Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odepsaná zpěvačka Věra Špinarová prožívá nádherný návrat

  11:04aktualizováno  11:04
Začátkem devadesátých let se živila zpíváním po barech a výchovnými koncerty za dvě stovky. Loni se stal zázrak: album s jejími starými hity si koupilo přes patnáct tisíc lidí. Získala zlatou desku, platinovou má na dosah. "S tím nepočítal vůbec nikdo," směje se Věra Špinarová. V době stále větší konkurence nejrůznějších hvězdiček pop-music patří k nejprodávanějším českým zpěvačkám.

Dokud mlčí, je to malá, nenápadná žena. Mladistvé oblečení, cigareta, ale padesátka na krku. Tu oslaví těsně před Vánocemi. "Tady je mi dobře," říká Věra Špinarová v poněkud omšelém ostravském baru zvaném U Waldy. Jako by tím o sobě pověděla všechno. Jako by říkala: pohoda nade vše. Mnozí její kolegové a známí o ní tvrdí, že se svým neobyčejným hlasem měla šanci na mnohem větší kariéru. V sedmdesátých a osmdesátých letech patřila mezi nejznámější zpěvačky u nás, koncertovala dvacetkrát měsíčně a vyprodávala sportovní haly. Stále však žila v Ostravě, místo na večírky v Praze chodívala do "Waldy" a říkala to, co si zrovna myslela.

"Bývala jsem tvrdohlavá a nikdy jsem neměla pořádné lokty. Nebaví mě sedět na večírcích se sklenkou šampaňského, talířem se šunkou a čekat, kdo se na mě usměje a kdo ne. Nejsem ten typ, který umí vydělávat peníze a myslet na budoucnost. Až teď začínám uvažovat, že nějaké to připojištění do důchodu je asi třeba. Je fajn, když člověk ví, že má z čeho zaplatit složenky," říká.

Poprvé poznala vizážistky

Na prahu padesátky Věra Špinarová prožívá změny. V době, kdy její jméno ve světě populární hudby stále víc patřilo historii, jí agentura podnikatele a senátora Václava Fischera nabídla smlouvu na pět let. Nyní jí vydala nové album. Václav Fischer při každé příležitosti novinářům tvrdí, že Věra Špinarová je pro něj zpěvačka s nejlepším hlasem na světě. Poprvé v životě o ni pečují vizážistky. "Kdysi nás líčily jedině při vystoupeních v televizi. A to tak, že jedna maskérka nalíčila všechny, kteří v pořadu vystupovali. Jinak jsem sama udělala šmrnc šmrnc a bylo to. Teď nastoupí holka s takovými kufry líčidel," komentuje Věra Špinarová změny ve svém životě. "Než se pro mě vybraly vhodné boty, prochodila jsem půlku Prahy. Mám malou nohu, pětatřicítku. Představte si, tolik času kvůli botám!"

Tvrdí, že vlastně ani neví, proč si Fischerova agentura vybrala právě ji. "Prý se mu moje desky kdysi líbily. Ale vlastně se nijak moc neznáme. Jen jsme si několikrát při různých akcích podali ruce a řekli pár slov. Zpívala jsem na oslavě jeho čtyřicátin, pak při volební kampani na Staroměstském náměstí. Když zavolali, jestli nechci pod jejich agenturu, jasně že jsem byla nadšená," říká. "Poznala jsem, jaké to je být na všechno sama. Dnes už to takhle nejde. Ke zpívání je třeba peněz, zázemí agentury."

Jé, Špinarka!

Když bylo Věře Špinarové čtrnáct, drnkala s kamarády na kytaru vlastní skladby na náměstí v Ostravě-Porubě. Dnes říká, že to byly hrozné ptákoviny. Kdyby nezačala zpívat profesionálně, asi by skončila v nějaké čistírně. Vyučila se totiž v oboru chemička-prádelní čištění. Zpěv nikdy nestudovala. Poté, co se začala hlásit do soutěží pro talenty, si jí všiml ostravský hudebník Ivo Pavlík. Její budoucí, o osmnáct let starší manžel.

Věra začala natáčet. Prvním hitem byl Music box v roce 1969. Lidé se divili, když viděli, že mohutný hlas známý z rádia patří tak malé holce. Všichni si mysleli, že takhle může zpívat jedině dvoumetrová mohutná ženská. S Pavlíkem pak vybudovali kariéru i patnáctileté manželství. Po roce 1989 byla bez kapely, bez práce. Půl roku zpívala po barech s partou neznámých mladých muzikantů. Od hostů, kteří ji poznali, nejednou zaslechla: Jé, Špinarka, ta teda dopadla! Tehdy jedinkrát začala přemýšlet nad tím, jestli se nezačne živit místo zpíváním něčím jiným. Teď je pyšná na to, že vydržela. "Stejně dodnes nevím, co bych asi tak mohla dělat. Když nesu kafe z kuchyně do obýváku, půlku ho vybryndám. Takže servírku těžko. Nebo nabízet oblečení? Nevím, sama nerada chodím po obchodech. Asi by mi to taky nešlo," přemítá.

Už to nechci zažít

Dnes říká, že by první roky devadesátých let už nechtěla znovu zažít. "Je to šílené, když člověk vůbec nemá peníze. Pořád na to musíte myslet," vysvětluje. Zároveň říká, že ta doba asi taková měla být. "Nedivím se, že lidé tehdy chtěli víc poslouchat různé písničkáře nebo zahraniční zpěváky. Chtěli prostě to, co do té doby neměli." Věra Špinarová z vlastní zkušenosti ví, že když se přestane dařit, zpravidla se pak nedaří vůbec nic. A tak se v době její krize zhroutilo i její druhé manželství s někdejším idolem pubertálních dívek, zpěvákem Vítězslavem Vávrou. "Už o tom nechci mluvit. Jsme rozvedení, je to pryč," tvrdí dneska.

