Nathan Coley - instalace There Will Be No Miracles Here

Nathan Coley - instalace There Will Be No Miracles Here | foto: Reuters

Od finalistů Turnerovy ceny nečekejte zázraky

Kdyby byla Turnerova cena žena, byla by z ní světově uznávaná sedmadvacetiletá Britka, jež se jednou za rok oddá vybranému umělci. Ráda by přitáhla pozornost i těch, které umění nezajímá, angažovala by se za lepší společnost a byla by protiválečnou aktivistkou.

Takto, spíš politicky než umělecky, dnes vyhlíží  jedna z nejprestižnějších uměleckých cen, již každoročně uděluje britské Muzeum Tate Modern v Londýně. Letos se přehlídka finalistů přesunula do dceřiného muzea v Liverpoolu, kde bude k vidění do 13. ledna 2008.

Ze čtveřice finalistů, z nichž jeden si odnese i šek na 25 tisíc liber, vyvolalo asi největší zájem dílo Marka Wallingera. Jeho dílo je přesnou replikou stanoviště protiválečného demonstranta Briana Hawa, člověka, který se stal v Británii symbolem  odporu proti válce v Iráku.

Mike Nelson se do soutěže probojoval už v roce 2001, cenu však tehdy nezískal. Letos bude hodnocena jeho instalace ze dřeva a pletiva s názvem Svatyně toho, kdo ztratil paměť, jež je jakousi rekonstrukcí komory potřebné k vyvolání fotografií.

Nathan Coley je známý svými architektonickými modely církevních staveb v modrobílých barvách. Do finále jde se světelnou instalací s nápisem – There Will Be No Miracles Here (Nečekejte zázraky).

A Zarina Bhimji představuje sérii snímků z Ugandy, odkud její rodina utekla pod tlakem diktátora Idi Amiho v roce 1974. Africká melancholická krajina, již umělkyně zachytila v průběhu osmi let, dýchá potlačeným smutkem místních obyvatel.

Kdo se stane letošním vítězem Turnerovy ceny, se dozvíme 3. prosince.