Miroslav Tichý - fotografie | foto: Moravská galerie v Brně

Od země přes kopec do nebe

Miroslav Tichý si vyráběl fotoaparáty i obrázky. Kromě něj se v Brně předvádějí diplomanti, žáci i učitelé.

TIP TÝDNE
Miroslav Tichý - fotografieMožnost seznámit se s tvorbou "objeveného" fotografa Miroslava Tichého nabízí kromě brněnského Domu Umění i tamní Moravská galerie.

Jedním z důvodů, proč na sebe Tichého tvorba vztáhla takovou pozornost je to, že se objevila ve správné době: v klimatu v němž střet klasického média a digitálu, přehodnocuje letité fotografické standardy a kde navíc stále funguje fotografická tradice, v jejímž rámci je fotografie vnímána téměř coby synonymum preciznosti, přesnosti a čistoty.

Miroslav Tichý - fotografieVýstava  Artists for Tichý – Tichý for Artists, kterou Moravská galerie v Brně prezentuje od poloviny května, je začátkem a vyvrcholením zároveň. Jde o první výstavu rozsáhlejšího projektu, který by měl putovat po různých místech Evropy a snad i mimo Evropu.

Projekt je "work in progres", na každém následujícím místě bude vystavena modifikace výstavy ušitá na míru konkrétní instituci a každou výstavu bude doprovázet katalog. Po brněnské premiéře pokračuje výstava do VČG Pardubice a pak do Pasova.

CO SE DĚJE
III. ročník malířského sympozia. Letos v srpnu pořádá Galerie Brno již třetí ročník malířského sympozia. Sympozium probíhá stejně jako loni v prostorách bývalé strojírny v areálu Vaňkovka a jeho výsledky opět představí výstava v Galerii Brno od 17. srpna do 10. září. Ve Wannieck Gallery bude 7 malířů pracovat po dobu necelých 14 dnů, během nichž je veřejnost může přicházet sledovat. Návštěvník tak bude mít možnost jak spatřit samotný proces vzniku výtvarných děl, tak navázat kontakt se zúčastněnými umělci, kterými jsou Václav Stratil, Jan Šrámek, Iveta Plná, Anežka Hošková, Věra Kotlárová, Alois Stratil, Zdenka Nečesaná.

STOJÍ ZA NÁVŠTĚVU
B. K. S. První den Zádušní pouti Českým středohořím v roce 1987Od země přes kopec do nebe.
Hlavní výstavní projekt letošního roku klatovské zámecké galerie Klenová připravil kurátor Jiří Zemánek. Je věnovan vzájemně propojeným tématům chůze, poutnictví a posvátné krajiny, počínaje romantiky 19. století, kteří znovu objevili chůzi a putování krajinou jako kulturní akt. Na námětu výstupů na vrcholky kopců a hor připomíná existenciální a ekologické souvislosti poutnictví jako cesty k celistvosti, cesty k hlubšímu spojování s mimolidským světem přírody i se sebou samým. Klíčovou postavou je básník Karel Hynek Mácha, jehož ohlas prolíná celou výstavou, od umění 19. století, přes symbolismus až po akční a konceptuální umění 60.-70. let 20. století. 

NA POSLEDNÍ CHVÍLI
Diplomanti v Galerii BrnoTHE &.
Galerie Brno již druhým rokem poskytla své prostory k prezentaci diplomových prací FaVU VUT v Brně. Letošní kurátorská dvojice Peter Rónai (vedoucí Ateliéru video) a Margita Titlová –Ylovsky (vedoucí Ateliéru grafiky ) prokázala jasný názor nejen při výběru prací a jejich instalaci,  ale i při zvolení názvu výstavy. V jednom znaku totiž vyjádřila kontinuitu a prolínání dvou pojmů: "konce" a "začátku", tedy pojmů, které jsou pro aktuální situaci diplomantů příznačné.