Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

OBRAZEM: Cenu Chalupeckého může získat čtecí stroj i pokec s prostitutem

  10:52
Tipovat, zda letos porotu Ceny Jindřicha Chalupeckého zaujme román promítaný na čtecí stroj, možnost popovídat si přes internet s filipínským prostitutem či svědectví o cenzuře v Číně, mohou od úterý návštěvníci brněnského Domu pánů z Kunštátu, kde začala výstava šestice finalistů.
Ondřej Brody ve většině svých děl konfrontuje společenská tabu.

Ondřej Brody ve většině svých děl konfrontuje společenská tabu. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Čtrnáct dní před vyhlášením ceny je jisté jedno: cenu udělovanou umělcům do 35 let získá po tříleté nadvládě žen muž. "Do soutěže se letos přihlásilo nejvíc umělců za celých devatenáct let jejího pořádání, finálovou šestici porota vybírala z celkem 62 výtvarníků," řekl kurátor výstavy Tomáš Pospiszyl.

Výběr finálové šestky naznačuje trend, jakým se současné české umění vydává - podobně jako v předchozích ročnících i letos totiž nad klasickou malbou či sochami vítězí konceptuální tvorba.

Finále 2008

Cena Jindřicha Chalupeckého

Kde: Dům pánů z Kunštátu
Kdy: od 22.10. do 23.11.
Výstava představuje díla všech šesti nominovaných finalistů devatenáctého ročníku prestižní výtvarné ceny, která se uděluje umělcům do 35 let.
O titul bojují: Ondřej Brody, Radim Labuda, Tomáš Moravec a Evžen Šimera, již podruhé jsou mezi finalisty též Zbyněk Baladrán a Jiří Skála
Cena: Šestitýdenní studijní pobyt v New Yorku, sto tisíc korun na další umělecký projekt a možnost samostatné výstavy.
Vyhlášení: Výsledky budou známé 4. listopadu.

"Chalupeckého cena se od 90. let hodně změnila, posouvá se forma i žánr směrem k videoartu, pohyblivému obrazu a textu," komentoval kurátor Pospiszyl. Dalším trendem je podle něj i zájem umělců o globální otázky a celosvětové dění.

Ondřej Brody

Vyjádření poroty: Ondřej Brody vytváří překvapivě jemné a citlivé videofilmy, ale také provokativně exponované akce a instalace. Ve většině svých děl konfrontuje společenská tabu. Pracuje s otevřeně ukazovanou sexualitou, která může až odpuzovat, i s dalšími reáliemi života. Jeho práce obsahují humor, který se týká spodních vrstev života i samotného fenoménu umění. Na jeho produkcích se nebojme stydět, případně mít neklidné sny. Nedívejme se na ně pohledem voyeurů a uměnoznalců, ale vystavme se jejich přímým nárazům.

Což ostatně ukazuje už dílo prvního umělce, se kterým se návštěvník výstavy v Domě pánů z Kunštátu setká. Pozoruhodná instalace Ondřeje Brodyho se skládá ze dvou částí, obě ovšem nahlížejí na Čínu a cenzuru v této zemi.

Ondřej Brody

Brody ve vitríně vystavuje obrazy, které zachycují násilí páchané na čínských disidentech. Kuriózní na tom je, že plátna si nechal vyrobit v čínské továrně. "Mailem jsem poslal fotografie, které jsou v zemi cenzurované. Ale v oslovených továrnách nebyl problém je vyrobit a zaslat zpět do Evropy," popsal Brody. Instalaci doplňuje série pěti obrazů, kterou Brody získal od čínského výtvarníka a disidenta s pseudonymem Apple. Ten vlastní obrazy politiků na různých performancích s přáteli různě poškozuje.

Tomáš Moravec

Vyjádření poroty: Tomáš Moravec zaujal svou schopností kombinovat intervence do veřejného prostoru se silným citem pro uměleckou formu. Ve svých světelných projekcích promítá geometrické vzory na místa, jež jsou spojená s pohybem lidského těla, jako jsou například přechody pro chodce nebo schodiště. Díky nim si uvědomujeme důležitost a význam fyzického pohybu v prostředí našich běžných denních aktivit.

Zpět do Česka, do Plzně, zavede příchozí druhá místnost, v níž Tomáš Moravec skrze projekci přes meotary nabízí vhled do zdejší architektury, kterou si však sám proměnil - přímo v terénu promítl světelným paprskem třeba chodník tam, kde není, vše zachytil a meotarem znovu promítá na stěnu výstavní síně.

