The Beatles - Nejlepší desku všech dob natočila skupina The Beatles. Na snímku...

The Beatles - Nejlepší desku všech dob natočila skupina The Beatles. Na snímku zleva Ringo Starr, George Harrison, John Lennon a Paul McCartney. | foto: Stránka JaneP

Odkud přijdou noví Beatles

Zatímco angloamerická scéna bude čekat na nové Beatles, legenda této skupiny poroste i v roce 2002, ačkoli naživu už zůstali jen Paul McCartney a Ringo Starr. Z hudby minulých dekád bude hudební průmysl těžit i v roce 2002. Nejvytrvalejší z dinosaurů jsou Rolling Stones - letos oslaví čtyřicet let činnosti. K nějaké aktivitě se možná probudí Pink Floyd. Zpěvák Lou Reed, jehož muzika dodnes napájí i český rock, oslaví šedesátiny.

Dorůst do velikosti globálních stálic bude pro sólisty i kapely obtížnější. Trh je stále větší a pestřejší; uspokojit celou planetu je pořád těžší a nápady nováčkům vydrží zpravidla jen na několik alb. Vtipní členové popové skupiny Gorillaz, kteří se nechávají zastupovat komiksovými kresbičkami, zatím vydali první titul. K tipům na nové hvězdy patří také americká rocková sestava The Strokes. Z jejího velvetovského stylu je naprosto nadšený britský tisk, který překvapené partě mladíků pomohl ke slávě. Dodejme, že Strokes přijedou 8. března do Prahy.

Ožívá zájem posluchačů o tvrdý rock přichucený hip hopem i dalšími styly. Z této sféry vyrostli kalifornští Linkin Park. Jejich deska Hybrid Theory se loni prodávala po milionech. Letos Linkin Park svůj úspěch zúročí a jistě pootevřou dveře pro další kapely své krve. Na příkladu Linkin Park se znovu potvrzuje, že žádný proud nemusí být v roce 2002 na odpis. Další kandidát na globální hvězdu Robbie Williams oprašuje swing a vybízí další zpěváky, aby chodili pro inspiraci k hudbě předbeatlovské éry.

Také opačný postup, tedy tvorba globální hudby model 2002, má šanci na úspěch. Pokouší se o to britský Asiat Nitin Sawhney, který skládá svou muziku z proudů latinské, indické či soudobé hudby. V pátrání po nové muzice bude stále platnější internet, který spojí posluchače i s tím nejzapadlejším, v osamění tvořícím skladatelem. Gramonové firmy proto rozšíří své internetové služby. Posluchači si budou stále více vypalovat „vlastní“ cédéčka, která si sestaví a zaplatí podle oficiální nabídky na internetu.

Společná měna euro pomůže hudebnímu byznysu. Je to jedna z dalších snah po sjednocení kontinentu, které přitom posilují domácí hudbu v jednotlivých zemích. Například italská tradiční muzika a její fúze loni kralovaly na britském festivalu etnické muziky Womad. Náhle zazářil naturalizovaný Francouz Manu Chao, který přišel s náladovými skicami černošské hudby. A vzdálené balkánské dechovky přinesly nový vítr i na britské ostrovy, které stále hrají v Evropě první housle. Třeba zrovna ze sfér nějaké etnické nebo národní hudby se vynoří osobnosti, které rozvolní angloamerickou nadvládu v hudebním byznysu. Příští Beatles mohou být snědí.

Ostatně zpěvák a skladatel Peter Gabriel, který předpověděl tento „etnický“ vývoj, vydá po deseti letech nové písňové album.


Očekávané zahraniční desky
Sheryl Crow, Peter Gabriel, Lauryn Hillová, Chemical Brothers, Pet Shop Boys, Christina Aquilera, Foo Fighters, Offspring, Carlos Santana, U2, Patti Smithová, Bryan Adams, Massive Attack, Bryan Ferry, Marianne Faithfullová a další.