Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Činohra ND hrozí stávkou, podle Černého je velmi odhodlaná

  11:40aktualizováno  11:40
Činohra Národního divadla vstoupila v souvislosti s odvoláním ředitele Černého do stávkové pohotovosti. Jak řekl exředitel v on-line rozhovoru pro iDNES.cz, v případě, že by se pověřený ředitel divadla Martin Sankot pokusil odvolat další členy vedení ND, promění se pohotovost pravděpodobně ve stávku.

Bývalý ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý na setkání s médii | foto: Michal DoležalČTK

Na otázku jednoho ze čtenářů, zda může ministryně odvolat i další členy vedení první scény, Černý reagoval odmítavě. "Paní ministryně může odvolat jen ředitele. Členy vedení ND může ovšem odvolat pan Sankot. Pokud se o to jen pokusí, pak se asi stávková pohotovost činohry ND promění přímo ve stávku."

Mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk iDNES.cz nicméně řekl, že v tuto chvíli není program činohry ohrožen.

Ondřej Černý na chatu

Odvolaný ředitel Národního divadla odpovídal na dotazy čtenářů iDNES.cz.

Černý také komentoval trestní oznámení, které je na něj podáno kvůli porušení povinností při správě cizího majetku. "Jsem přesvědčen o tom, že trestní oznámení je z dílny pana Sankota, je zcela zmanipulované a jeho cílem je diskreditovat mou osobu."

Odvolaný ředitel se nechal slyšet, že počet osobností, které mohou vést Národní divadlo, je značně omezený. "Ale určitě se v českých a slovenských divadlech najdou. Jen mám obavu, že ta pravá ředitelská osobnost nebude ochotna přebírat divadlo z rukou pana Sankota."

Černý se opřel také do ministryně Hanákové, které si lidsky váží, ale politicky podle něj zcela selhala a řízení resortu nezvládá. Postavil se také za protestující divadelníky, kteří podle něj mají právo vyjádřit svůj názor, stejně jako před lety v případě odvolaného Daniela Dvořáka. "Proti takové politické zvůli se prostě musí protestovat vždy a za všech okolností. Jde o princip, ne o jména."

Otevřený dopis souboru činohry ND ministerstvu kultury

Soubor Činohry Národního divadla tímto vyjadřuje plnou podporu petici Národ sobě. Jsme hluboce pobouřeni způsobem, kterým došlo k odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Ministerstvo kultury nebylo schopno nijak zdůvodnit tento autoritářský a šokující krok.

Zdá se, že pro Ministerstvo kultury se stává tento způsob myšlení a jednání normou, protože obdobným způsobem byl odvolán předešlý ředitel Národního divadla Daniel Dvořák. Takové jednání pokládáme za hluboce nekulturní, necivilizované a odporující zásadám fungování demokratického státu. Následné televizní vystoupení ministryně kultury Aleny Hanákové vzbudilo všeobecnou pozornost svou nekonečnou nekompetentností vyvolávající úžas, znechucení, ale také smích. Přestože je všeobecně známo, že Ondřeji Černému mělo skončit funkční období na jaře roku 2013, Ministerstvo kultury až do dnešního dne nevyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele. Touto skutečností jsme velmi znepokojeni.

Národní divadlo je bezesporu významná instituce a výběr jejího vrcholného manažera by měl probíhat transparentně a pod veřejnou kontrolou. I když nechceme stupňovat napětí, které je způsobeno nekoncepčními a neprůhlednými kroky samotného

Ministerstva kultury, pokládáme za nutné formulovat tyto požadavky:

1. Jasné a srozumitelné vysvětlení důvodů odvolání Ondřeje Černého.

2. Zveřejnění jmen členů odborné výběrové komise. Požadujeme, aby jejími členy byli i zástupci uměleckých souborů Národního divadla.

3. Protože jde o výběrové řízení uzavřené, kde Ministerstvo kultury samo a bez jakékoliv veřejné kontroly volí své kandidáty, žádáme také, aby byla neprodleně zveřejněna jména kandidátů na ředitele Národního divadla.

4. Žádáme, aby Ministerstvo kultury zřetelně formulovalo požadavky na organizační a ekonomickou strukturu Národního divadla.

Oznamujeme, že soubor Činohry Národního divadla je ve stávkové pohotovosti.

Umělecký soubor Činohry Národního divadla

Čtenáři se také dozvěděli, že předání zatím de facto neproběhlo. "Jeho základem je soupis šanonů a různých úředních dokumentů. Jsem stále zaměstnancem divadla v pozici "nezařazeného" zaměstnance. Ano, včera na mě začali házet špínu a dnes budou pokračovat. Já se jich ale bát nebudu. Umí jen zastrašovat, nic víc," reagoval Černý na dotaz, za jakých okolností musel vyklidit kancelář. K atmosféře uvnitř zlaté kapličky uvedl, že situace v divadle je neklidná. "Činohra je hodně odhodlaná." Sám poděkoval za podporu veřejnosti: "Podpora veřejnosti mi dává sílu."

Bývalý ředitel naopak nemá podporu zaměstnanců Státní opery. Odborové organizace Státní opery Praha (SOP) považují odvolání Černého za výhradní rozhodnutí současného ministerstva kultury.

"V tomto ohledu naprosto odmítáme iniciativu za jeho záchranu, která není spontánní akcí zaměstnanců," uvedl Petr Pergel, předseda základní organizace Unie orchestrálních hudebníků ČR- SOP.

Odborové organizace SOP po celou dobu spojení Národního divadla a Státní opery požadují samostatnost SOP v čele s jejím bývalým ředitelem Radimem Dolanským.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

VIDEO: Letní Letnou zahájí milostný dopis, podívejte se na zkoušku

Zkouška zahájení 15. ročníku festivalu Letní Letná

V pražských Letenských sadech večer začíná 15. ročník festivalu nového cirkusu a pantomimy Letní Letná. Více než 30...

Najdete na iDNES.cz