Jan Kaplický s modelem pražské Národní knihovny | foto: ČTK

OBRAZEM: Podívejte se na nejvýznamnější stavby Jana Kaplického

  • 71
"Myslím si, že tvary v architektuře mají mít skrytý, zastřený význam. Musí to tam být. Pak už je jedno, jestli někdo omdlí nebo se naštve. Myslím, že největší urážka je, když někdo řekne, že ta architektura není ´sexy´." Tak znělo jedno z tvůrčích kréd Jana Kaplického. A v naprosté většině své tvorby se jej skálopevně držel.

Plovoucí most Docklands v Londýně

Plovoucí most pro pěší v londýnských Docklands (1996) se nechal inspirovat jednak starými obloukovými, lanovými a pontonovými mosty, jednak zářivě barevným vodním hmyzem. Konstrukce spočívá na čtyřech párech pěnou naplněných pontonů, oba konce mostu jsou níž než jeho střed, který se dá hydraulicky otevřít, aby mohly projíždějící lodě volně proplout. Most dnes slouží svému účelu a současně vzrušuje - to když se při chůzi plovoucí konstrukce mírně pohupuje.

Mediální centrum Nel Lord's v Londýně

Mediální centrum na kriketovém hřišti Nel Lord´s v Londýně (stavba Jana Kaplického)

Mediální centrum na kriketovém hřišti Nel Lord's (1999) je mnoha teoretiky architektury považováno za nejfuturologičtější stavbu současného Londýna. Šlo o vůbec první veřejnou stavbu kanceláře Future Systems, jejíž portfolio do roku 1994, kdy vyhrála soutěž, plnily především interiéry obchodů či soukromých vil. Stavba, označovaná za "přívětivé UFO", pojme až 270 reportérů a hostů baru a restaurace.

Nákupní středisko Selfridges v Birminghamu

Obchodní centrum Selfridges v Birminghamu (stavba Jana Kaplického)

Nákupní středisko sítě Selfridges v Birminghamu (2003) je stejně kontroverzní jako většina dalších staveb Jana Kaplického a kanceláře Future Systems. Na jedné straně je považováno za jednu z nejzásadnějších dominant současného Birminghamu, na straně druhé zvítězilo v nedávné anketě o nejošklivější stavbu velké Británie. Stavbu "blobovitého" tvaru charakterizuje především 15 tisíc hliníkových disků, jimiž je pokryta.

Muzeum Enza Ferrariho v Modeně

Muzeum Enza Ferrariho v italské Modeně (kancelář Future Systems vyhrála soutěž v roce 2004, stavba s rozpočtem sedmi milionů liber by měla být dostavěna letos) klade důraz na krásu a moderní design před praktičností - v tom se podle odborníků tvorba jana Kaplického shoduje s idejemi návrhářů italských sportovních automobilů, jichž byl Enzo Ferrari praotcem. Jeho muzeum je z velké části zahloubeno pod zem, skleněné průčelí je členěno horizontálními pruhy, čímž připomíná čelní masku automobilů Maserati.

Národní knihovna v Praze

Návrh Národní knihovny od Jana Kaplického

Návrh nové budovy pražské Národní knihovny zvítězil v soutěži v roce 2007 a vzbudil jednu z největších kontroverzí v České republice. K tématu se měli potřebu vyjadřovat skoro všichni, včetně prezidenta Václava Klause, který proslul svým odporem vůči "chobotnici", jak český národ stavbu překřtil. Bude Kaplického návrh někdy realizován? To je ve hvězdách. Jisté se zdá být jen to, že na Letné, kde původně měla knihovna stát, to nebude...

Vše Národní knihovně

Koncertní síň v Českých Budějovicích

Kaplického nový projekt - Rejnok

Návrh koncertního a kongresového centra Antonína Dvořáka v Českých Budějovicích představil Jan Kaplický jako svou poslední práci vloni v létě. Stavba, přezdívaná "rejnok", měla být pro architekta jakýmsi zadostiučiněním za tahanice kolem pražské knihovny. Centrum mělo mít dva koncertní sály s unikátně vyřešenou akustikou a kapacitu 1 400 posluchačů. "Budova je zajímavá tím, že se dívá do přírody a sama bude okolí dotvářet. Vše zde najde své místo. Lidé, hudba, mluvené slovo i tanec," řekl o "rejnokovi" Kaplický. - o projektu čtěte více zde

Jan Kaplický - všechny články