Od emocionálního chaosu k řádu, z klubů do hitparád

Vynecháme-li různé ankety a hlasování, pak na evropské scéně pop-music je první významnou událostí roku 2002 nová deska manchesterského elektronického dua Chemical Brothers - pravděpodobně nejznámější britské kapely tohoto typu v posledních pěti letech. Come With Us je jejich čtvrtou základní deskou a její úspěch je zaručen i díky velkému klubovému hitu loňského roku It Began In Afrika, jenž je na albu přítomen v rozsáhlejší verzi.

Chemical Brothers ani tentokrát nepřinesli nic nového. Zbavíme-li je image hudebních poslů generace mladých intelektuálů, zjistíme, že s většinou prvků, na nichž kapela staví svůj styl, pracuje hudební avantgarda dlouhá léta. David Byrne s Brianem Enem, jamajský zvukový inženýr King Tubby a sheffildští novovlnní Cabaret Voltaire jsou na albu skrytě přítomni. Přísný soudce by dokonce řekl, že Chemical Brothers pokračují s kvalitnější technologií tam, kde se Cabaret Voltaire v druhé polovině osmdesátých let zastavili.

Nové není ani to, že ve srovnání s předchozími deskami má deset čerstvých opusů mnohem čitelnější strukturu. Chemical Brothers tím opakují cestu od emocionálního zvukového chaosu k přehlednému řádu, jíž prošli skoro všichni jejich předchůdci. Ještě zdaleka nepřinášejí tradiční písně s chytlavou melodií, i když poslední skladba alba se o písňovou formu pokouší - ale už to není bezbřehá zvuková a rytmická bouře. Pro úspěch desky je důležité, že kapela zachovala některé prvky, jež jí proslavily, především zběsilá tempa a pomocí echa a dozvuku zkreslená krátká hesla.

The Chemical Brothers
Come With Us

1 Come With Us
2 It Began In Afrika
3 Galaxy Bounce
4 Star Guitar
5 Hoops
6 My Elastic Eye
7 The State Were In
8 Denmark
9 Pioneer Skies
10 The Test

CD, 55 minut. Vydala firma Virgin/EMI

Jediné, co se zdá u Chemical Brothers trochu nové, je dnes módní zaujetí filmovou a barovou hudbou. V divokých tempech se občas najde prostor pro elektronické napodobování smyčcového zvuku, který pro filmy vytváří Ennio Morricone nebo Angelo Badalamenti. Jeho ústřední melodie k filmu Pláž jako by byla vzdáleným modelem k nejlíbivější skladbě alba Star Guitar.

Titul Come With Us ukazuje, že hlavní silou Chemical Brothers je jejich smysl pro hravost. Na rozdíl od svých generačních kolegů nezůstávají jen u staccatových rytmických úprků nebo válcování posluchačových uší syntetickým basovým bubnem, ale v pozadí temp vrší zdánlivě lehkou rukou nahozené zvukové barvy. Tentokrát se zdají pastelovější než dřív, což je signál, že deska by mohla oslovit o trochu širší publikum než nadšené jádro návštěvníků klubů.

Profil kapely si přečtete ZDE.



Recenzi alba Surrender a ukázky z něj najdete ZDE.




 

Chemical Brothers: obal alba Come With Us.