Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obludy bratří Formanů vyfoukly Cenu Alfréda Radoka Havlovu Odcházení

  18:36aktualizováno  18:36
Sedmnáctý ročník Cen Alfréda Radoka, které udílejí divadelní kritici, přinesl příjemná překvapení. Havlovo Odcházení se stalo nejlepší českou hrou, nejvyšší titul Inscenace roku ovšem získali pro své divadlo bratři Formanové za Obludárium.

"Ceny si samozřejmě vážíme, protože v našich finančních podmínkách a bez stálé scény, kvůli níž nemůžeme žádat Prahu o některé granty, je těžké dělat divadlo," řekl iDNES.cz Petr Forman.

S kritikou směrem přerozdělování finančních dotací na kulturu se připojila i Veronika Švábová, spoluautorka oceněného textu Obludárium. "Bojím se o budoucnost živého umění," nepřímo varovala publikum v pražském Divadle Kolowrat, kde se ceny v sobotu odpoledne předávaly. - Čtěte Bratři Formani lákají na liliputy a mořské panny

Cimrman by mohl znova prohrabat šuplíky

V hlavních hereckých kategoriích porotu zaujal výkon Soni Červené v díle Zítra se bude... o procesu s političkou Miladou Horákovou autorů Aleše Březiny a Jiřího Nekvasila, kterou v hudebním nastudování Marka Ivanoviće uvádí opera pražského Národního divadla.

Ceny Alfréda Radoka 2008 - Václav Havel s manželkou Dagmar a Soňou Červenou"Je to zázrak a já chci poděkovat všem, kteří se na tom zázraku podíleli," dojatě děkovala Červená, kterou v nominacích doplňovaly Dagmar Havlová s rolí Raněvské ve Višňovém sadu Divadla na Vinhradech a Zuzana Stivínová z Havlova Odcházení.

Jaromír Dulava, který se nově pyšní "Radokem" za výkon předsedy v Kunderově Ptákovině režírované Ladislavem Smočkem v pražském Činoherním klubu. "Režisér Smoček začínal u pana Radoka jako asistent a já jsem rád, že je mohu znovu spojit," řekl Dulava do mikrofonu.

Českou hrou roku je Havlovo Odcházení, které uvedlo pražské Divadlo Archa v režii Davida Radoka. Oceněný Havel za sebou nechal mimo jiné trojlístek Cimrman-Svěrák-Smoljak, kteří o ocenění usilovali s hrou České nebe. 

Ceny Alfréda Radoka 2008 - Václav Havel získal cenu Česká hra za inscenaci Odcházení

"Získal jsem vícero cen a vždy jsem říkal, že jsem dojat a překvapen a jaký to pro mne závazek. Tato cena se od nich liší. Říkám sice totéž, ale myslím to opravdu upřímně," řekl v děkovném projevu dramatik Václav Havel, jehož inscenace Odcházení získala od 66 kritiků i ocenění v kategorii Nejlepší scénografie. Tu převzali David Radok a Jaromír Vlček.

Světové Odcházení

Krob udělal z královehradeckého Odcházení hořkou tragikomedii
z inscenace OdcházeníUž samotná hra Václava Havla Odcházení byla úspěchem minulé sezony stejně jako první pražské uvedení v režii Davida Radoka. Velkým aspirantem na událost sezony nynější je i druhé české nastudování v hradeckém Klicperově divadle, které připravil Andrej Krob.

Britské Odcházení ztrácí závažnost
Z londýnské verze Havlovy hry OdcházeníBritské Odcházení akcentuje spíše rysy groteskní než existenciální a s chutí se chopí každé příležitosti pro gag, již hra nabízí.

Slovenské Odcházení není výjimečná inscenace, až na Labudova Riegra
Z inscenace OdcházeníKdyž bylo jasné, že Odcházení neuvede Národní divadlo, Václav Havel chvíli koketoval s myšlenkou, že svěří světovou premiéru Slovákům. Neříká se to lehce, ale je dobře, že to neudělal. Odcházení ve Slovenském národním divadle v režii Petra Mikulíka není špatná inscenace, ale ani výjimečná.

Ceny Alfréda Radoka 2008 - Václav Havel a Zdeněk Svěrák"Jára Cimrman by se musel smířit s tím, že měl velmi silnou konkurenci. A i když byla nominována jeho zdaleka nejlepší hra, na vrchol nedosáhl," řekl iDNES.cz krátce po skončení ceremoniálu v pražském divadle Kolowrat Ladislav Smoljak.

