Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oceán si k 20. výročí nadělil nové půtky o obnovení kapely

  14:56aktualizováno  14:56
Dvacet let by letos oslavila kapela Oceán, kdyby se v roce 1992 nerozpadla. Od té doby fanoušci při každém výročí doufají, že synthpopová legenda ještě ožije. Jenže původní čtveřice se zřejmě neshodne.

Oceán - Petr Kučera, Dušan Vozáry, Petr Muk, Jan Vozáry | foto: Pop Museum

Na konci srpna se na internetu objevil vzkaz od Romana Špičky z kapely Banana Zeros, který se podepsal jako "road manager" projektu "new Oceán". Podle něj se trojice původních členů kapely Jan Vozáry, Dušan Vozáry a Petr Kučera společně s textařem Petrem Honsem dohodli kapelu obnovit.

"Společně s Honzou Vozárym a Petrem Honsem jsme inicializovali znovuobnovení skupiny Oceán. Jediný, kdo je už přibližně dva až tři roky proti, je Petr Muk. Věc se má tedy tak, že ‚new Oceán‘ bude, ale bez Petra Muka," uvedl v prohlášení Roman Špička.

Za mikrofonem by Muka měla nahradit zpěvačka; spekuluje se o Jitce Charvátové, bývalé vokalistce Skyline, která už s bratry Vozáryovými působila v projektu Fiction vedeném Mejlou Hlavsou.

FICTION - Básníci ticha

"Když vše dobře půjde, objeví se už v létě na pár festivalech a na podzim 2009 proběhne koncertní šňůra. Budou se hrát nám všem známé písničky plus některé nové. V současnosti probíhají jednání s produkční agenturou a s vydavatelstvím," podotkl Špička.

Oceán - Petr MukSám Muk se k návratu Oceánu nerad vyjadřuje. "Chvilku jsme o tom znovu uvažovali, ale myslím si, že návrat Oceánu je nereálný. Dovedu si spíš představit nějakou spolupráci s Petrem Kučerou," prozradil Muk loni v listopadu v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

"Návratu Oceánu bez Petra Muka dávám pramalé šance, přece jen kapela z poloviny stála na něm. Co se týká užívání názvu, musí se domluvit všichni členové původní kapely. Pokud vznikne nějaký demosnímek s novými písněmi, poslechnu si ho, a pokud by to dávalo smysl, lze přemýšlet o vydání, ovšem za předpokladu, že to nevnese neklid do našich dlouholetých dobrých vztahů s Petrem Mukem," řekl iDNES.cz Vladimír Kočandrle, šéf vydavatelství Monitor EMI, které vydalo bilanční kompilace kapely nazvané Dekáda a 2 1/2 a u něhož vydává svá alba Petr Muk.

. Vyříkají si to na konci září?

Původní Oceán by se měl sejít na křtu knihy

Petr Hons, dlouholetý textař kapel Oceán a Shalom, vydá na konci září knihu básní a textů 44 + čtyři blízké životy. Číslovka odkazuje na Honsův věk, dovětek v titulu pak na celoživotní přátelství s Petrem Mukem, Petrem Kučerou, Dušanem a Janem Vozáryovými. Členové Oceánu podle informací iDNES.cz Honsovi přislíbili účast na křtu knihy, který se koná 29. září. Budou tak mít další možnost si o možném comebacku v původní sestavě znovu promluvit.

Rozčarovaný z avizovaného comebacku Oceánu bez původního zpěváka je i dlouholetý spolupracovník a poradce slavné kapely Karel Deniš.

"Doufám pevně, že se ten projekt nebude jmenovat Oceán, resp. Fiction s jakýmkoli přívlastkem, neboť bez Petra M., resp. Mejly H. by to nutně byla jen poloprázdná množina," napsal v reakci na Špičkovo oznámení Deniš.

Letos uplynulo dvacet let od vítězství Oceánu v soutěži Rockfest, následné profesionalizace a také od vydání debutového singlu Ráchel / Dávná zem, což je podle Deniše důvod alespoň k novému bilancování.

OCEÁN - Ráchel

"Myslel jsem, že zajímavé výročí připomenou aktivity kompletující vzpomínky, tedy CD či DVD nosiče s materiálem známým, nově objeveným či zpřístupněným. "New Oceán" - na základě dřívějších opakovaných marných pokusů - do té představy sice nezapadal, a už vůbec ne v této podobě, načasování a způsobu prezentace, ale budu rád, pokud zbylí dva Petři, Dušan, Honza a zatím tajuplná pěvkyně nabídnou něco stejně silného a funkčního, jako bylo to, co už máme nadosmrti v srdcích," míní Deniš.

Bilanční výběr Oceánu se letos podle informací iDNES.cz připravuje - ovšem na Slovensku, kde firma Forza ještě plánuje vydat kompilaci hitů Petra Muka. České vydavatelství EMI pak na podzim dodá do obchodů 4CD s kompletní tvorbou kapely Shalom, v níž Muk společně s Kučerou a Honsem navázal na úspěchy Oceánu.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Ben Howard zahraje poprvé v Česku. Ovlivnil ho Bob Dylan i Joni Mitchellová

Anglický písničkář Ben Howard

Minulý týden anglický písničkář Ben Howard potěšil fanoušky krátkým videem, ve kterém po téměř čtyřech letech láká na...

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

KOMENTÁŘ: Andělé letos roztáhli křídla nad legendami. A zcela právem

Vladimír Merta s kytarou a cenou Anděl

Kolektivní rozhodnutí České hudební akademie budí sympatie. Dostalo se téměř na každého. Ceny Anděl jsou po jedné...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz