Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jak na cenu za ekologii? OAF roztřídí brko a dobije mobily na rotopedu

  12:26aktualizováno  12:26
Open Air Festival (OAF) letos obhajuje titul A Greener Festival Award, který mu zajistil místo mezi nejekologičtějšími akcemi na světě. A tak se bude se třídit jako o závod. Navíc se otevře unikátní "ekokino" a roztřídí se brko, tedy biologicky rozložitelný komunální odpad.
Open Air Festival bude třídit plasty, papír i sklo, ale také biologický odpad (ilustrační snímek).

Open Air Festival bude třídit plasty, papír i sklo, ale také biologický odpad (ilustrační snímek). | foto: Ota Bartovský, MAFRA

V areálu v Panenském Týnci nově přibudou barevné velkokapacitní kontejnery na tříděný odpad. Festival zároveň zavádí jednotný zálohový systém na veškeré plastové lahve a plechovky ve výši symbolické jedné koruny. Ti pozornější pak mohou navíc vydělat na "špindírách", které pohazují použité kelímky kolem sebe na zem.

V Think Big stanu se kromě informací o ekoprogramu dostanete i k dobíjení mobilu pomocí šlapání na rotopedu. Při tak zvaném "eko spinningu" bude možné zhlédnout několik krátkých filmů, takže vznikne jakési "ekokino".

Třídí se talířky i fritovací olej

Kromě klasického vyhazování plastu, skla a papíru do příslušných popelnic se budou třídit i nápojové kartony, hliníkové plechovky, vybité baterie, rozbité zářivky, použitý fritovací olej a hlavně zmíněné festivalové "brko". Vtipně znějící zkratka znamená biologicky rozložitelný komunální odpad, kterého festivaloví návštěvníci vyprodukují několik tun.

OAF 2011

Open Air Festival se koná od 11. do 13. srpna v  Panenském Týnci. Hlavními hvězdami jsou skupiny Chemical Brothers, Leftfield, Interpol, Godd Charlotte a Goose.

"Veškeré zbytky z jídel společně s tácky, talířky, miskami a kelímky od teplých a studených nápojů budou tedy zkompostovány. Veškeré nádobí včetně kelímků na pivo bude totiž z bioplastu," říká manažerka festivalu Marie Marková.

PLA (polylaktid acid), tedy bioplast vyráběný z kukuřičného, obilného či bramborového škrobu, zanechává prokazatelně menší uhlíkovou stopu než odpad vzniklý z kelímků vyráběných z fosilních zdrojů - tedy ropy.

Pod patronátem občanského sdružení Ekodomov na festivalu vyroste dokonce i dotřiďovací linka, kde se ještě jednou všechny odpadky rozdělí, aby výsledný odpad byl opravdu čistý.

Dalším "zeleným opatřením" je, stejně jako v loňském ročníku, zajištění kyvadlové dopravy na festival obohacené o službu jízdomat, skrze nějž se organizátoři akce snaží motivovat návštěvníky k naplnění vozů do maximální možné kapacity.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz