Výstava fotografií Oldřicha Karáska je v Křížové chodbě pražské Staroměstské radnice otevřena do 23. května.

Výstava fotografií Oldřicha Karáska je v Křížové chodbě pražské Staroměstské radnice otevřena do 23. května. | foto: © Oldřich Karásek

OBRAZEM: Kde potkat Lennona? Díky Karáskovým snímkům na „Staromáku“

  • 0
Nedožité sedmdesáté narozeniny známého českého fotografa Oldřicha Karáska připomíná v Křížové chodbě pražské Staroměstské radnice výstava Život před objektivem. Připomeňte si tvorbu autora, který na jedné z cest za krásami světa tragicky zahynul.

Život před objektivem

Křížová chodba Staroměstské radnice. Otevřeno každý den od  5. května do 23. května, PO - SO od 10 do 18 hodin, NE od 11 do 18 hodin.

"Každá etapa tvorby měla své kouzlo a krásu, každé jsem si vážil," odpověděl kdysi Oldřich Karásek na dotazy týkající se nejzajímavějších období jeho práce.

"Z tvorby černobílé si nejvíce vážím snímku Noční Praha s měsícem. Z doby fotografování slavných osobností by to byly fotografie s Johnem Lennonem a z mého třetího období, cestovatelského, je to snímek Přistávající obří letadlo v ulicích Hong Kongu," dodal.

Přistávání

V hledáčku pražského rodáka se v šedesátých letech vystřídala plejáda hvězdných jmen. Kromě zmíněných členů The Beatles Karásek vyfotil prince Charlese, Sophii Lorenovou, Elizabeth Taylorovou či Brigitte Bardotovou. Ta mu prý údajně dokonce dala facku, protože se jí zdál příliš dotěrný.

Z výstavy Život před objektivem - princ Charles

První český paparazzo, jak se Karáskovi přezdívalo, se po zisku druhé ceny v soutěži World Press Photo a práci pro londýnskou agenturu Vita Press na krátkou dobu přesunul do USA, kde se mu podařilo fotit start Apolla 11, které 16. července 1969 mířilo z mysu Cape Canaveral k Měsíci. Po návratu se ovšem odklonil od černobílé fotografie, tematickou jedničkou se stala Praha.

Fotografie pořízená Oldřichem KaráskemFotografie pořízená Oldřichem Karáskem

Praha (a především jeden z posledních černobílých snímků hlavního města) nechala vzniknout řadě výpravných obrazových knih. Publikace Praha v proměnách světla z roku 1985 získala titul Kniha roku. Po revoluci se dostalo i na exotické země a každodenní "krásy světa".

Z výstavy Život před objektivem - sopka Osorno v Chile

V Chile Karásek zachytil most nad sopkou Osorno. "To samo o sobě by na slušnou fotku mohlo stačit, říkám si. S bizarním železničním mostem - ještě lepší! Kdyby tak po něm ještě chtěl jet vlak, sem by se hodil třeba parní. Kdy tady pojede vlak? ptám se skupiny mladých lidí přicházejících k mostu. Odpověď: Nikdy! Tady nejsou koleje! Trochu ze vzteku jsem je tedy vyfotografoval a ejhle - zahráli tam docela dobře," komentoval autor vznik fotky.

Z výstavy Život před objektivem - ledovce

"Argentina - ledovec Perito Moreno je 'nejživější' ledovec světa. Častými sněhovými srážkami je neustále dokrmován. Vlastní tíhou teče dolů a zde se odlamuje, neboli 'telí', zhruba každé tři minuty, za zvuků připomínající bouři. Toto je jeden z úlomků odsouzených k několikaměsíčnímu tání. Pro fotografa dobrý objekt, protože: nikdo už to takhle nevyfotí," dodal Karásek v jednom z dalších komentářů k vybraným snímkům, které najdete v internetových fotograleriích.

Z výstavy Život před objektivem - Praha

Karásek uspořádal deset samostatných výstav doma i v zahraničí, za nejvýznamnější lze považovat tu z roku 2000 taktéž v prostorách Staroměstské radnice.

Kromě knih věnovaných Praze vydal i "USA českýma očima" a "100 a 1 našich nejkrásnějších měst a městeček", kde je uveden jako spoluautor. Významná je i jeho kalendářová tvorba.

KARÁSKOVO TRAGICKÉ ÚMRTÍ

Pohřeb fotografa Oldřicha KaráskaV Ugandě zahynul Oldřich Karásek - Do Ugandy jel fotit divokou zvěř.

Fotil Beatles, a tak zněli na Karáskově pohřbu - Pohřbu v motolské obřadní síni v Praze se zúčastnilo zhruba 150 lidí.



Britská královská rodina