Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obamův fanoušek De Niro: Tajemství úspěchu? Jsem chytrý!

  15:57aktualizováno  23:55
Na zahájení karlovarského festivalu dostál Robert De Niro pověsti šoumena, který si svou bezprostředností dokáže získat davy. O den později na tiskové konferenci potvrdil, že povídání s novináři zrovna moc "nemusí".

43. MFFKV - Robert De Niro odmítá zájemce o autogram - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (4. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

O možnost položit slavnému herci otázku se v sále, kde se tísnili novináři ze všech koutů světa, rozpoutala bitva. S ostříleným hollywoodským bardem ale nicméně nepohnula ani smršť lichotek, poct a gratulací k ceně za přínos světové kinematografii.

Legenda nad věcí
Na většinu otázek odpovídal krátce a nezúčastněně, více se rozpovídal pouze v okamžicích, kdy se řeč stočila na povahu tvůrčí práce jako takové.

43. MFFKV - Robert De Niro pózuje před tiskovou konferencí"Režisér musí být pevný a stát si za svým. Tlak, který je na něj vyvíjen zvenčí, dokáže být velmi silný. A i když je často oprávněný, měl by mu umět odolat a být tím, kdo nakonec rozhoduje o výsledku. Já osobně jsem rád, když každý něčím přispěje, ale hlídám si, abych měl poslední slovo," nechal se slyšet herec, který má za sebou i úspěšné režijní počiny - Příběhy z Bronxu (1993) a Kauza CIA (2006).

Ostatně i film Co se vlastně stalo režiséra Barryho Levinsona, který korunoval zahajovací noc, se týká právě zákulisí filmového byznysu. Sám De Niro si v něm zahrál producenta, jehož skomírající kariéra závisí na tom, jestli se mu podaří úspěšně dokončit film s kontroverzním koncem, a zkušební projekci snímku prožívá přímo infarktově.

"Musím říct, že ve skutečnosti bývám na podobných akcích klidnější. Zkušebních promítání jsem za svou kariéru zažil stovky, ty, na které jsem chodil jako herec, jsem si dokonce skoro užíval, byl jsem zvědavý. Samozřejmě když lidem pouštíte svůj vlastní režisérský počin, jsou to větší nervy: rozhodí vás každý odchod na záchod, napjatě čekáte, jestli se ten který divák vrátí nebo ne. I to už jsem se ale naučil zvládat. Člověk musí být zkrátka nad věcí," popsal své zkušenosti De Niro.

Důležité je film správně obsadit
Z filmu Co se vlastně - Robert De NiroJestli se ve filmu objevují postavy, které mají předobraz ve skutečných osobnostech Hollywoodu, odmítl blíže komentovat. "Ten film vychází z knihy Arta Linsona, který v ní popisuje vlastní zážitky, takže ano, reálný základ tu je. Ostatně i já jsem se v té jeho knize našel. Koho konkrétně byste měli za jednotlivými postavami hledat, to vám ale neřeknu."

Fakt, že ho divoký svět filmového byznysu, jemuž vládnou peníze a rozmary hvězd, doposud výrazně nepoznamenal, vysvětlil jednoduše. "Jednak jsem měl štěstí a jednak se prostě snažím jednat chytře." A pak je to prý také tím, že si umí dobře vybrat.

"Jako herec dám na to, s kým a jakou látku točím. Pokud jde o komedii, musím se s režisérem shodovat ve smyslu pro humor - neumím být legrační v něčem, co za legrační nepovažuju. A stejně tak i jako režisér dbám na to, s kým spolupracuji. Když film správně obsadíte, ušetříte si tím spoustu problémů, v podstatě nějakých pětadevadesát procent úspěchu závisí na tom, koho si do filmu přizvete. Kdybych například pro Kauzu CIA nezískal Matta Damona, vůbec bych ji netočil, nemělo by to cenu," vysvětlil De Niro.

Zavzpomínal i na spolupráci s dlouholetým přítelem Martinem Ssorsesem, s nímž prý plánuje nový projekt. "Nic bližšího vám ale neřeknu, snad jen že by na něj mohlo dojít tak za rok a půl."

Obamův fanoušek
43. MFFKV - Robert De NiroPřestože seznam otázek, na které je Robert De Niro ochotný odpovídat, není široký, dočkali se novináři i několika politických vyjádření. Jedno se týkalo stávky v Hollywoodu, kterou zkušený filmař nepodporuje.

"Nepovažuji ji za šťastné řešení. Všechna témata, která jsou ve hře, by se dala vyřešit v horizontu dvou tří let." Ještě sdílnější byl De Niro ve chvíli, kdy přišla řeč na americké prezidentské volby.

"Posledních osm let bylo pro naší země špatných a věřím, že kdyby v jejím čele stanul Barrack Obama, hodně by nám to pomohlo. Věřím, že zvítězí," zakončil tiskovou konferenci herec, který se svým obdivem k Obamovi nijak netají.

Ovšem že by ještě před volbami natočil film, tak jako to plánuje Oliver Stone, který chce snímkem o Bushovi zasáhnout do aktuálního dění, nicméně neplánuje.

Na závěr dne hodinu před půlnocí pak De Niro ještě uvedl klasický muzikál New York New York, který natočil před jedenatřicecti lety se slavným režisérem Martinem Scorsesem.

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Češi jsou divní. Pořád někam spěchají, diví se rwandští akrobati

Rwandští akrobaté, hrdinové dokumentu Cirkus Rwanda, předvedli něco ze svého...

Loni začátkem srpna působil Rosťa Novák hodně unaveně. Ústřední postava Cirku La Putyka totiž právě finišovala přípravy...

Housle jsou ve futrálu a herecký idol Stmívání Robert Pattinson ve Varech

Robert Pattinson se poslední den karlovarského festivalu představil v divadle,...

Nač měli jiní několik dnů, stihl poslední host karlovarského festivalu za čtyřiadvacet hodin. Před sobotním obědem...

OBRAZEM: Modrou kostku ve Varech přebral Vejdělek, Babiš šel na Rain Mana

Barry Levinson na karlovarském festivalu

Jedním z největších jmen letošního karlovarského festivalu je režisér Barry Levinson. Právě on měl v pátek tiskovku a...

Najdete na iDNES.cz