Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

OBRAZEM: Cenu Chalupeckého může získat čtecí stroj i pokec s prostitutem

  10:52aktualizováno  10:52
Tipovat, zda letos porotu Ceny Jindřicha Chalupeckého zaujme román promítaný na čtecí stroj, možnost popovídat si přes internet s filipínským prostitutem či svědectví o cenzuře v Číně, mohou od úterý návštěvníci brněnského Domu pánů z Kunštátu, kde začala výstava šestice finalistů.

Ondřej Brody ve většině svých děl konfrontuje společenská tabu. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Čtrnáct dní před vyhlášením ceny je jisté jedno: cenu udělovanou umělcům do 35 let získá po tříleté nadvládě žen muž. "Do soutěže se letos přihlásilo nejvíc umělců za celých devatenáct let jejího pořádání, finálovou šestici porota vybírala z celkem 62 výtvarníků," řekl kurátor výstavy Tomáš Pospiszyl.

Výběr finálové šestky naznačuje trend, jakým se současné české umění vydává - podobně jako v předchozích ročnících i letos totiž nad klasickou malbou či sochami vítězí konceptuální tvorba.

Finále 2008

Cena Jindřicha Chalupeckého

Kde: Dům pánů z Kunštátu
Kdy: od 22.10. do 23.11.
Výstava představuje díla všech šesti nominovaných finalistů devatenáctého ročníku prestižní výtvarné ceny, která se uděluje umělcům do 35 let.
O titul bojují: Ondřej Brody, Radim Labuda, Tomáš Moravec a Evžen Šimera, již podruhé jsou mezi finalisty též Zbyněk Baladrán a Jiří Skála
Cena: Šestitýdenní studijní pobyt v New Yorku, sto tisíc korun na další umělecký projekt a možnost samostatné výstavy.
Vyhlášení: Výsledky budou známé 4. listopadu.

"Chalupeckého cena se od 90. let hodně změnila, posouvá se forma i žánr směrem k videoartu, pohyblivému obrazu a textu," komentoval kurátor Pospiszyl. Dalším trendem je podle něj i zájem umělců o globální otázky a celosvětové dění.

Ondřej Brody

Vyjádření poroty: Ondřej Brody vytváří překvapivě jemné a citlivé videofilmy, ale také provokativně exponované akce a instalace. Ve většině svých děl konfrontuje společenská tabu. Pracuje s otevřeně ukazovanou sexualitou, která může až odpuzovat, i s dalšími reáliemi života. Jeho práce obsahují humor, který se týká spodních vrstev života i samotného fenoménu umění. Na jeho produkcích se nebojme stydět, případně mít neklidné sny. Nedívejme se na ně pohledem voyeurů a uměnoznalců, ale vystavme se jejich přímým nárazům.

Což ostatně ukazuje už dílo prvního umělce, se kterým se návštěvník výstavy v Domě pánů z Kunštátu setká. Pozoruhodná instalace Ondřeje Brodyho se skládá ze dvou částí, obě ovšem nahlížejí na Čínu a cenzuru v této zemi.

Ondřej Brody

Brody ve vitríně vystavuje obrazy, které zachycují násilí páchané na čínských disidentech. Kuriózní na tom je, že plátna si nechal vyrobit v čínské továrně. "Mailem jsem poslal fotografie, které jsou v zemi cenzurované. Ale v oslovených továrnách nebyl problém je vyrobit a zaslat zpět do Evropy," popsal Brody. Instalaci doplňuje série pěti obrazů, kterou Brody získal od čínského výtvarníka a disidenta s pseudonymem Apple. Ten vlastní obrazy politiků na různých performancích s přáteli různě poškozuje.

Tomáš Moravec

Vyjádření poroty: Tomáš Moravec zaujal svou schopností kombinovat intervence do veřejného prostoru se silným citem pro uměleckou formu. Ve svých světelných projekcích promítá geometrické vzory na místa, jež jsou spojená s pohybem lidského těla, jako jsou například přechody pro chodce nebo schodiště. Díky nim si uvědomujeme důležitost a význam fyzického pohybu v prostředí našich běžných denních aktivit.

