímali. Jednu takovou garnituru už jsem zažila. Podruhé jí zažít nechci.

Není mi líto pádu vlády, ale zmarněné příležitosti

Miloš ČermákMiloš Čermák, publicista
Není mi líto pádu vlády, ale zmarněné příležitosti, kterou tahle vláda představovala. ODS vyhrála v roce 2006 příliš těsně, než aby mohla uskutečnit cokoliv ze svého programu. Měla proto s ostatními stranami domluvit a prosadit spíše technické kroky, zejména změnu volebního zákona. Místo toho předvedla nepovedenou a Čunkem okořeněnou hru na reformy. Neuskutečnila žádné, navíc není naděje, že již mnoho let trvající éra mizerného a slabého vládnutí skončí. Je to škoda.

101 poslancům vzkazuju: kam se vám vytratil občan?

Martin Dejdar, herec
Martin Dejdar Od včerejška dokolečka přemýšlím, proč jako občan vůbec chodím volit. Zvolil jsem stranu, která mi byla sympatická, ta vyhrála, ale od začátku bojovala o holé přežití, respektive o to, jestli vůbec bude moct vládnout. Přestože ji tím voliči legitimně pověřili. Teď se ke všemu nějakých 101 lidí dohodlo, že budou jednat proti vůli národa ještě víc a legitimně zvolenou vládu svrhli. Chápete to? Já ne, je to naprosto absurdní. A jestli pan Paroubek a spol. tvrdí, že jednali ve jménu českého lidu, tak lžou. V normálně demokraticky fungujícím státu by se tohle nikdy nemohlo stát, ale my normálně demokraticky fungující stát nejsme. A obávám se, že ani nikdy nebudeme. Upřímně se obávám nástupu komunistů, které jsem včera s hrůzou poslouchal. Jediná šance pro nás by mohla být jen změna volebního systému, ale nevím, nemám z toho dobrý pocit. A těm 101 poslancům vzkazuju: kam se vám vytratil občan? Například já tu pořád jsem a vůbec vás nechci, tak to respektujte!

Jděte do pr....!

Ozzák, Comeback
ze seriálu Comeback (Martin Dejdar)Vzkaz pro těch 101 lidí ze Sněmovny, který mě včera na..... Jděte do pr....!

Autoři: , ,
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Záběr z představení O medvědovi, který plul na kře
RECENZE: Islanďanka Eliška Křenková s řehtačkou loví zatoulaného medvěda

Veselé i poetické představení plné moderní choreografie a akrobatických výkonů připravila do La Fabriky Jana Burkiewiczová se svým souborem. Inspirovala se...  celý článek

Muzikál madagaskar
VIDEO: Je to sauna, popisuje Nosková muzikál Madagaskar v kostýmu hrošice

Populární animovaná série Madagaskar se vrací v podobě muzikálu pro děti. V hlavních rolích příběhu, který vychází z prvního animovaného filmu, se objeví...  celý článek

Louskáček - Vánoční teaser
VIDEO: Vánoční sen v listopadu. Na Vinohrady se vrací baletní Louskáček

Divadlo na Vinohradech hostí obnovenou premiéru výpravného klasického baletu Louskáček, vánoční sen. Pražskou scénu čeká pouze devět repríz.  celý článek

Kočárky, které přežijí i dva raubíře.
Kočárky, které přežijí i dva raubíře.

Přečtěte si recenze kočárků na eMimino.cz a vyberte ten nejlepší.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.