Co divákům nesedí v Sanitce 2? Stáří postav, trasa, vysílačky, letadlo

  • 216
Skoro půldruhého milionu diváků sledovalo první díl Sanitky 2, navazující na seriál z 80. let. A vzápětí stovky z nich začaly bouřlivě diskutovat. Nejvíce jim vadí nesrovnalosti ve věku postav, které přešly z první do druhé řady - ovšem stejný problém řešila Česká televize už před natáčením.

Podle kuloárů měl projekt dokonce namále. Když zjistili, že v novém scénáři figurují v plné síle hrdinové, kteří by podle minulého děje byli dávno v penzi, žasli režisér pokračování Filip Renč i autor původní Sanitky Jiří Hubač. Následovala mimořádná porada s tehdejším vedením ČT v čele s Jiřím Janečkem, na níž se zvažovala i možnost, že seriál půjde k ledu. Nakonec se rozhodlo, že jde o přípustnou „autorskou licenci“, kterou diváci nebudou zkoumat.

Jenže zkoumají. Pamatují si, že doktor Jandera čili Jaromír Hazlík začal svou dráhu v roce 1956, kdy mu bylo kolem třiceti; dnes by mu tedy táhlo na devadesátku a sotva by se právě vracel z mise Lékařů bez hranic. "Navíc přiletěl z rovníkové Afriky a vypadal jako ředitel vápenky," všimla si divačka. Totéž platí o doktoru Mádrovi v podání Petra Kostky, který za války létal v Anglii, v Sanitce emigroval a v Sanitce 2 má leteckou záchranku; nevypadá na to, že by pomalu slavil sté narozeniny. A řidič Fanda, v jehož roli se vrátil Pavel Zedníček, by také už těžko seděl za volantem.

Diváci však v prvním dílu postřehli i jiné nesrovnalosti: "Proč sanitka jela směr Barrandov, když dopravní nehoda byla v Úvalech, úplně na druhou stranu? Podle záběrů jela z mostu na Barrandov, pak na okruh směr Plzeň a odbočku Řeporyje, přitom dispečink tvrdil, že jsou nehodě nejblíž."

Podle dalších hlasů létá na trase z Londýna jiný typ letadla, autobus, jenž se srazil s autem, měl již nepoužívaná sedadla a dispečerka s lékařem mluvila mobilem, kdežto doktor měl v ruce vysílačku. A nejčastější výhrada záchranářů? Není prý možné, aby vůz pohřební služby měl "naloženo" dříve než vrtulník záchranné služby.