Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oceněný Mackerras: Hřích s Husákem jsem si odčinil koncertem pro Havla

  2:29aktualizováno  2:29
Proslulý australský dirigent Sir Charles Mackerras, který na podzim oslaví pětaosmdesáté narozeniny, převzal v úterý od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění).

Australský dirigent Sir Charles Mackerras převzal od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). - Praha, 27. dubna 2010 | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

"Nic vyššího, co by se vám dalo udělit za vaše zásluhy o českou hudbu, nemá ministerstvo v ruce," podotkl žertem Riedlbauch. Zástupci Supraphonu Mackerrasovi navíc předali i zlatou a platinovou desku za několik nahrávek s Českou filharmonií.

Australský dirigent Sir Charles Mackerras převzal od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění). Přes svůj vysoký věk je Mackerras stále aktivní. Supraphon mu nedávno vydal nové CD se symfonickými básněmi Antonína Dvořáka. Letos v říjnu bude dirigovat Českou filharmonii na mimořádném koncertu, který orchestr uspořádá na jeho počest.

Všechno začalo před více než šedesáti lety. Roku 1947 přijel mladý student hudby Charles Mackerras z Austrálie do Londýna a náhodou se dozvěděl o stipendiu britské vlády, které nabízelo možnost studovat hudbu v Praze. Vydal se tedy vlakem přes kontinent, tehdy ještě poznamenaný válkou.

"Pro mladého Australana, který neměl žádnou zkušenost s válkou, to byl otřesný zážitek. Praha však zůstala docela zachovaná. A také jsem u vás poprvé v životě viděl sníh. Ten v Austrálii nemáme," vzpomíná.

Setkání s Talichem

Mnohem důležitější však byly jiné zkušenosti, především setkání s dirigentem Václavem Talichem, který Mackerrasovi nabídl, aby navštěvoval zkoušky v Národním divadle. "A tam jsem jednou uslyšel Káťu Kabanovou. Byl jsem ohromen krásou a dramatičností tohoto díla. Do té doby jsem totiž znal Dvořáka a Smetanu, nikoli však Janáčka a Martinů," přiznává.

Australský dirigent Sir Charles Mackerras převzal od ministra kultury Václava Riedlbaucha medaili Artis Bohemiae Amicis (Přátelé českého umění).

Janáček se stal vedle Mozarta Mackerrasovým hlavním životním tématem. Roku 1951 dirigoval britskou premiéru Káti Kabanové, natočil řadu ceněných nahrávek Janáčkových oper. Do Československa se vracel i později.

"Když jsem roku 1989 dirigoval na Pražském jaru Mou vlast, představili mě prezidentu Gustávu Husákovi. Tento hřích jsem odpykal roku 1991, když jsem ve Stavovském divadle řídil Dona Giovanniho za přítomnosti Václava Havla," dodal.

Mackerras dodnes mluví dobrou češtinou. "Už před první cestou do Prahy jsem se trochu učil česky. Slyšel jsem totiž, že s němčinou, kterou jsem znal z operních libret, bych v Praze nebyl vítán. První česká slova, která jsem uslyšel na hranici, byla ‚horké párky a pivo‘," poznamenal.
Nejčtenější

Zemřel herec Jaroslav Šmíd, hrdina komedie Doktor od jezera hrochů

Jaroslav Šmíd ve filmu Doktor od jezera hrochů (2010)

Ve věku 47 let zemřel herec Jaroslav Šmíd, známý z titulní role komedie Zdeňka Trošky Doktor od jezera hrochů. Zprávu...

Zemřel písničkář Wabi Daněk, autor legendární Rosy na kolejích

Písničkář Wabi Daněk

Po dlouhé nemoci dnes ve věku 70 let zemřel Wabi Daněk, folkový písničkář, autor a původní interpret neoficiální...Čtyři členové Chinaski odcházejí. Chemie vyprchala, vysvětlili fanouškům

František Táborský (první zleva), Michal Malátný (vpředu)

Kapela Chinaski po úspěšném halovém turné ohlásila rozkol. Opouštějí ji trumpetista Petr Kužvart, saxofonista Štěpán...

Zemřel Malcolm Young, kytarista a zakladatel legendární kapely AC/DC

Kytarista AC/DC Malcolm Young

Australský hardrockový kytarista Malcolm Young zemřel. Bylo mu 64 let. Oznámila to jeho rodina, která také připomněla,...

Nemístnému návrhu jsem se vysmála, řekla Ewa Farna Za scénou

Zpěvačka Ewa Farna v kulturním magazínu Za scénou.

Ať si ženy uvědomí svou hodnotu. Já se nabídce vysmála, řekla zpěvačka Ewa Farna v pořadu Za scénou.Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Den, kdy skončili Beatles, den, kdy Chinaski nekončí

Chinaski na závěrečném koncertu turné k desce Není nám do pláče 16. listopadu v...

Ve své písničce s názvem Kapela zpívali Chinaski: „Každá kapela se jednou propadne do historie a je jedno, jestli ta...

RECENZE Segrado je i napodruhé prostě uvěřitelný, tudíž dobrý

Hudebník František Segrado

Deska Františka Segrada V paralelním vesmíru se sice dobře poslouchá, se znalostí zákonitostí showbyznysu by se však...

VIDEO: Xindl X se klipem Světlo na konci tunelu loučí se zlomovým rokem

Xindl X

Písničkář Xindl X v příštím roce oslaví výročí deseti let na scéně. Chystá novou desku i dosud nejrozsáhlejší turné. Se...Najdete na iDNES.cz