Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Oceán si k 20. výročí nadělil nové půtky o obnovení kapely

  14:56aktualizováno  14:56
Dvacet let by letos oslavila kapela Oceán, kdyby se v roce 1992 nerozpadla. Od té doby fanoušci při každém výročí doufají, že synthpopová legenda ještě ožije. Jenže původní čtveřice se zřejmě neshodne.

Oceán - Petr Kučera, Dušan Vozáry, Petr Muk, Jan Vozáry | foto: Pop Museum

Na konci srpna se na internetu objevil vzkaz od Romana Špičky z kapely Banana Zeros, který se podepsal jako "road manager" projektu "new Oceán". Podle něj se trojice původních členů kapely Jan Vozáry, Dušan Vozáry a Petr Kučera společně s textařem Petrem Honsem dohodli kapelu obnovit.

"Společně s Honzou Vozárym a Petrem Honsem jsme inicializovali znovuobnovení skupiny Oceán. Jediný, kdo je už přibližně dva až tři roky proti, je Petr Muk. Věc se má tedy tak, že ‚new Oceán‘ bude, ale bez Petra Muka," uvedl v prohlášení Roman Špička.

Za mikrofonem by Muka měla nahradit zpěvačka; spekuluje se o Jitce Charvátové, bývalé vokalistce Skyline, která už s bratry Vozáryovými působila v projektu Fiction vedeném Mejlou Hlavsou.

FICTION - Básníci ticha

"Když vše dobře půjde, objeví se už v létě na pár festivalech a na podzim 2009 proběhne koncertní šňůra. Budou se hrát nám všem známé písničky plus některé nové. V současnosti probíhají jednání s produkční agenturou a s vydavatelstvím," podotkl Špička.

Oceán - Petr MukSám Muk se k návratu Oceánu nerad vyjadřuje. "Chvilku jsme o tom znovu uvažovali, ale myslím si, že návrat Oceánu je nereálný. Dovedu si spíš představit nějakou spolupráci s Petrem Kučerou," prozradil Muk loni v listopadu v on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz.

"Návratu Oceánu bez Petra Muka dávám pramalé šance, přece jen kapela z poloviny stála na něm. Co se týká užívání názvu, musí se domluvit všichni členové původní kapely. Pokud vznikne nějaký demosnímek s novými písněmi, poslechnu si ho, a pokud by to dávalo smysl, lze přemýšlet o vydání, ovšem za předpokladu, že to nevnese neklid do našich dlouholetých dobrých vztahů s Petrem Mukem," řekl iDNES.cz Vladimír Kočandrle, šéf vydavatelství Monitor EMI, které vydalo bilanční kompilace kapely nazvané Dekáda a 2 1/2 a u něhož vydává svá alba Petr Muk.

. Vyříkají si to na konci září?

Původní Oceán by se měl sejít na křtu knihy

Petr Hons, dlouholetý textař kapel Oceán a Shalom, vydá na konci září knihu básní a textů 44 + čtyři blízké životy. Číslovka odkazuje na Honsův věk, dovětek v titulu pak na celoživotní přátelství s Petrem Mukem, Petrem Kučerou, Dušanem a Janem Vozáryovými. Členové Oceánu podle informací iDNES.cz Honsovi přislíbili účast na křtu knihy, který se koná 29. září. Budou tak mít další možnost si o možném comebacku v původní sestavě znovu promluvit.

Rozčarovaný z avizovaného comebacku Oceánu bez původního zpěváka je i dlouholetý spolupracovník a poradce slavné kapely Karel Deniš.

"Doufám pevně, že se ten projekt nebude jmenovat Oceán, resp. Fiction s jakýmkoli přívlastkem, neboť bez Petra M., resp. Mejly H. by to nutně byla jen poloprázdná množina," napsal v reakci na Špičkovo oznámení Deniš.

Letos uplynulo dvacet let od vítězství Oceánu v soutěži Rockfest, následné profesionalizace a také od vydání debutového singlu Ráchel / Dávná zem, což je podle Deniše důvod alespoň k novému bilancování.

OCEÁN - Ráchel

"Myslel jsem, že zajímavé výročí připomenou aktivity kompletující vzpomínky, tedy CD či DVD nosiče s materiálem známým, nově objeveným či zpřístupněným. "New Oceán" - na základě dřívějších opakovaných marných pokusů - do té představy sice nezapadal, a už vůbec ne v této podobě, načasování a způsobu prezentace, ale budu rád, pokud zbylí dva Petři, Dušan, Honza a zatím tajuplná pěvkyně nabídnou něco stejně silného a funkčního, jako bylo to, co už máme nadosmrti v srdcích," míní Deniš.

Bilanční výběr Oceánu se letos podle informací iDNES.cz připravuje - ovšem na Slovensku, kde firma Forza ještě plánuje vydat kompilaci hitů Petra Muka. České vydavatelství EMI pak na podzim dodá do obchodů 4CD s kompletní tvorbou kapely Shalom, v níž Muk společně s Kučerou a Honsem navázal na úspěchy Oceánu.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Projde i úkrok mimo metal, fanoušci festivalu Brutal Assault věří

Záběr z festivalu Brutal Assault 2017. Na snímku kapela Samael

Loni měli vyprodáno, do vojenské pevnosti v Jaroměři-Josefově dorazilo kolem dvaceti tisíc lidí. Letos bude mít...

GLOSA: Opisoval Vivaldi či „ten druhý“? I to nadhodil skvělý festival

Španělský soubor Euskal Barrokensemble koncertoval v rámci Letních slavností...

Prázdninová Praha láká na hodně koncertů klasické hudby, ale pouze jednu jistotu: Letní slavnosti staré hudby. Letošní...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Najdete na iDNES.cz