OBRAZEM: Plantu, karikaturista, který kreslil s Arafatem a má rád myši

  • 5
Kresbu vystudoval Plantu na škole založené Tintinovým autorem Hergéem a nyní je z něj jeden z nejuznávanějších světových karikaturistů. Na stránkách deníku Le Monde komentuje aktuální události už od roku 1972, a tak na jeho výstavě v pražské Lucerně nechybí ani obrázky s nápisy Československo.

Jean Plantureux známý jako Plantu se narodil v roce 1951. V roce 1971 opustil studium medicíny a odjel do Bruselu studovat kresbu na škole Saint-Luc, kterou založil autor Tintinových dobrodružství Hergé. Roku 1972 se vrátil do Paříže a nabídl své kresby několika novinám, až nakonec uspěl v Le Monde. První kresba, kterou zde publikuje, je věnována válce ve Vietnamu.

V roce 1974 se jeho kresby dostávají na stránky politickoanalytického měsíčníku Le Monde diplomatique, v letech 1980 až 1986 spolupracuje s měsíčníkem pro mládež Phosphore a od roku 1991 publikuje každý týden celostránkovou kresbu v týdeníku L'Express.

O výstavě

Plantu kreslí svět

Populární francouzský kreslíř a karikaturista Plantu, který už 30 let publikuje v deníku Le Monde, vystavuje v Praze v rámci Festivalu francouzského filmu. Ten proběhne až na konci listopadu, čtyřicet vybraných kreseb je však v pasáži pražské Lucerny k vidění už od 1. listopadu. Mezi vystavenými díly je i kresba Nesmím kreslit Mohameda, na níž je a není zpodobněna tvář Proroka. Několik obrázků se věnuje událostem 11. září, režimům v Číně a Barmě a z těch nejčerstvějších také arabskému jaru. Zařazeny jsou i autorovy komentáře k evropskému integračnímu procesu či novodobé migraci a nechybí ani rok 1989 ve střední a východní Evropě včetně Československa. Většině kreseb je společná postavička myšky, kterou Plantu začal používat jako svůj podpis.

U příležitosti výstavy svých kreseb pořádané v Tunisu se v roce 1991 Plantu setkal s Jásirem Arafatem. A nestačil se divit: předseda Organizace pro osvobození Palestiny zde dokončil jednu z Plantuových kreseb, když vlastní rukou doplnil hvězdu na izraelskou vlajku. Kresba pak získala cenu na novinářském festivalu Festival du Scoop v Angers.

V následujícím roce se Plantu v Jeruzalémě setkal se Šimonem Peresem. Poprvé v historii se vedle sebe – na Plantuově kresbě – objeví podpisy lídra Organizace pro osvobození Palestiny a šéfa izraelské diplomacie. Tento okamžik o rok předstihl mírovou dohodu z Osla z roku 1993.

V roce 1995 přišly problémy. Grafika deníku Le Monde se změnila a Plantu již nesměl rozhodovat o námětu své karikatury na titulní straně. Na protest proti umělecké ředitelce listu Le Monde, jež propustila dva kreslíře, vytvořil rozpustilou postavičku myšky, která se pak objevuje ve všech jeho kresbách.

Roku 2002 se pak v Paříži s generálním tajemníkem OSN Kofim Annanem dohodl na vzniku mezinárodního uskupení novinových karikaturistů, které v roce 2006 dostává status nadace a název Cartooning for Peace. V témže roce vydal Plantu první ze svých mnoha knih s titulem Je ne dois pas dessiner (Nesmím kreslit) v reakci na uveřejnění "nevhodných" karikatur v dánském tisku a na následné zákazy pronášené rozhořčenými imámy. 

Plantu je držitelem 1. ceny Dauhá, arabského města kultury, kterou mu v prosinci 2010 udělil katarský velvyslanec v Paříži Mohamed Al Kuwari. V únoru 2011 pak přišla 2. cena na XIII. ročníku Cartoon World Festival v Portu za kresbu k vyhnání Romů.