Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Obamův fanoušek De Niro: Tajemství úspěchu? Jsem chytrý!

  15:57aktualizováno  23:55
Na zahájení karlovarského festivalu dostál Robert De Niro pověsti šoumena, který si svou bezprostředností dokáže získat davy. O den později na tiskové konferenci potvrdil, že povídání s novináři zrovna moc "nemusí".

43. MFFKV - Robert De Niro odmítá zájemce o autogram - Mezinárodní filmový festival, Karlovy Vary (4. července 2008) | foto: Petr Topič, MF DNES

O možnost položit slavnému herci otázku se v sále, kde se tísnili novináři ze všech koutů světa, rozpoutala bitva. S ostříleným hollywoodským bardem ale nicméně nepohnula ani smršť lichotek, poct a gratulací k ceně za přínos světové kinematografii.

Legenda nad věcí
Na většinu otázek odpovídal krátce a nezúčastněně, více se rozpovídal pouze v okamžicích, kdy se řeč stočila na povahu tvůrčí práce jako takové.

43. MFFKV - Robert De Niro pózuje před tiskovou konferencí"Režisér musí být pevný a stát si za svým. Tlak, který je na něj vyvíjen zvenčí, dokáže být velmi silný. A i když je často oprávněný, měl by mu umět odolat a být tím, kdo nakonec rozhoduje o výsledku. Já osobně jsem rád, když každý něčím přispěje, ale hlídám si, abych měl poslední slovo," nechal se slyšet herec, který má za sebou i úspěšné režijní počiny - Příběhy z Bronxu (1993) a Kauza CIA (2006).

Ostatně i film Co se vlastně stalo režiséra Barryho Levinsona, který korunoval zahajovací noc, se týká právě zákulisí filmového byznysu. Sám De Niro si v něm zahrál producenta, jehož skomírající kariéra závisí na tom, jestli se mu podaří úspěšně dokončit film s kontroverzním koncem, a zkušební projekci snímku prožívá přímo infarktově.

"Musím říct, že ve skutečnosti bývám na podobných akcích klidnější. Zkušebních promítání jsem za svou kariéru zažil stovky, ty, na které jsem chodil jako herec, jsem si dokonce skoro užíval, byl jsem zvědavý. Samozřejmě když lidem pouštíte svůj vlastní režisérský počin, jsou to větší nervy: rozhodí vás každý odchod na záchod, napjatě čekáte, jestli se ten který divák vrátí nebo ne. I to už jsem se ale naučil zvládat. Člověk musí být zkrátka nad věcí," popsal své zkušenosti De Niro.

Důležité je film správně obsadit
Z filmu Co se vlastně - Robert De NiroJestli se ve filmu objevují postavy, které mají předobraz ve skutečných osobnostech Hollywoodu, odmítl blíže komentovat. "Ten film vychází z knihy Arta Linsona, který v ní popisuje vlastní zážitky, takže ano, reálný základ tu je. Ostatně i já jsem se v té jeho knize našel. Koho konkrétně byste měli za jednotlivými postavami hledat, to vám ale neřeknu."

Fakt, že ho divoký svět filmového byznysu, jemuž vládnou peníze a rozmary hvězd, doposud výrazně nepoznamenal, vysvětlil jednoduše. "Jednak jsem měl štěstí a jednak se prostě snažím jednat chytře." A pak je to prý také tím, že si umí dobře vybrat.

"Jako herec dám na to, s kým a jakou látku točím. Pokud jde o komedii, musím se s režisérem shodovat ve smyslu pro humor - neumím být legrační v něčem, co za legrační nepovažuju. A stejně tak i jako režisér dbám na to, s kým spolupracuji. Když film správně obsadíte, ušetříte si tím spoustu problémů, v podstatě nějakých pětadevadesát procent úspěchu závisí na tom, koho si do filmu přizvete. Kdybych například pro Kauzu CIA nezískal Matta Damona, vůbec bych ji netočil, nemělo by to cenu," vysvětlil De Niro.

Zavzpomínal i na spolupráci s dlouholetým přítelem Martinem Ssorsesem, s nímž prý plánuje nový projekt. "Nic bližšího vám ale neřeknu, snad jen že by na něj mohlo dojít tak za rok a půl."

Obamův fanoušek
43. MFFKV - Robert De NiroPřestože seznam otázek, na které je Robert De Niro ochotný odpovídat, není široký, dočkali se novináři i několika politických vyjádření. Jedno se týkalo stávky v Hollywoodu, kterou zkušený filmař nepodporuje.

"Nepovažuji ji za šťastné řešení. Všechna témata, která jsou ve hře, by se dala vyřešit v horizontu dvou tří let." Ještě sdílnější byl De Niro ve chvíli, kdy přišla řeč na americké prezidentské volby.

"Posledních osm let bylo pro naší země špatných a věřím, že kdyby v jejím čele stanul Barrack Obama, hodně by nám to pomohlo. Věřím, že zvítězí," zakončil tiskovou konferenci herec, který se svým obdivem k Obamovi nijak netají.

Ovšem že by ještě před volbami natočil film, tak jako to plánuje Oliver Stone, který chce snímkem o Bushovi zasáhnout do aktuálního dění, nicméně neplánuje.

Na závěr dne hodinu před půlnocí pak De Niro ještě uvedl klasický muzikál New York New York, který natočil před jedenatřicecti lety se slavným režisérem Martinem Scorsesem.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

VIDEO: Že se na festival kdekdo přilepí? Tomu nezabráníte, ví Bartoška

Jiří Bartoška s Caseym Affleckem během zahajovacího večera 52. ročníku...

Jakmile festival začne, podobá se kouli, kterou spustíte z kopce: už ji nezastavíte, můžete jí jen umést cestu a pak...

VIDEO: Kdyby se měl každý rád jako my, na světě je hezky, míní Svěráci

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

„Pozorovala jsem svoji mámu,“ popisuje přípravu na roli maminky Tereza Voříšková, která ve Svěrákově novém snímku Po...

Neradostné příběhy, ale radost pohledět. Kdo má šanci na cenu z Varů

Delegace k filmu Křižáček: režisér Václav Kadrnka a herci Matouš John a Karel...

Zvláštní. Ač většina hraných filmů hlavní soutěže karlovarského festivalu vyprávěla o lidských traumatech od osobních...

Najdete na iDNES.cz