Zda ho to s kolegou přiměje hledat jiný Cimrmanův text a zkusit štěstí v dalších letech, se zdráhal říct. "Pokud bychom něco našli, byly by to Cimrmanovy prvotiny, za které se i on sám styděl. Jednu takovou připomínáme v semináři k Českému nebi a označení prvotina sklízí u diváků úspěch, ale uvidíme," dodal Smoljak, ale nechtěl vyvolat plané naděje.

Cenu za nejlepší hudbu si odnesl Aleš Březina (Zítra se bude...), titul Talent roku připadl režiséru Štěpánu Páclovi.

Frank, nebo Fischerová

Udílení doprovázelo i vyhlášení výsledků v dramatické soutěži, do níž se přihlásilo 43 autorů se 48 texty. Porota nakonec z desti finalistů obsadila stupně vítězů takto: První cenu záskala za debut Krátke spojenia Vladisava Fekete, která zároveň z rukou ředitele ČRo 3 - Vltava Lukáše Hurníka převzala zvláštní cenu stanice. Ta ji pro své posluchače nastuduje.

Oceněné texty

Oceněné texty jsou zpřístupněny na internetových stránkách www.cenyradoka.cz. Záznam z udílení cen, které moderoval herec Činoherního studia Ústí nad Labem a Divadelního spolku Kašpar Marek Němec, odvysílá ČT2 v pátek 20. března.

Druhé místo získala Eva Prchalová s textem Ažura a třetí pak Jan Frank se horu 12 způsobů mizení. Cenu nakonec nepřevzal muž, ale spisovatelka, publicistka a dramatička Daniela Fischerová, která se skrývala za tímto pseudonymem. "Můj rukopis je čitelný, a tak jsem si chtěla vyzkoušet jiné psaní, které by nebylo ovlivněné mým jménem," vysvětlila svou inkognito účast v soutěži.

Nakladatelství Větrné mlýny, nový partner cen, otiskne ve své edici Současná česká hra následující texty: Eva Prchalová - Ažura, Josef Rubeš - Panství, Dodo Gombár - Bez boha dom.

Časopis Svět a divadlo na svých stránkách nabídne vítězný text Vladislavy Fekete a Fischerovou, respektive Jana Franka.


Přehled nominací

Inscenace
Obludárium - Divadlo bratří Formanů
Odcházení  - Divadlo Archa
Zítra se bude... - Národní divadlo Praha

Divadlo
Činoherní klub
Divadlo bratří Formanů
Divadlo v Dlouhé

Původní hra
České nebe
Odcházení
Zítra se bude...

Hudba
Aleš Březina (Zítra se bude..., Národní divadlo)
Richard Dvořák (Vějíř s broskvovými květy, Divadlo v Dlouhé)
Michal Nejtek (Exit 89, Divadlo Archa)

Ženský herecký výkon
Dagmar Havlová (Višňový sad, Divadlo na Vinohradech)
Zuzana Stivínová (Odcházení, Acha)
Soňa Červená (Zítra se bude..., Národní divadlo)

Mužský herecký výkon
Jaromír Dulava (Ptákovina, Činoherní klub)
Jan Mazák (Zapomenuté světlo, Divadlo U stolu)
Jan Mikušek (Zítra se bude..., Národní divadlo)
Jan Tříska (Odcházení, Archa)

Talent
Petr Kolečko (dramatik)
Štěpán Pácl (režisér)
Petra Tejnorová (režisérka)

Scénografie
Odcházení

Obludárium
La finta gardiniera (Národní divadlo)

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Tomáš Töpfer a Dagmar Havlová v představení Lev v zimě
Nemám tak krásné modré oči jako O’Toole, líčí Töpfer svého Lva v zimě

Tři bratři toužící po koruně, lstivá zhrzená manželka. To vše musí ve hře Lev v zimě, kterou proslavil i film s Peterem O’Toolem, řešit stárnoucí král Jindřich...  celý článek

Pohled do bytu jednoho z vlastníků, který je před představení dostupný v rámci...
RECENZE: V kasárnách si utahují ze schůzí vlastníků bytových jednotek

Podobně jako byl pro Tolkienovo společenstvo prstenu nadlidský úkol donést prsten do Mordoru, jen pro Společenstvo vlastníků téměř nemožné cokoli vyřešit na...  celý článek

Ze zkoušek ústeckého kusu Život je krásnej
RECENZE: Život je krásnej. I přes ty problémy s početím či odpor k sexu

Krásní lidé žijí krásné životy. Někdy se jim ale stane, že ten pocit nemají. Tak uvádí ústecké Činoherní studio svou nejnovější premiéru, kterou je autorská...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.