Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obrazy Křenkové ukazují poetiku

  16:26aktualizováno  16:26
J i h l a v a - Latinský název In manibus tuis tempora mea provází expozici olejových maleb výtvarnice Magdaleny Křenkové. Ta připravila pro prostory jihlavské čajovny Kuba & Pařízek expozice téměř dvaceti obrazů. Výtvarnice pochází ze známého uměleckého rodu Floriánů. Je totiž vnučkou Josefa Floriana, vydavatele Dobrého díla ze Staré Říše.

Autorka předkládá návštěvníkům čajovny obrazy, které jsou hlavně odrazem její duše, nálady stejně tak, jako ukazují její inspirací biblickými příběhy. Obrazy doplňují latinské citáty. Větší část z vystavených maleb pochází z posledních dvou let tvůrčí činnosti autorky.

Komorní expozici dominuje obraz, podle kterého Křenková pojmenovala i celou expozici. In manibus tuis tempora mea, ve volném překladu znamená "do tvých rukou barvy vkládám". A právě barevnost je jedním z určujících znaků jihlavské výstavy.

Výtvarnice plně využívá barevnou škálu všech barev a míchá jednotlivé odstíny. Tím u svých obrazů dociluje lehkého impresionistického nádechu. Ať už se jedná o obraz nahé klečící ženy uprostřed květinového pole plného motýlů nebo o malbu s názvem Tecum. Okouzlení přírodou a soulad s ní lze vypozorovat u maleb, které pocházejí z autorčina nejbližšího okolí. Zpravidla jsou to náměty a témata, které se nesmazatelně zapsaly do její duše. Jedná se o krajinomalby, v nichž ztvárnila například břízky na dálnici, stromořadí kaštanů nebo jarní svítání. Stejně tak tomu je u obrazů Na půdě či Nejlíp doma.

Některé z jejích obrazů jsou pak věnovány jejím dětem. Je to například obraz skotačících veverek nebo u malby Kocour na Bubloni. Ilustrovala i několik knih Jaroslava Olšavy nebo Josefa Doubravy. Příležitostně vydává i sborníky vlastní poezie pod názvem Protiklady, kterými otevřela novou řadu staroříšských tisků. Na jejich vydání se podílela společně se svojí sestrou Karlou. Literatuře se věnuje od svých třinácti let.

Vystavuje od roku 1995. Poprvé mohli zhlédnout její malby návštěvníci Petrkova na Havlíčkobrodsku. Od té doby měla autorka celou řadu vlastních výstav. Svými pracemi se prezentovala například na výstavách v jihlavské galerii Pod Schodama, v Malovaném domě v Třebíči, ve výstavních sálech v Táboře, Počátkách nebo na hradě Kámen. Vedle toho je její tvorba zastoupena v soukromých sbírkách v Rakousku, Švýcarsku nebo v Americe. Výstavu obrazů In manibus tuis tempora mea, je možné spatřit ještě do 21. dubna.

Obraz Magdaleny Křenkové
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

Najdete na iDNES.cz