Australský dirigent Sir Charles Mackerras převzal od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění).

Australský dirigent Sir Charles Mackerras převzal od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). - Praha, 27. dubna 2010 | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Oceněný Mackerras: Hřích s Husákem jsem si odčinil koncertem pro Havla

  • 2
Proslulý australský dirigent Sir Charles Mackerras, který na podzim oslaví pětaosmdesáté narozeniny, převzal v úterý od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění).

"Nic vyššího, co by se vám dalo udělit za vaše zásluhy o českou hudbu, nemá ministerstvo v ruce," podotkl žertem Riedlbauch. Zástupci Supraphonu Mackerrasovi navíc předali i zlatou a platinovou desku za několik nahrávek s Českou filharmonií.

Australský dirigent Sir Charles Mackerras převzal od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Přes svůj vysoký věk je Mackerras stále aktivní. Supraphon mu nedávno vydal nové CD se symfonickými básněmi Antonína Dvořáka. Letos v říjnu bude dirigovat Českou filharmonii na mimořádném koncertu, který orchestr uspořádá na jeho počest.

Všechno začalo před více než šedesáti lety. Roku 1947 přijel mladý student hudby Charles Mackerras z Austrálie do Londýna a náhodou se dozvěděl o stipendiu britské vlády, které nabízelo možnost studovat hudbu v Praze. Vydal se tedy vlakem přes kontinent, tehdy ještě poznamenaný válkou.

"Pro mladého Australana, který neměl žádnou zkušenost s válkou, to byl otřesný zážitek. Praha však zůstala docela zachovaná. A také jsem u vás poprvé v životě viděl sníh. Ten v Austrálii nemáme," vzpomíná.

Setkání s Talichem

Mnohem důležitější však byly jiné zkušenosti, především setkání s dirigentem Václavem Talichem, který Mackerrasovi nabídl, aby navštěvoval zkoušky v Národním divadle. "A tam jsem jednou uslyšel Káťu Kabanovou. Byl jsem ohromen krásou a dramatičností tohoto díla. Do té doby jsem totiž znal Dvořáka a Smetanu, nikoli však Janáčka a Martinů," přiznává.

Australský dirigent Sir Charles Mackerras převzal od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění).

Janáček se stal vedle Mozarta Mackerrasovým hlavním životním tématem. Roku 1951 dirigoval britskou premiéru Káti Kabanové, natočil řadu ceněných nahrávek Janáčkových oper. Do Československa se vracel i později.

"Když jsem roku 1989 dirigoval na Pražském jaru Mou vlast, představili mě prezidentu Gustávu Husákovi. Tento hřích jsem odpykal roku 1991, když jsem ve Stavovském divadle řídil Dona Giovanniho za přítomnosti Václava Havla," dodal.

Mackerras dodnes mluví dobrou češtinou. "Už před první cestou do Prahy jsem se trochu učil česky. Slyšel jsem totiž, že s němčinou, kterou jsem znal z operních libret, bych v Praze nebyl vítán. První česká slova, která jsem uslyšel na hranici, byla ‚horké párky a pivo‘," poznamenal.