To, že se stala opět populární, ji samozřejmě těší. Poznává však víc než dřív, co to obnáší v soukromí. "Dřív to bývalo jiné. Teď mi novináři říkali, že když se nechám vyfotit se svým přítelem, dostanu titulní stranu. Chápete to? Proč bych se s ním měla fotit? Je to normální kluk, který má normální práci. Je to můj soukromý život. No to teda ne, řekli jsme si."

Je přesvědčena, že i když se opět stává součástí kolotoče showbyznysu, život se jí nezmění. Z Ostravy se odstěhovat nemíní. Stále bydlí se svým dospělým synem Adamem z prvního manželství v dvoupokojovém panelákovém bytě. Stále jezdí vlakem. Auto nemá. "Tady mám rodiče, syna Adama z prvního manželství, byteček, známé. Když jedu do Prahy, dělám to tak, abych tam za pár dní stihla udělat a vyřídit všechno, co potřebuju. Abych si pak tady zase mohla klidně žít."

Jenom tak zazpívat

Snem Věry Špinarové je znovu a často koncertovat. "Do televize bych už dneska asi nemohla jít jenom jako zpěvačka. Jen tak zazpívat. Od zpěvaček se očekává, že budou dělat různé blbosti. Zapnu to a vidím, že skoro každá něco moderuje nebo v estrádě tancuje převlečená za babičku, nevěstu a nevím co ještě. Asi chtějí lidi za každou cenu rozesmát. Když to vidím, radši to přepínám na něco o zvířátkách. Člověk opravdu musí přemýšlet, jestli stojí za to do takových estrád jít. Jestli se tím zbytečně moc neshodí," uvažuje.

Mnozí organizátoři zábavných akcí označují Špinarovou za nekontrolovatelný živel. Svého času byla pověstná tím, že chodí pozdě. Několikrát šokovala bezprostředností a neposlušností. Když měla například vystupovat v monstrózní televizní show na oslavu šedesátin Karla Gotta, v níž interpreti zpívali skladby z Gottova repertoáru, pět minut před vystoupením režisérovi oznámila, že si text písně v mužském rodě převedla do ženského. Bylo to sice přirozenější, jenže ve scénáři se s tím nepočítalo. Po tvrdé hádce ji režisér nakonec málem z programu vyškrtl.

Když těsně před senátními volbami skončila kampaň a kandidáti se už nesměli na veřejnosti propagovat, Věra Špinarová křičela na dav posluchačů - volte Fischera. Šéfové jeho organizačního týmu málem omdleli. Špinarová tvrdí, že sám budoucí senátor to nakonec vzal s humorem. "Opravdu mě nenapadlo, že mu tím dělám průšvih," vzpomíná. Věra Špinarová teď vypadá líp než před deseti lety. "Jsem pořád mezi mladými lidmi, tak mě to omlazuje. Taky už vím, co je v životě podstatné, a co je zbytečné," vysvětluje, jak se jí, donedávna unavené stárnoucí zpěvačce, znovu podařilo začít vyzařovat energii a pohodu. "Akorát moc nechápu, že se mnou podepsali smlouvu na celých pět let. Vždyť to je v mém případě až do hrobu," baví své ostravské kamarády od "Waldy".

Věra Špinarová

Narodila se 22. prosince 1951 v Brně. S rodiči žila v Pohořelicích u Brna. Když jí bylo sedm, přestěhovali se do Ostravy. Vyučila se v oboru chemie-prádelní čištění.
Kariéra zpěvačky: 1966 soutěž pro pěvecké talenty, 1969 první hit Music box. Od té doby vystřídala několik doprovodných skupin, vydala devět dlouhohrajících desek a téměř sto singlů. Po roce 1989 prošla krizí. Rozpadla se jí skupina, o její vystoupení nebyl zájem. Živila se vystupováním po barech. V roce 1992 začala spolupracovat s ostravskou agenturou Petarda, znovu natáčela desky. V následujícíh letech vyšly CD s názvem A pořád tě mám ráda, Já si broukám a Když se láskám stýská. Vystupovala v muzikálech Mrazík, Benzín a Mejkap.
Od roku 2000 spolupracuje s vydavatelstvím Fischer, které jí vydalo album Největší hity. V březnu 2001 za něj získala Zlatou desku a drží se v této době za Helenou Vondráčkovou jako druhá nejprodávanější česká zpěvačka. Začátkem října ve Fischerově vydavatelství pokřtili její nové album s názvem Za všechno můžu já, které obsahuje nové skladby.
Prvním manželem byl hudebník Ivo Pavlík, má s ním syna Adama. Druhý manžel byl zpěvák Vítězslav Vávra. Je rozvedená, žije v Ostravě.

Se svým specifickým, nezaměnitelným hlasem se Věra Špinarová znovu vrací na výsluní české pop music.

Věra Špinarová zase zpátky ve velké rodině showbyznysu - na koncertě Hvězd vánočního nebe ve Státní opeře v roce 1999.

Ještě černovlasá zpěvačka v akci téměř před třiceti lety - v roce 1973.

Věra Špinarová jako světlovláska při svém návratu v roce 1999.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

RECENZE: Rottrová, Ruml, texty snů. O slovo se hlásí kapela Nedivoč

Marie Rottrová na festivalu Benátská! s Impulsem 2018

Herec, bavič a hudebník Jiří Krhut známý například z Kabaretu BO! Jaromíra Nohavici vydal se svou kapelou Nedivoč desku...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Najdete na iDNES.cz