Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O svém životě rozhoduji sám

  9:51aktualizováno  9:51
Herečky hollywoodských filmů měly sice v závěru karlovarského festivalu převahu, ale čtyřicátník Oleg Meňšikov se neztratil. Hrdina snímků Nikity Michalkova Unaveni sluncem a Lazebník sibiřský či v tuzemsku uvedeného francouzského díla Východ - Západ přijel na skok: před slavnostním zakončením vyhlásil nejelegantnější herečkou přehlídky Terezu Brodskou a včera odletěl zpět do Moskvy.

Je pravda, že se chystá druhý díl oscarového filmu Unaveni sluncem? A měl Oscar udělený tomuto snímku vliv na vaši kariéru?

Projekt Unaveni sluncem 2 opravdu existuje, děj by se měl odehrávat za Velké vlastenecké války a Nikita Michalkov píše scénář. Pokud jde o mne, nabídek mám spoustu, ale takových osmdesát procent z nich mě nezajímá - jsou to filmy, které nepotřebuji, a myslím, že je nepotřebuje ani kinematografie. A jestli mi některé z nabízených rolí vynesl Oscar za nejlepší zahraniční film, kde jsem hrál, to opravdu nevím.

Ale zda vám lidé úspěch záviděli, to snad víte?

Už jsem si zvykl. Jestli závidí, je to jejich problém, ať si ho řeší sami.

Režisér filmu Východ - Západ Régis Wargnier říká, že jste pravý typ hvězdy: záhadný, nepřístupný, aristokraticky zdrženlivý. Jste opravdu takový, nebo je to jen další role, kterou hrajete, abyste chránil své soukromí?

Spíš takový skutečně jsem. Nehodlám život promarnit tím, že budu vytvářet image, pak bych přestal být umělcem. Nedělám nic jen na oko, snažím se být čestný sám před sebou alespoň do té míry, jak to jde, nepředvádím žádnou záhadu či mýtus. Můj život se týká pouze mě a mých blízkých; nechci, aby do něho vstupovali všichni.

Tentokrát jste nepřijel s filmem, ale jako zástupce firmy Longines. Neslyšíte výčitky, že coby uznávaný herec a nositel Ceny Lawrence Oliviera jste propůjčil své jméno a tvář reklamě?

Zase jsme u toho: nedám na řeči, je mi srdečně jedno, jak se na mě dívají ostatní. Navíc si myslím, že ti, co nejvíc pobouřeně vrtí hlavou, by si tuhle úlohu se mnou moc rádi vyměnili. Jistě, každý okamžitě myslí na peníze, jedna kolegyně mi žertem řekla, že snad poprvé v životě závidí umělci. Ale tohle není běžná jednorázová reklama, stal jsem se zástupcem té firmy na jistý čas v několika zemích. Chtěl jsem to tak udělat: je to můj život a rozhoduji si o něm sám.

Za snímek Lazebník sibiřský, který jste točili i v Praze, se dočkal režisér Michalkov výtek, že idealizuje ruské dějiny. Hájil se tím, že nezobrazuje Rusko skutečné, ale takové, jaké by si ho přál mít. Co si o tom myslíte?

Souhlasím s Michalkovem, a ne proto, že jsem v tom filmu hrál. Dal si za cíl natočit Rusko svých snů, to udělal, a udělal to dobře, což je nejdůležitější. Umělce přece vždy posuzujeme podle naplnění zákonů tvorby a úkolů, které si sám předepsal; u Michalkova se však na to často zapomíná. Chtěl operu, udělal operu. Zkrátka stojím na jeho straně, i když on se umí daleko lépe obhájit sám.

Co podle vás dneska potřebuje ruský film ze všeho nejvíc? Kina? Peníze? Nápady? Diváky?

Okamžitě se nabízí odpověď, že peníze, ale já si myslím, že nám nejvíce scházejí nápady. Peníze jsou sice důležité, nicméně samy o sobě nestačí. A výhradně za sebe se vám přiznám, že kdybych chtěl já, Oleg Meňšikov, dnes investovat do ruského filmu, obávám se, že bych nenašel ani pět režisérů, kterým bych své peníze rád a s důvěrou svěřil. Ano, potřebujeme nové nápady, ale kdy přijdou, to nevím.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: Nechte se okouzlit, láká rodinné fantasy Louskáček a čtyři říše

Trailer k filmu Louskáček a čtyři říše

V hlavních rolích Keira Knightley, Helen Mirrenová či Morgan Freeman. Na lákavé obsazení láká film Louskáček a čtyři...

Úžasňákovi 2 porazili obřího žraloka, měli o dvacet tisíc diváků víc

Záběr z filmu Úžasňákovi 2

I svůj druhý víkend v našich kinech opanovali animovaní Úžasňákovi 2. Přišlo na ně 42 tisíc diváků, o dvacet tisíc více...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz