Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Odcházení má další dvě verze: jednu průměrnou, druhou lepší

  11:58aktualizováno  11:58
V nebývalém lesku se konaly – těsně za sebou – premiéry v Českých Budějovicích a v Plzni. V obou případech šlo o Odcházení Václava Havla, který obě inscenace navštívil.

Odcházení - divadelní hra Václava Havla v nastudování plzeňského Divadla J. K. Tyla - Pavel Pavlovský (vpravo) jako Vilém Rieger, Zdeněk Mucha v roli Vlastíka Kleina (uprostřed), Monika Švábová jako Irena (vlevo) a Václav Havel (na projekci v pozadí) při generální zkoušce | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Odcházení - divadelní hra Václava Havla v nastudování Jihočeského divadla v Českých BudějovicíchPředstavení však spojila víc než jen přítomnost autora. Jejich režiséři, Martin Glaser v Českých Budějovicích a jeho někdejší profesor režie Jan Burian v Plzni, využili jako stěžejní nápad projekce.

Glaserova inscenace se jeví ambiciózněji. V Havlových hrách je důležitý jazyk a právě na moci a významech slova Glaser založil svůj výklad. Autorský Havlův komentář zní nejen z reproduktorů, ale také je promítán na minimalistické, čisté scény.

Spanilá jízda Havlova Odcházení dorazila do Tel Avivu a Istanbulu

Václav Havel na premiéře slovenského OdcházeníV divadelním světě se letos ve všech pádech skloňovalo jméno jediného autora a jediné hry. Václava Havla a jeho Odcházení.

Odcházení - divadelní hra Václava Havla v nastudování Jihočeského divadla v Českých BudějovicíchJako projekce se objevují na zdi také vysvětlivky – jakési poznámky pod čarou, které objasňují, kdo je ten v textu zmíněný Čankajšek, případně vysvětlují vsunuté pasáže z Čechovova Višňového sadu. Tento divadelní "hypertext" ovšem málokdo stihne přečíst a ještě se soustředit na souběžné dění na jevišti – úplně nejlépe tedy vychází, když projekce dodávají další významy právě vyřčenému. Jinými slovy – když je promítaný text přímo před očima diváků kurzorem mazán, upravován a nabízí tak pozoruhodný komentář.

Trochu mrzuté je, že herci s Havlovým textem občas zápasili a co chvíli se přeřekli, leccos však lze přičíst premiérové nervozitě. Glaser překvapivě vykládá i postavy –  snad kromě Riegrova nástupce Kleina, který je v nepadnoucím obleku s kožešinovou ušankou a buransky žoviálními způsoby aparátčíkem, jako když ho vyšije.

Odcházení - divadelní hra Václava Havla v nastudování Jihočeského divadla v Českých Budějovicích

Stařičký sluha Osvald připomíná (i kostýmem evokujícím kimono) východního věrného obřadníka. Irena Věry Hlaváčkové je jistě žena milující, současně také manipulátorka, sladká a přitom drobnými gesty demonstrující převahu.

Nečekané řešení

Budějovická inscenace má velmi dobrého představitele Viléma Riegra (Jiří Šesták), postavu zvláštně chladnou a tajemnou. Vyhlíží jako pozér a těžko nazřít, co si opravdu myslí.

Odcházení - divadelní hra Václava Havla v nastudování plzeňského Divadla J. K. TylaPři závěrečné řeči je to však on, kdo dává Kleinovi mat a věnuje mu posměšné pukrle královského šaška – tedy toho nejmoudřejšího z celého dvora. Glaser tak nalezl neočekávané řešení a nechává publikum odejít s hlavou plnou otázek.

Plzeňská inscenace je tradičnější a drží se co nejrealističtějšího zobrazení. I v tomto případě je škoda, že si herci neodpustili některé úpravy Havlova rukopisu, zejména představitel Riegra Pavel Pavlovský si mumlá pod vousy vlastní "přídavky" k textu ve větší míře, než by bylo záhodno.

Motivace postav v Burianově inscenaci jsou jaksi přímočařejší – Rieger je bodrý chlapík, poněkud chvástal a proutník, který ze své obdivovatelky Bey strhne sáčko málem i s podprsenkou.

Odcházení - divadelní hra Václava Havla v nastudování plzeňského Divadla J. K. Tyla

Nejvýraznějším nápadem je zpracování autorského komentáře. Ten se totiž děje velkoplošnou projekcí tváře Václava Havla. Vidíme ho, jak přichází do lóže, usedá a z ní pak jako by komentuje inscenaci. Plzeňské publikum tuhle hru přijalo s chutí (navíc Havel skutečně v dané loži o premiéře seděl), ale jinak považuji tento nápad za kontraproduktivní, neboť jak projekcí Havla přibývá, hra se zpomaluje, až zmrtvolňuje.

Obě divadla se s Odcházením vyrovnala poměrně suverénně. Příznačné je, že v obou případech se publikum smálo nejnápadnějším narážkám. Nuance, zejména havlovskou parodii jazyka fráze a newspeaku jako by nepostřehlo. Znamená to, že na otřesné floskule typu, že něco "je na stole, ale není to na pořadu dne", jsme si rychle přivykli?

HODNOCENÍ MF DNES

Jihočeské divadlo Č. Budějovice - 70 %
Divadlo J. K. Tyla Plzeň - 50 %
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

RECENZE: Připadali si jako idioti, tak začali víc poskakovat

Záběr z představení Idiot Syncrasy souboru Igor and Moreno

Jedním ze zahraničních hostů letošního ročníku festivalu Nultý bod byla dvojice Igor and Moreno. Do pražského Divadla v...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností
MUSÍTE VIDĚT: 5 mateřských šíleností

Těhotenská maska na břicho, sádrový odlitek nebo ujetý halloweenský obleček... Trendy se nevyhýbají ani těhotným ženám. Připravte se, bude to šílená jízda!

Najdete na iDNES.cz