Oblíbený Sting se vrací do Česka

  • 1
Sting, jedna z nejvlivnějších a nejslavnějších osobností populární hudby, vystoupí ve středu v pražské T-Mobile Areně. Představí novinky z loňského alba Sacred Love a nezapomene ani na své klasické hity Fragile, Englishman In New York či Every Breath You Take.

Domácí fanoušci Stinga v Česku přivítají už popáté.

Místo avizovaného trumpetisty Chrise Bottiho, který se zdržel ve Spojených státech, bude mít Sting domácí předkapelu - populární Čechomor.

"Vstupenky k stání a k stání u pódia jsou již vyprodány," sdělili pořadatelé. V prodeji zbývají lístky k sezení v cenovém rozpětí od 1045 do 2995 korun.

Turné po Evropě
Pro Stinga, jenž se dal před dvaceti lety na dráhu sólového zpěváka, je Praha jednou z mnoha zastávek. Od vydání alba Sacred Love je s kapelou na turné, které už projelo Ameriku a nyní křižuje Evropu.

Předevčírem Sting vystupoval v německém městě Chemnitz pro 8500 lidí, 12. listopadu se objeví v Oberhausenu. Letošní část turné Sacred Love se uzavře 9. prosince v Kodani. Tím však zájem o Stinga nekončí, další koncerty si zpěvák plánuje na leden 2005 v Japonsku, Singapuru či Hongkongu.

Sting je vcelku přizpůsobivý umělec. Může vystoupit na jazzovém či rockovém festivalu, v klubu i na stadionu. Jeho muzika si podmaní každý prostor. Je to vidět i na dokumentárním DVD z festivalu Live Aid, který proběhl v červenci 1985 v Londýně a ve Filadelfii. Svou dávnou písní Roxanne si charizmatický Sting rychle "ochočil" vyprodaný stadion Wembley.

"Dobrý muzikant musí dokázat to, aby atmosféra v každé aréně byla intimní tak, jak ji potřebuje mít," vysvětluje Sting, který přesně tohle dovede.

Vedle muzikantských schopností rozvíjí také svůj písničkářský talent, vyvažuje hráčskou techniku a emoce, aniž by jeho skladby ztrácely melodickou líbivost. Dav, který si s ním zpívá hit All This Time, zároveň dokáže velmi pozorně naslouchat Stingově muzice.

Z názoru kritiků, z nichž ti radikálnější považují jeho hudbu za příliš usazenou, si Sting starosti nedělá. Prodal více než 200 milionů desek, nazpíval duet s tenorem Lucianem Pavarottim, zahrál si ve dvacítce filmů.

Proslul také jako aktivista. Podporoval organizaci Amnesty International hájící lidská práva a zasazoval se o ochranu amazonských deštných pralesů před vykácením.

"Myslím, že za každého člověka mluví jeho práce. A pro mě je práce nutnost i požitek. Samozřejmě, že nepracuju proto, abych vydělal víc peněz nebo abych byl ještě slavnější a úspěšnější. Pracuju, protože mám rád muziku," řekl Sting před lety MF Dnes.

"Žene mě naprosto stejná touha jako v době, kdy mi bylo patnáct. Touha psát písničky, hrát a zpívat v kapele, touha koncertovat. Netvrdím, že sláva a peníze nejsou příjemné, ale nedotýkají se podstaty mé osobnosti. Jsem především muzikant, kterým zůstanu až do smrti," dodal Sting.

Bach, jazz i reggae
Jeho hudba má kořeny v jazzu, který hrával ještě jako neznámý učitel Gordon Sumner, syn mlékaře z britského Newcastlu. Stingův cit pro nervní rytmus našel využití v legendární kapele Police, která hrála rock zkřížený často s reggae.

Ovšem až na sólové dráze si Sting vychutnal jazz, na který narouboval chytlavé melodie v raných albech The Dream Of The Blue Turtles (1985) či ... Nothing Like The Sun (1987).

Stingův hudební zájem je velmi rozmanitý: sahá k Bachovým loutnovým suitám, jimiž si procvičuje prsty, či k arabské hudbě. "Pro mne je hudba jedno velké město. Nevidím ji rozdělenou na byty nebo ghetto. Požaduji přístup do všech míst, protože jsem přesvědčen, že hudba je jazyk, který nás spojuje," řekl Sting.

Jeden z nedávných hitů, Desert Rose, nahrál s alžírským zpěvákem Chebem Mamim. Zvídavost a otevřenost dovedla Stinga ke skvělým nápadům, které zhudebnil na albu Brand New Day.

Sting je představil před třemi lety na koncertě v brněnské hale Rondo, který navštívilo deset tisíc fanoušků. Zdá se, že Sting už v Česku zdomácněl.

Jako jeden z mála zahraničních interpretů má desky na samém vrcholu hitparády a zatím každý z jeho koncertů se stal vyhledávanou událostí.