Zpět do Česka, do Plzně, zavede příchozí druhá místnost, v níž Tomáš Moravec skrze projekci přes meotary nabízí vhled do zdejší architektury, kterou si však sám proměnil - přímo v terénu promítl světelným paprskem třeba chodník tam, kde není, vše zachytil a meotarem znovu promítá na stěnu výstavní síně.

Tomáš Moravec kombinuje ve svých světelných projekcích promítá geometrické vzory na místa, jež jsou spojená s pohybem lidského těla, jako jsou například přechody pro chodce nebo schodiště

Zbyněk Baladrán a Jiří Skála

Vyjádření poroty: Zbyněk Baladrán již několik let patří k nejzajímavějším českým umělcům mladé generace. Často pracuje s nalezeným vizuálním, zvukovým a textovým materiálem. Metodou dekonstrukce se dopracovává k nečekaným reinterpretacím historických dokumentů, obvykle ve formě videoprojekcí. V uvažování Jiřího Skály se opakovaně objevují motivy osobního vztahu k věcem, mezilidské komunikace nebo lidské práce. Ve svém výjimečném projektu Výměna rukopisu transformoval jeden ze základních pilířů lidské identity. Jeho díla jsou založena na logických vzorcích, v nichž je spontaneita a osobní vazba k tématu vyvažována katalogizačními metodami či odkazy ke konvencím minimalismu.

Pokud by se vítězné dílo ceny skrývalo ve třetí místnosti, Chalupeckého cena by měla poprvé jako laureáta tandem - Zbyněk Baladrán a Jiří Skála totiž vytvořili společné dílo. "Napsali jsme experimentální román, který si lidé mohou postupně přečíst na dvou zvláštních čtecích strojích," popsal Skála.

Zbyněk Baladrán a Jiří Skála - Čtecí stroj

Rozměrné konstrukce z dřevěných latí a projektorů ovšem na plátna román nikdy nepromítnou vcelku. "Aby si přečetli všechno, museli by lidé přijít na výstavu čtyřikrát," dodal Baladrán s tím, že podobně v útržcích funguje i lidská paměť.

Radim Labuda

Vyjádření poroty: Médium videa Radim Labuda využívá nečekanými způsoby: někdy je poetický a jindy drsně nekonvenční. Témata současné kultury a umění dokáže propojit se svým vlastními osobními příběhy. Své záběry komponuje téměř jako malby. Na první pohled jsou všední a pomíjivé, někdy v sobě skrývají vyprávění a jindy jsou téměř abstraktní.

Dílem, které vzniklo vlastně až na vernisáži výstavy, se uvede Radim Labuda. Kamery namířené na žíněnky bude zabírat pětici svázaných dobrovolníků - obětí. "Chci pozorovat situaci, které při tom nastane," říká Labuda.

Radim Labuda

Vše doplní počítač, na kterém se lidé mohou přes videotelefon Skype spojit s filipínským studentem přivydělávajícím si erotikou přes internet, kterého si Labuda najal, aby s lidmi tentokrát jen mluvil.

Evžen Šimera

Vyjádření poroty: Evžen Šimera se v poslední době věnuje obrazům. Neobvyklých výsledků dosáhl užitím stékajících kapek barvy po plátně, jimiž nahrazuje tradiční malířské postupy. Technologická inovace mu umožňuje prozkoumávat obraz a jeho limity. Hledá styčné body mezi malbou a objektem, autorstvím a náhodou, minimalismem a designem.

Nezvyklý posun ve vlastní tvorbě nakonec ukazuje Evžen Šimera. Výtvarník, pro něhož byla zatím charakteristická barevná malba, vytvořil černobílý dřevotřískový oblouk Monument Gravitace.

Evžen Šimera

Studuje na něm limity malířství - nechává skapávat černou barvu z pipety, čímž vytváří stinové linky. "Fascinovalo mě, že kapka není pod kontrolou, dílo není ukončeno mnou jako umělcem, ale gravitací," dodal Šimera.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Najdete na iDNES.cz