Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obecní dům obsadil dobrodružný, paradoxní, nezapomenutelný Bimba

  16:10aktualizováno  16:10
Pod názvem Bimba – Dobrodružství Bohumila Konečného probíhá od pátku v pražském Obecním domě retrospektiva výtvarníka, k němuž se vžilo přízvisko "zapomenutý".

Výstava Bimba - Dobrodružství Bohumila Konečného je otevřena v pražském Obecním domě. | foto: Archiv Jana Hosnedla

Je to nepřesné: hvězda Konečného (1918–1990) totiž v posledních letech strmě stoupá a zájem o jeho bohaté a rozmanité dílo roste. Potvrdila to jak loňská výstava v plzeňském Západočeském muzeu, tak nedávno znovu oživená komiksová Octobriana, k jejímuž zrodu v polovině 60. let kreslíř přispěl. Nynější expozice, která zahrnuje půl století Konečného tvorby, tak není splátkou dluhu, ale především svědectvím – o pronikavém a všetečném duchu umělce, jenž byl ve správný čas na nesprávném místě.

Výtvarník Bohumil Konečný alias BimbaKonečný, jemuž otec přisoudil nelichotivou přezdívku Bimba (italsky holčička), patřil celoživotně do linie populární, masové kultury: po bok Lady, Sekory nebo Buriana. Tedy těch výtvarníků, kteří si záhy našli srozumitelný a chytlavý, a přesto nezaměnitelný rukopis – stejně jako své emblematické figury: Burian pravěké ještěry, Sekora mravence, Lada kocoura. A Bimba?

Možná že nadgenerační slávy uvedeného trojlístku nedosáhl právě proto, že jeho podobně redukovat nelze: s jeho dílem se toho otvírá daleko víc.

Průkopník českého komiksu
V mládí měl vzory v Maroldovi, Ženíškovi, ale i secesním Muchovi a progresivním Kupkovi; fascinovaly jej filmové kovbojky z Divokého západu. Připočteme-li enormní jistotu a přesnost při kresbě rozpohybovaných figur, které mu pod rukou ožívaly s humorem a romantickou dychtivostí, není divu, že se nedlouho po své dvacítce "během několika měsíců vypracoval na špičkového časopiseckého ilustrátora", jak píše v jeho loňské monografii Tomáš Pospiszyl.

Z výstavy Bimba - Dobrodružství Bohumila Konečného

Vděčnými náměty se Bimbovi staly exotismy a dobrodružství – a zůstal jim věrný do konce života. Za války zahájil spolupráci s Jaroslavem Foglarem, pracoval jako reklamní kreslíř u Bati ve Zlíně a vyzkoušel si na svoji dobu jedinečně odvážné pin-up girls, čili obrázky spoře oděných krásek, které si s sebou na daleké cesty brali vojáci a námořníci.

. Kája Saudek

Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života zneuznán, byl génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on.

Po válce se stal průkopníkem českého komiksu, a to zamilovanou banalitkou Zuzanka a její svět, kterou tiskl na pokračování v časopise Květen. S novým režimem se však Bohumil Konečný dostal do nesnází: jeho ilustrace dobrodružné literatury i komiksové práce přesně zapadly do nového pojetí úpadkových forem umění a jako takové nebyly po osmačtyřicátém roce žádoucí.

Bimba sice přijal roli kreslíře v deníku Práce, snížil se k realizacím propagačních plakátů nebo vývozních kalendářů, v nichž líčil slasti nového režimu, ale na sklonku padesátých let byla jeho situace paradoxní: nadaný výtvarník na vrcholu sil neměl, kde by svůj talent svobodně realizoval. A tak kreslil pro sebe.

Z výstavy Bimba - Dobrodružství Bohumila KonečnéhoJako paralela k oficiální tvorbě tehdy vzniklo několik stovek portrétů, skic a pohybových studií žen, mile lascivních a svůdných obrázků nahotinek, pro něž jako by platila úměra: čím více sterility vládlo ve veřejném prostoru, tím více smyslnosti si dopřával autor v prostoru intimním. Tyto práce snad z celku Bimbova díla dnes žijí a diváky oslovují nejvíc – a otvírají cestu ke kauze Octobriana.

Kauza Octobriana
V polovině šedesátých let Bohumila Konečného oslovil jistý Petr Sadecký, student FAMU a mystifikátor, který z  kreslíře podloudně vylákal desítky obrázků s odvážnými příběhy vnadné ruské hrdinky. Načež s nimi prchl na Západ, kde je prodal jako dílo tajuplné komunity z ukrajinského undergroundu.

Z výstavy Bimba - Dobrodružství Bohumila Konečného

A s mimořádným úspěchem. Což je další paradox, protože pravému autorovi tahle sláva přinesla jen protivné špiclování ze strany režimní policie. Ale nejen z toho důvodu začal Bimba po roce 1968 umělecky uvadat. Další násilné přetržení už dvakrát navazované kariéry neunesl: po slibné druhé polovině 60. let, kdy se vrátil jak ke komiksům, tak ke spolupráci s Foglarem a ilustroval reedice dobrodružných románů Otakara Batličky, nastaly hubené roky.

Z výstavy Bimba - Dobrodružství Bohumila KonečnéhoBimbův génius skomíral na stránkách Ohníčku a Světa motorů, živil se instruktážními obrázky pro příručky sebeobrany; jen ve volné tvorbě zůstával věrný tematice Divokého západu a krajinomalbě. Posledním paradoxem Bimbova života se stala jeho smrt: Bohumil Konečný zemřel pouhé dva měsíce po pádu komunismu.

Jak to u velkých duchů své doby bývá, zhodnocení svého technicky i žánrově pestrého a předjímavého díla se dočkal až po smrti. "Tento Bohumil Konečný, zcela zapomenut a za života zneuznán, byl génius, který už jen tak nebude. To, co umím, mě naučil on," řekl o něm Kája Saudek.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

Kupkovy obrazy se v londýnské aukci vydražily za 75 milionů

V londýnské síni Christie se 27. února v rámci aukce impresionistů a moderního...

Za 52,3 milionu a 22,8 milionu korun, včetně aukční přirážky, se v úterý v londýnské aukční síni Christie’s vydražily...

OBRAZEM: Panelová sídliště se představují jako umění i zrůdnost režimu

Snímek sídliště Ďáblice v Praze, 1. polovina 70. let

Na sídlištích žije podstatná část české populace, téměř tři miliony lidí. Osudy jednotlivých obydlí na 73 místech v...

Najdete na iDNES.cz