Z filmu Květ pouště.

Z filmu Květ pouště. | foto: Archiv Febiofestu

Obřízce neutekla, ale poušti ano: do kin jde film o modelce, jež dojala OSN

  • 3
To všechno se opravdu stalo. Somálské děvčátko přežilo brutální ženskou obřízku, osamělý útěk pouští bez jídla i vody, setkání se lvem, pokusy o znásilnění. A pak se stalo světovou topmodelkou, která promluvila v OSN.

"V dětství jsem snila o mnoha věcech, ale nikdy mě nenapadlo, že bych svůj život jednou mohla vidět na plátně," přiznala Waris Dirie, podle jejíž autobiografie Květ pouště vznikl stejnojmenný film. Kniha i snímek, který na zítřejší zahájení pražského Febiofestu přiveze režisérka Sherry Hormanová, právě dorazily do Česka.

První podpatky

Kniha v roce 1998 šokovala celý svět. Kromě neuvěřitelné cesty, již třináctiletá pasačka koz prchající před vnuceným ženichem urazila, aby přes práci služky u příbuzných v Mogadišu a na somálské ambasádě v Londýně dospěla na světová přehlídková mola, obsahuje totiž podrobné vylíčení životního traumatu.

Z filmu Květ pouště

O ženské obřízce, kterou vytrpěla v pouhých pěti letech, poprvé promluvila v jednom rozhovoru, když byla na vrcholu kariéry. Její svědectví vyslechli i v OSN, načež Dirie skončila s modelingem; generální tajemník OSN Kofi Anan ji jmenoval zvláštní vyslankyní OSN pro boj s ponižujícím rituálem, jemuž je denně na celém světě vystaveno na šest tisíc žen.

Spousta z nich zemře – jako sestra somálské krásky. Sama Waris Dirie málem nepřežila operaci rezavou břitvou na špinavém kameni, jíž se dívky podrobují, aby jako nevěsty zaručily "neposkvrněnou čistotu".
Před obstarožním nápadníkem, jenž za ni nabízel kočovné rodině vítané velbloudy, utekla do zcela neznámého světa.

Poprvé viděla letadlo, toaletu, vodovod, televizi, poprvé slyšela angličtinu. Když se somálští diplomaté vraceli do vlasti zmítané válkou, odmítla už odjet s nimi – a v Londýně zůstala bez přístřeší, povolení i přátel. Pak jako uklízečka v bistru zaujala známého fotografa, ale nohy měla ještě rozdrásané a chůzi na podpatcích ji učila jediná kamarádka.

Modelka hraje modelku

Ani první přehlídka není ve filmu bez stínu, k cestě do Paříže nemá žena pas, takže uzavře formální sňatek – ale muž a imigrační úředníci ji nenechají v klidu. A byť bolestivé následky dávného zákroku odstraní britští lékaři, hrdinka ponižující tajemství dál skrývá.

Z filmu Květ pouště

Knihy Květ pouště se prodalo na jedenáct milionů výtisků. Dvacet let po svém útěku se Dirie rozhodla navštívit svou rodinu v Somálsku; z cesty vytěžila druhou knihu Úsvit pouště. Ve třetí nazvané Děti pouště líčí své tažení za zákaz ženské obřízky a nedávno vydala ještě Dopis mé matce. Žena, jejíž zásluhy ocenili státníci od Gorbačova po Sarkozyho, je dnes rakouskou občankou a matkou dvou synů.

Sama Dirie se ve filmu mihla jen jednou – v bondovce Dech života; v jejím vlastním životopisu ji představuje rovněž světová modelka, etiopská rodačka Liya Kebede, která už má za sebou menší role ve filmech Kauza CIA a Obchodník se smrtí. Z britských herců zazářili Juliet Stevensonová a Timothy Spall.

Honem na oběd

Scény z modelčiny domoviny se natáčely vesměs v Džibutsku a režisérka přiznává, že zažívala vypjaté chvíle. "Amatéři se před kamerou střetávali s význačnými herci. V některých scénách jsem musela Somálce vyměnit – například představitele hrdinčina otce, který se najednou ztratil. Našla jsem ho, jak se opodál modlí. Bylo mu úplně jedno, že na něj čeká osmdesát lidí plus zapadající slunce," vzpomíná Hormanová. A přidá další zážitek.

"Pro scény z Mogadiša jsme využili tržiště v Džibuti. Oblast natáčení zablokovaly stovky policistů – ale pak znenadání všichni zmizeli, během okamžiku. Nastal chaos, na členy štábu létaly kameny – načež jsme zjistili, že policisté odešli na oběd. Doslechli se totiž, že filmová produkce pronajala k občerstvení jistou restauraci, takže policisté okamžitě vyrazili na cestu, aby byli u jídla první." Mirka Spáčilová