Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrazy lidského utrpení

  15:42aktualizováno  15:42
Jediné, co mě při volbě mých témat vede, je člověk. Touto větou uvádí nejlepší světový fotodokumentarista Sebastiao Salgado svou výstavu Exodus, která je do 28. října v pražském Mánesu. Praha je vůbec první město z bývalého východního bloku, kde je tento projekt, zahrnující tři sta velkoformátových fotografií, představen.
Nejlepší fotodokumentarista Sebastiao Salgado komentuje své fotografie z výstavy Exodus - ikonka foto.

Pro svá díla čerpá námět v kulturních chaosu postkoloniálního světa. V. S. Naipaul je autorem četných románů, které se odehrávají především na jeho rodném Trinidadu. V češtině vyšly jeho romány Dům pro pana Biswase a V ohybu řeky.

Letošní jubilejní 100. ročník Nobelovy ceny za literaturu byl provázen rekordně nízkým počtem spekulací; množství doporučení a spekulací přitom bývá právě v oblasti literatury a míru mezi Nobelovými cenami tradičně nejvyšší.

Prvním Nositelem nobelovy ceny za literaturu byl v roce 1901 Francouz Sully Prudhomme. Od té doby bylo odměněno dalších 97 spisovatelů, dramatiků a básníků - pouze devět z nich však byly ženy. Poslední oceněnou ženou byla před pěti lety polská básnířka Wislawa Szymborská.

Dosud nejvíc Nobelových cen za literaturu získala Francie (12). Za ní následují USA (11), Německo (8) a Velká Británie, která má právě díky Naipaulovi rovněž osm laureátů. Jediným českým literátem, který získal Nobelovu cenu za literaturu, byl v roce 1984 básník Jaroslav Seifert.

Sebastiao Salgado: Mazar-e-Sharif, Afghánistán, 1996. Děti z tábora Kamaz pro afghánské bezdomovce.

Sebastiao Salgado: Kábul, Afghánistán, 1996. Rozdělování potravy v Kábulu, k němuž dala podnět francouzská pomocná organizace Akce proti hladu. Už několik dnů po dobytí Kábulu Talibanem se směly ženy objevovat pouze celé zakryté závojem.

Sebastiao Salgado: Hongkong, 1995. Na ostrově Tai A Chau je tábor, jehož obyvatelé jsou Jihovietnamci, většinou čínského původu. Všichni utekli před komunistickým režimem. Přes polovinu šestitisícového osazenstva tvoří děti.

Spolkový stát Amazonas, Brazílie, 1988. Tato scéna z blízkosti vesnice Maronal kmene Marubu dává představu o čilém životě v deštném pralese. Když se letí přes Amazonku, máme dojem, že les je neprostupný. Ale Indiáni se v něm pohybují bez překážek. Vodní toky a vesnice jsou navzájem propojeny cestami, i když jsou od sebe vzdáleny několik denních pochodů. Vesničané se spolu stýkají kvůli výměnnému obchodu, sňatkům nebo společným obřadům, jimiž jsou skupiny zapojeny do pevné kulturní struktury.

SEMutarara, Mosambik, 1994. Na své dlouhé cestě si vracející se uprchlíci udělali zastávku v blízkosti šestikilometrového mostu Dona-Ana na Zambezi, aby se vykoupali a zásobili pitnou vodou.

Sebastiao Salgado: Rwanda, 1995. V jihovýchodní Rwandě se postavilo dvanáct uprchlických táborů, v nichž žije dohromady tři sta tisíc obyvatel. V malém táboře bylo ubytováno zhruba dva tisíce Hutuů z Burundi, všichni ostatní uprchlíci byli Rwanďané, kteří se pod ochranou OSN a Mezinárodního červeného kříže v táboře cítili bezpečnější, ačkoli jejich domovy byly vzdálené jen několik kilometrů. Ve dnech mého pobytu se do svých vesnic vracelo průměrně jen na třicet lidí denně, zatímco nově příchozích bylo denně kolem sedmi set. Tento vývoj zesílil zatýkáním rwandských Hutuů a zavražděním umírněného prefekta z Butare. Jakmile rolníci utekli, zůstaly čajovníkové a kávovníkové plantáže ležet ladem a keře zplaněly. To vše ztěžuje obnovu země a znovuoživení rwandského hospodářství.

Autoři:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

Byl oplzlý, osahával nás, obvinily kolegyně slavného fotografa Kratochvíla

Slavný česko-americký fotograf Antonín Kratochvíl

Český fotograf Antonín Kratochvíl, který získal několik cen World Press Photo, patří k zakládajícím členům newyorské...

Najdete na iDNES.cz