Tomáš Moravec kombinuje ve svých světelných projekcích promítá geometrické vzory na místa, jež jsou spojená s pohybem lidského těla, jako jsou například přechody pro chodce nebo schodiště

Zbyněk Baladrán a Jiří Skála

Vyjádření poroty: Zbyněk Baladrán již několik let patří k nejzajímavějším českým umělcům mladé generace. Často pracuje s nalezeným vizuálním, zvukovým a textovým materiálem. Metodou dekonstrukce se dopracovává k nečekaným reinterpretacím historických dokumentů, obvykle ve formě videoprojekcí. V uvažování Jiřího Skály se opakovaně objevují motivy osobního vztahu k věcem, mezilidské komunikace nebo lidské práce. Ve svém výjimečném projektu Výměna rukopisu transformoval jeden ze základních pilířů lidské identity. Jeho díla jsou založena na logických vzorcích, v nichž je spontaneita a osobní vazba k tématu vyvažována katalogizačními metodami či odkazy ke konvencím minimalismu.

Pokud by se vítězné dílo ceny skrývalo ve třetí místnosti, Chalupeckého cena by měla poprvé jako laureáta tandem - Zbyněk Baladrán a Jiří Skála totiž vytvořili společné dílo. "Napsali jsme experimentální román, který si lidé mohou postupně přečíst na dvou zvláštních čtecích strojích," popsal Skála.

Zbyněk Baladrán a Jiří Skála - Čtecí stroj

Rozměrné konstrukce z dřevěných latí a projektorů ovšem na plátna román nikdy nepromítnou vcelku. "Aby si přečetli všechno, museli by lidé přijít na výstavu čtyřikrát," dodal Baladrán s tím, že podobně v útržcích funguje i lidská paměť.

Radim Labuda

Vyjádření poroty: Médium videa Radim Labuda využívá nečekanými způsoby: někdy je poetický a jindy drsně nekonvenční. Témata současné kultury a umění dokáže propojit se svým vlastními osobními příběhy. Své záběry komponuje téměř jako malby. Na první pohled jsou všední a pomíjivé, někdy v sobě skrývají vyprávění a jindy jsou téměř abstraktní.

Dílem, které vzniklo vlastně až na vernisáži výstavy, se uvede Radim Labuda. Kamery namířené na žíněnky bude zabírat pětici svázaných dobrovolníků - obětí. "Chci pozorovat situaci, které při tom nastane," říká Labuda.

Radim Labuda

Vše doplní počítač, na kterém se lidé mohou přes videotelefon Skype spojit s filipínským studentem přivydělávajícím si erotikou přes internet, kterého si Labuda najal, aby s lidmi tentokrát jen mluvil.

Evžen Šimera

Vyjádření poroty: Evžen Šimera se v poslední době věnuje obrazům. Neobvyklých výsledků dosáhl užitím stékajících kapek barvy po plátně, jimiž nahrazuje tradiční malířské postupy. Technologická inovace mu umožňuje prozkoumávat obraz a jeho limity. Hledá styčné body mezi malbou a objektem, autorstvím a náhodou, minimalismem a designem.

Nezvyklý posun ve vlastní tvorbě nakonec ukazuje Evžen Šimera. Výtvarník, pro něhož byla zatím charakteristická barevná malba, vytvořil černobílý dřevotřískový oblouk Monument Gravitace.

Evžen Šimera

Studuje na něm limity malířství - nechává skapávat černou barvu z pipety, čímž vytváří stinové linky. "Fascinovalo mě, že kapka není pod kontrolou, dílo není ukončeno mnou jako umělcem, ale gravitací," dodal Šimera.

  • Nejčtenější

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

13. dubna 2024  9:22

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil...

Zbrojířka filmu Rust půjde do vězení za zabití na 1,5 roku. Viník je Baldwin, míní

15. dubna 2024  21:44

Sedmadvacetiletá Hannah Gutierrezová-Reedová, která dohlížela na bezpečnost zbraní při natáčení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

KVÍZ: Jak dobře se orientujete ve filmech a rolích Rudolfa Hrušínského?

13. dubna 2024  10:30

Stačil mu jeden pohled a vyjádřil všechno, co si jeho postava v danou chvíli myslí. Rudolf...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Plačící Palestinka objímající svou mrtvou neteř je snímkem roku

18. dubna 2024  11:05,  aktualizováno  12:09

Fotografií roku se podle prestižní soutěže World Press Photo stal snímek zachycující Palestinku...

RECENZE: Trpký osud jednoho města. Třetí Šikmý kostel je opět fascinující

19. dubna 2024

Premium Plnými sty procenty ohodnotila naše recenzentka Alena Slezáková očekávaný závěrečný díl trilogie...

RECENZE: Čínská Popelka zachraňuje draky. Kupodivu docela vkusně

19. dubna 2024  9:55

Jistěže animovaná pohádka Jak zachránit draka míří především k dětem, které nad jejím původem...

Společnost mučených básníků. Zpěvačka Taylor Swiftová vydala nové album

19. dubna 2024

Potřebovala jsem ho natočit, je to album, které mě zachránilo. Takto zpěvačka Taylor Swiftová...

Knihou roku je Hella. Cenu čtenářů má Moravec, v humoru uspěla Macháčková

18. dubna 2024,  aktualizováno  21:39

Knižní svátek Magnesia Litera v pondělí večer vyvrcholil předáváním cen. Knihou roku se stal román...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...