Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O svém životě rozhoduji sám

  12:39aktualizováno  12:39
Herečky hollywoodských filmů měly sice v závěru karlovarského festivalu převahu, ale čtyřicátník Oleg Meňšikov se neztratil. Hrdina snímků Nikity Michalkova Unaveni sluncem a Lazebník sibiřský či v tuzemsku uvedeného francouzského díla Východ - Západ přijel na skok: před slavnostním zakončením vyhlásil nejelegantnější herečkou přehlídky Terezu Brodskou a včera odletěl zpět do Moskvy.


Je pravda, že se chystá druhý díl oscarového filmu Unaveni sluncem? A měl Oscar udělený tomuto snímku vliv na vaši kariéru?
Projekt Unaveni sluncem 2 opravdu existuje, děj by se měl odehrávat za Velké vlastenecké války a Nikita Michalkov píše scénář. Pokud jde o mne, nabídek mám spoustu, ale takových osmdesát procent z nich mě nezajímá - jsou to filmy, které nepotřebuji, a myslím, že je nepotřebuje ani kinematografie. A jestli mi některé z nabízených rolí vynesl Oscar za nejlepší zahraniční film, kde jsem hrál, to opravdu nevím.

Ale zda vám lidé úspěch záviděli, to snad víte?
Už jsem si zvykl. Jestli závidí, je to jejich problém, ať si ho řeší sami.

Režisér filmu Východ - Západ Régis Wargnier říká, že jste pravý typ hvězdy: záhadný, nepřístupný, aristokraticky zdrženlivý. Jste opravdu takový, nebo je to jen další role, kterou hrajete, abyste chránil své soukromí?
Spíš takový skutečně jsem. Nehodlám život promarnit tím, že budu vytvářet image, pak bych přestal být umělcem. Nedělám nic jen na oko, snažím se být čestný sám před sebou alespoň do té míry, jak to jde, nepředvádím žádnou záhadu či mýtus. Můj život se týká pouze mě a mých blízkých; nechci, aby do něho vstupovali všichni.

Tentokrát jste nepřijel s filmem, ale jako zástupce firmy Longines. Neslyšíte výčitky, že coby uznávaný herec a nositel Ceny Lawrence Oliviera jste propůjčil své jméno a tvář reklamě?
Zase jsme u toho: nedám na řeči, je mi srdečně jedno, jak se na mě dívají ostatní. Navíc si myslím, že ti, co nejvíc pobouřeně vrtí hlavou, by si tuhle úlohu se mnou moc rádi vyměnili. Jistě, každý okamžitě myslí na peníze, jedna kolegyně mi žertem řekla, že snad poprvé v životě závidí umělci. Ale tohle není běžná jednorázová reklama, stal jsem se zástupcem té firmy na jistý čas v několika zemích. Chtěl jsem to tak udělat: je to můj život a rozhoduji si o něm sám.

Za snímek Lazebník sibiřský, který jste točili i v Praze, se dočkal režisér Michalkov výtek, že idealizuje ruské dějiny. Hájil se tím, že nezobrazuje Rusko skutečné, ale takové, jaké by si ho přál mít. Co si o tom myslíte?
Souhlasím s Michalkovem, a ne proto, že jsem v tom filmu hrál. Dal si za cíl natočit Rusko svých snů, to udělal, a udělal to dobře, což je nejdůležitější. Umělce přece vždy posuzujeme podle naplnění zákonů tvorby a úkolů, které si sám předepsal; u Michalkova se však na to často zapomíná. Chtěl operu, udělal operu. Zkrátka stojím na jeho straně, i když on se umí daleko lépe obhájit sám.

Co podle vás dneska potřebuje ruský film ze všeho nejvíc? Kina? Peníze? Nápady? Diváky?
Okamžitě se nabízí odpověď, že peníze, ale já si myslím, že nám nejvíce scházejí nápady. Peníze jsou sice důležité, nicméně samy o sobě nestačí. A výhradně za sebe se vám přiznám, že kdybych chtěl já, Oleg Meňšikov, dnes investovat do ruského filmu, obávám se, že bych nenašel ani pět režisérů, kterým bych své peníze rád a s důvěrou svěřil. Ano, potřebujeme nové nápady, ale kdy přijdou, to nevím.

Oleg Meňšikov v Karlových Varech.

Oleg Meňšikov v Karlových Varech.

Oleg Meňšikov v Karlových Varech.

Oleg Meňšikov v Karlových Varech.

Oleg Meňšikov v Karlových Varech.

Oleg Meňšikov v Karlových Varech.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Potlesk pro Vorlíčka, příjezd Rennera. To byly čtvrteční Vary

Delegace filmu Po strništi bos pózuje před Domem ČT (6. července 2017).

Před blížící se letní premiérou Svěrákova snímku Po strništi bos jej delegace dorazila představit na filmový festival....

VIDEO: Natáčení velkolepé Marie Terezie bylo pro Kotka jako detektivka

Očekávaný seriál Marie Terezie uvedli v Domě ČT mimo jiné Zuzana Mauréry, Vojta...

Historickou postavu Františka Štěpána Lotrinského si v chystané televizní minisérii Marie Terezie zahraje Vojtěch...

Práce v korporaci je srovnatelná s hereckou profesí, míní Lambert Wilson

Francouzsko-irský herec Lambert Wilson není ve Varech poprvé, letos sem přivezl...

Soutěžní snímek Korporace ve Varech představil francouzsko-irský herec Lambert Wilson. Film režiséra Nicolase Silhola...

Najdete na iDNES.cz