Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Činohra ND hrozí stávkou, podle Černého je velmi odhodlaná

  11:40aktualizováno  11:40
Činohra Národního divadla vstoupila v souvislosti s odvoláním ředitele Černého do stávkové pohotovosti. Jak řekl exředitel v on-line rozhovoru pro iDNES.cz, v případě, že by se pověřený ředitel divadla Martin Sankot pokusil odvolat další členy vedení ND, promění se pohotovost pravděpodobně ve stávku.

Bývalý ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý na setkání s médii | foto: Michal DoležalČTK

Na otázku jednoho ze čtenářů, zda může ministryně odvolat i další členy vedení první scény, Černý reagoval odmítavě. "Paní ministryně může odvolat jen ředitele. Členy vedení ND může ovšem odvolat pan Sankot. Pokud se o to jen pokusí, pak se asi stávková pohotovost činohry ND promění přímo ve stávku."

Mluvčí činohry Národního divadla Tomáš Staněk iDNES.cz nicméně řekl, že v tuto chvíli není program činohry ohrožen.

Ondřej Černý na chatu

Odvolaný ředitel Národního divadla odpovídal na dotazy čtenářů iDNES.cz.

Černý také komentoval trestní oznámení, které je na něj podáno kvůli porušení povinností při správě cizího majetku. "Jsem přesvědčen o tom, že trestní oznámení je z dílny pana Sankota, je zcela zmanipulované a jeho cílem je diskreditovat mou osobu."

Odvolaný ředitel se nechal slyšet, že počet osobností, které mohou vést Národní divadlo, je značně omezený. "Ale určitě se v českých a slovenských divadlech najdou. Jen mám obavu, že ta pravá ředitelská osobnost nebude ochotna přebírat divadlo z rukou pana Sankota."

Černý se opřel také do ministryně Hanákové, které si lidsky váží, ale politicky podle něj zcela selhala a řízení resortu nezvládá. Postavil se také za protestující divadelníky, kteří podle něj mají právo vyjádřit svůj názor, stejně jako před lety v případě odvolaného Daniela Dvořáka. "Proti takové politické zvůli se prostě musí protestovat vždy a za všech okolností. Jde o princip, ne o jména."

Otevřený dopis souboru činohry ND ministerstvu kultury

Soubor Činohry Národního divadla tímto vyjadřuje plnou podporu petici Národ sobě. Jsme hluboce pobouřeni způsobem, kterým došlo k odvolání ředitele Národního divadla Ondřeje Černého. Ministerstvo kultury nebylo schopno nijak zdůvodnit tento autoritářský a šokující krok.

Zdá se, že pro Ministerstvo kultury se stává tento způsob myšlení a jednání normou, protože obdobným způsobem byl odvolán předešlý ředitel Národního divadla Daniel Dvořák. Takové jednání pokládáme za hluboce nekulturní, necivilizované a odporující zásadám fungování demokratického státu. Následné televizní vystoupení ministryně kultury Aleny Hanákové vzbudilo všeobecnou pozornost svou nekonečnou nekompetentností vyvolávající úžas, znechucení, ale také smích. Přestože je všeobecně známo, že Ondřeji Černému mělo skončit funkční období na jaře roku 2013, Ministerstvo kultury až do dnešního dne nevyhlásilo výběrové řízení na nového ředitele. Touto skutečností jsme velmi znepokojeni.

Národní divadlo je bezesporu významná instituce a výběr jejího vrcholného manažera by měl probíhat transparentně a pod veřejnou kontrolou. I když nechceme stupňovat napětí, které je způsobeno nekoncepčními a neprůhlednými kroky samotného

Ministerstva kultury, pokládáme za nutné formulovat tyto požadavky:

1. Jasné a srozumitelné vysvětlení důvodů odvolání Ondřeje Černého.

2. Zveřejnění jmen členů odborné výběrové komise. Požadujeme, aby jejími členy byli i zástupci uměleckých souborů Národního divadla.

3. Protože jde o výběrové řízení uzavřené, kde Ministerstvo kultury samo a bez jakékoliv veřejné kontroly volí své kandidáty, žádáme také, aby byla neprodleně zveřejněna jména kandidátů na ředitele Národního divadla.

4. Žádáme, aby Ministerstvo kultury zřetelně formulovalo požadavky na organizační a ekonomickou strukturu Národního divadla.

Oznamujeme, že soubor Činohry Národního divadla je ve stávkové pohotovosti.

Umělecký soubor Činohry Národního divadla

Čtenáři se také dozvěděli, že předání zatím de facto neproběhlo. "Jeho základem je soupis šanonů a různých úředních dokumentů. Jsem stále zaměstnancem divadla v pozici "nezařazeného" zaměstnance. Ano, včera na mě začali házet špínu a dnes budou pokračovat. Já se jich ale bát nebudu. Umí jen zastrašovat, nic víc," reagoval Černý na dotaz, za jakých okolností musel vyklidit kancelář. K atmosféře uvnitř zlaté kapličky uvedl, že situace v divadle je neklidná. "Činohra je hodně odhodlaná." Sám poděkoval za podporu veřejnosti: "Podpora veřejnosti mi dává sílu."

Bývalý ředitel naopak nemá podporu zaměstnanců Státní opery. Odborové organizace Státní opery Praha (SOP) považují odvolání Černého za výhradní rozhodnutí současného ministerstva kultury.

"V tomto ohledu naprosto odmítáme iniciativu za jeho záchranu, která není spontánní akcí zaměstnanců," uvedl Petr Pergel, předseda základní organizace Unie orchestrálních hudebníků ČR- SOP.

Odborové organizace SOP po celou dobu spojení Národního divadla a Státní opery požadují samostatnost SOP v čele s jejím bývalým ředitelem Radimem Dolanským.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz