Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Světem znělo Imagine, na Lennona mysleli v Liverpoolu i Tokiu

  14:51aktualizováno  14:51
"Dnes, v tento bolestný výroční den, vás prosím, abyste se ke mně připojili a v lásce a úctě vzdali Johnovi poctu," napsala v poselství na internetu vdova po Johnu Lennonovi Yoko Ono. Poslechli ji lidé po celém světě. Podívejte se, jak si připomněli 30. výročí zavraždění člena skupiny The Beatles.

K mozaice Strawberry Fields mířily v den výročí úmrtí Johnna Lennona tisíce lidí. Květiny zde ležely už o den dříve. (USA, 7. prosince 2010) | foto: Mary AltafferAP

Vzpomínkové akce se konaly od Tokia po New York a samozřejmě i v Lennonově rodném Liverpoolu.

"Přes svůj krátký, jen čtyřicetiletý život toho světu tolik dal. Dál, ještě dnes, nám dává poučení," píše Yoko Ono, která uvedla koncert k uctění Johnovy památky v Tokiu. Výnos z koncertu bude věnován na vzdělání chudých dětí ve světě.

Vdova Yoko Ono na tokijském koncertu s názvem Dream Power John Lennon Super Live (Japonsko, 8. prosince 2010)

Vdova Yoko Ono na tokijském koncertu s názvem Dream Power John Lennon Super Live (Japonsko, 8. prosince 2010)

V Liverpoolu se shromáždily tisíce lidí u Lennonova pomníku, který byl odhalen 9. října, kdy by bylo bývalo tomuto hudebníkovi 70 let.

V New Yorku přišly jako každoročně v den výročí stovky fanoušků do části Central Parku pojmenované Strawberry Fields, zpívali jeho písně a kladli květiny ke kruhové mozaice kolem názvu jeho skladby Imagine.

V den výročí úmrtí Johna Lennona lidé mířili i před vchod newyorské rezidence Dakota, kde hudebník žil (USA, 8. prosince 2010)

V den výročí úmrtí Johna Lennona lidé mířili i před vchod newyorské rezidence Dakota, kde hudebník žil (USA, 8. prosince 2010)

"Vyrůstala jsem s tím hlasem. The Beatles byli hudební doprovod mého dětství," řekla sedmnáctiletá Marissa DeLuková, která přijela s otcem z Bostonu, aby uctili Lennonovu památku. Padesátiletý Paul DeLuca řekl, že "nic není tak nadčasové jako ty věci, co napsali John a Paul (McCartney)".

Newyorský památník je naproti místu, kde duševně vyšinutý Mark David Chapman, tehdy pětadvacetiletý, Lennona zastřelil. Byl pak odsouzen na doživotí. Jeho žádosti o podmínečné propuštění byly už šestkrát zamítnuty.

Tchajwanská dívka Chi Chi Yao ukazuje "mírové véčko" před newyorským památníkem Strawberry Fields v Central Parku. (USA, 8. prosince 2010)

Tchajwanská dívka Chi Chi Yao ukazuje "mírové véčko" před newyorským památníkem Strawberry Fields v Central Parku. (USA, 8. prosince 2010)

Lennonovy písně se zpívaly taky třeba v italských městech Janově a Catanii nebo v Holguínu na Kubě, kde v době největší slávy Beatles vláda jejich hudbu zakazovala.

V Santiagu de Chile se v předvečer výročí konala dražba, na níž se vojenská vesta, kterou Lennon nosil v roce 1966, prodala za 200 tisíc dolarů (3,6 milionu korun). Získalo ji muzeum módy chilské metropole.

Němka Nina Hoffmannová posílá vzdušný polibek soše v havanském Lennonově parku (Kuba, 8. prosince 2010)

Němka Nina Hoffmannová posílá vzdušný polibek soše v havanském Lennonově parku (Kuba, 8. prosince 2010)

Americký magazín Rolling Stone na své internetové stránce ve středu zveřejnil dosud nepublikované výňatky z Lennonova posledního interview, poskytnutého tři dny před smrtí.

Lennon v něm mimo jiné vyslovoval politování nad tím, že fanoušci a kritici chtějí "mrtvé hrdiny".

Před liverpoolským klubem Cavern Pub nechal jeden z fanoušků na Lennonově soše vzkaz "Give Peace A Chance" (8. prosince 2010)

Před liverpoolským klubem Cavern Pub nechal jeden z fanoušků na Lennonově soše vzkaz "Give Peace A Chance" (8. prosince 2010)

"Chtějí 'mrtvé hrdiny', jako byl Sid Vicious (basista skupiny Sex Pistols, který zemřel v roce 1979) a James Dean (herec, jenž zemřel v roce 1955). Nemám žádný zájem na tom, být nějaký zasr... mrtvý hrdina, už na to nemysleme, už na to nemysleme," říká Lennon vzrušeně. Nevyloučil ani možnost návratu na scénu, ale řekl, že "je spousta času".

Ve čtvrtek uspořádají na Lennonovu počest v Liverpoolu koncert jeho přátelé a umělci, kteří s ním spolupracovali. Zazní i skladba jeho první skupiny The Quarrymen.

V Praze se vzpomínalo u Lennonovy zdi
Autoři: ,Nejčtenější

Zemřel režisér Miloš Forman, tvůrce oscarového Amadea

Miloš Forman na snímku z roku 2004 při přebírání jedné z mnoha cen, kterých se...

Filmový režisér Miloš Forman, držitel dvou Oscarů za nejlepší režii a také otec dvou párů klukovských dvojčat, zemřel v...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...Doutník, sklenku a třikrát ho...o, vyzval DeVito k vzpomínce na Formana

Danny DeVito a Jack Nicholson ve slavném Formanově snímku Přelet nad kukaččím...

Edward Norton, Danny DeVito, Jim Carrey i Antonio Banderas. Největší osobnosti Hollywoodu vyjádřily smutek nad odchodem...

Formana už pochovali. Všichni jsme jeho děti, míní režisér Jiří Strach

Miloš Forman

Poslední rozloučení s režisérem Milošem Formanem se konalo v neděli na místním hřbitově v americkém městě Warren, kde...

GLOSA: Ani na masáž nebyl čas. Ivanka Trumpová baví naivitou

Ivanka Trumpová v Bílém domě (3. února 2017)

Ivanka Trumpová přepisuje pravidla úspěchu. Respektive si to myslí. Loni vydala knihu, ve které ženám radí, jak si...

Další z rubriky

VIDEO: Rybičky 48 vyučují čenglištinu a rekapitulují cestu do Ameriky

Rybičky 48 ve Spojených státech

Kapela Rybičky 48 se po půlroční koncertní pauze vrací na pódia a těší se na nabité léto, během kterého odehraje...

Wanastovky, Chinaski, Kabát. Létofesty zamíří do osmi českých měst

Wanastowi Vjecy (Colours of Ostrava 2013)

Série hudebních přehlídek Létofest letos s dvoudenním programem zavítá do osmi krajských měst od Českých Budějovic po...

Na mé jméno se ptal i David Bowie, vzpomíná syn Boba Marleyho Ziggy

Ziggy Marley

Je nejstarším synem Boba Marleyho a sám už se stal legendou žánru reggae. Devětačtyřicetiletý jamajský hudebník Ziggy...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz