Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrazy Zdeňka Sklenáře jsou skvělé stejně jako jeho výstava

  8:04aktualizováno  8:04
V dubnu uplyne sto let od narození Zdeňka Sklenáře, malíře a ilustrátora, který do duší dětských čtenářů vstoupil ztvárněním Petiškových Starých řeckých bájí a pověstí.

Zdeněk Sklenář: Čínská Želva (1958) | foto: Galerie hlavního města Prahy

Do duší dospělých se pak probojoval jedinečným propojením abstrakce, linií a tvarů, všeho, co na plátně rytmizuje těžko uchopitelné nálady a dojmy a činí je srozumitelnými.

Ne tavením v konkrétní výjevy, ale zachováním tajemné složky orientálního vlivu, nehierarchickou kompozicí, důrazem na nehmatatelný snový výjev, kde se pod barvami rýsují jemné ornamenty motýlů, květin, krucánků, bludných cestiček a kaligrafických obrazců. Sklenářovi vzdává hold Galerie hlavního města Prahy výstavou nazvanou Deset tisíc věcí, deset tisíc let.

Dokázal ocenit neznámého Arcimbolda

Zdeněk Sklenář se nikdy neúčastnil činnosti uměleckých hnutí a skupin, do žádné nepatřil a patřit nechtěl. Příliš by ho svazovaly. Nepřihlásil se programově ani k surrealistům, i když byl často označován za jejich následovníka.

další knižní ilustrace Zdeňka Sklenáře

Zdeněk SklenářKarel Jaromír Erben: Kytice z pověstí národních, 1942
Charles Baudelaire: Malé básně v próze, 1945
Karel Hynek Mácha: Máj, 1956
Wu Čcheng-en: Opičí král, 1961
Dana Štovíčková: Čínské lidové pohádky, 1962
Eduard Petiška: Staré řecké báje a pověsti, 1964
Bohumil Mathesius: Zpěvy staré Číny, 1967
František Hrubín: Černá denice, 1968
Jan Amos Komenský: Živá tiskárna, 1968

Jako skromný solitér tvořil mimo režimní i alternativní proudy. V době, kdy umělci odmítali secesi, on ji miloval a veřejně se ke své lásce hlásil. V neznámém Arcimboldovi viděl tenkrát mistra nad mistry. A přiměl teoretiky umění, aby se malířstvím na dvoře Rudolfa II. začali zabývat a v Arcimboldovi nakonec uznali barokní zázrak. "Žasne, kde jiní ohrnují nos," napsal o něm Jiří Kolář.

V roce 1955 strávil Zdeněk Sklenář už jako uznávaný umělec tři měsíce v Číně. Tamní kultura změnila jeho pohled na svět. Uhranula ho kaligrafie, filozofie, náboženství. Stvořil Opičího krále, ilustroval Zpěvy staré Číny. I ty jsou na výstavě k vidění – jedna celá stěna je pokrytá knihami, ke kterým Sklenář dělal obrázky.

Zdeněk Sklenář - Dívka s vějířem (1939)

Expozice v Domě U Kamenného zvonu je precizně vymyšlená i vystavěná. Její architekt Federico Díaz, sám umělec a konceptualista, a kurátor Ivo Binder, ji postavili jako uzavřený vesmír, který diváka pohltí a uvrhne do úplně jiného světa. Světa mýtů, podivných stvoření, barev, fantazie, která vychází z tisíce let starých kořenů.

Fototapeta navržená podle Sklenářových charakteristických výtvarných prvků pokrývá nejenom zdi a místy i zem výstavních sálů, výstava jí graduje v poslední místnosti, ze "vzoru" na pozadí se ve finále stává obří artefakt. Chronologicky od spodních pater ožívají nejdříve autorovy tanečnice, baletky a bizarně krásná stvoření.

Zdeněk Sklenář - Čínské pečetě (1957)

Oproti surrealistickým výjevům si však zachovávají realistický a estetický tón. Láska k Máchovi a Baudelairovi se zračí v jeho abstraktních obrazech, které rytmizují básně, co Sklenář miloval.

Mezi realismem a abstrakcí, mezi malbou a kresbou, mezi východem a západem. Možná proto není známý jako jeho současníci. Byl příliš svůj. Přitom je to jeden z našich největších malířů, které jsme v druhé polovině dvacátého století měli.

Deset tisíc věcí, deset tisíc let je sousloví přeložené z čínštiny. Znamená výraz pro největší možný obdiv a úctu. Výstava takto nazvaná představuje Zdeňka Sklenáře s profesionalitou, grácií, originalitou a důsledností.

Zdeněk Sklenář: Deset tisíc věcí, deset tisíc let
Galerie hlavního města Prahy Dům U Kamenného zvonu
Vstupné 120 korun, výstava trvá do 6.června 2010
HODNOCENÍ MF DNES 90%
Nejčtenější

Karel Gott hýřil vtipem a do zpěvu dával maximum. Ne vždy to stačilo

Karel Gott 12. června 2018 v pražské O2 areně

Slavný návrat Karla Gotta do pražské O2 areny po čtyřech letech a prodělané závažné nemoci se v zásadě vydařil. Důkazem...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....RECENZE: Sex, drogy, šaría. Jak se pokoutně zašívají panenské blány

Z filmu Teheránská tabu

Znají jen omezení, tresty, hrozby. „Povolení k vydání vaší desky se zamítá“ či „Zatknout, drželi jste se veřejně za...

Koncert Stounů bude bez hotovosti, před nimi zahraje i Pražský výběr

Mick Jagger, Rolling Stones (Hamburk, 9. září 2017)

Vstup do areálu Letiště Letňany, kde se Rolling Stones představí 4. července, bude možný jen s pomocí speciálních RFID...

RECENZE: Kdyby občas Ozzyho zvuk neodfoukl vítr, mohlo to být dokonalé

Ozzy Osbourne, Black Sabbath (O2 arena, Praha, 30. června 2016)

Středeční hudební nálož nazvaná Prague Rocks nabídla kapely Lords of Black, Hollywood Vampires, zpěváka Jonathana...

Další z rubriky

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Žádná válka. Býk na Guernice je Picasso, kůň jeho žena, tvrdí profesor

Guernica (1937), autor: Pablo Picasso

Obraz Guernica, který je už několik desítek let mnohými považován za nejslavnějším umělecké ztvárnění války v novodobé...

OBRAZEM: Začal Týden umění. Láká na Warhola, Zrzavého i paneláky

Jan Zrzavý, Benátky I, 1928

Už i Praha má svůj Týden umění. Jeho první ročník začal v pondělí a návštěvníkům otevírá přes třicet galerií včetně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz