Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Létat může každý, chce to jen hodně cvičit, říkají hvězdy Letní Letné

  11:03aktualizováno  11:03
Říká se jim létající Francouzi a každý, kdo už je na Letní Letné viděl, ví proč. Členové Compagnie XY totiž skutečně popírají veškeré fyzikální zákony. "Zas tak výjimeční nejsme, prostě jen hodně cvičíme," směje se skromně jeden ze sedmnácti členů souboru Guillaume Sendron.

V představení Le Grand C vyráží publiku dech mimo jiné tím, že zvládá (čistě) zpívat, i když mu na ramenou stojí další tři svalnatci. Číslo, kterému pražské publikum pravidelně dlouze aplauduje, vzniklo podle Sendrona v podstatě mimoděk. Ostatně stejně jako mnoho dalších: představení Compagnie XY se totiž rodí zásadně z experimentování a her.

"Původně jsme si zpívali jen proto, abychom si zpestřili trénink. Byla to zábava. Až pak někdo navrhl, ať z toho uděláme samostatný výstup a začali jsme na tom intenzivně pracovat," říká Sendron s tím, že zpěv pomáhá akrobatům v soustředění. "Je to jakýsi nadstupeň, jiný, ale účinný druh koncentrace, která je při balancování ve výškách velmi potřebná," vysvětluje.

Letní Letná 2011 - z představení le Grand C souboru Compagnie XY

Létající Francouzi: příznačnější přezdívku členové Compagnie XY dostat nemohli.

Když soubor založený před pěti lety žáky a učiteli cirkusové školy vystupoval na Letné minulý týden, hrál se zrovna na nedaleké Spartě fotbalový zápas a tiché, nervy drásající pasáže tak často narušoval pískot ze stadionu.

Ani fotbaloví fanoušci je nevyruší, soustředění je základ

Člověk by řekl, že to muselo artisty vyvést z rovnováhy, ale opak je pravdou. "Pobavilo nás to, bylo to zpestření,"odmítá Guillaumův kolega Antoine Thirion, že by jim fotbalové "vsuvky" jakkoli komplikovaly situaci. "Kdyby nás rozhodily takovéhle maličkosti, padali bychom jako hrušky při každém kýchnutí z publika. Umět se soustředit na výkon je naprostý základ, jinak bychom se nemohli cítit bezpečně." 

Letní Letná 2011 - členové Compagnie XY poskytují rozhovor
Letní Letná 2011 - členové Compagnie XY poskytují rozhovor

Antoine a Antoine: dvě ze sedmnácti opor souboru, který nezná termín sólista.

Slovo "bezpečně" zní při pohledu ke stropu, odkud se artisté vrhají do náruče partnerů na zemi, trochu nepatřičně. "Musíme si zkrátka věřit – proto také trénujeme čtyři hodiny denně pořád dokola," tvrdí Sendron a jeho kolega na papírcích popsaných jmény artistů a názvy figur ukazuje, jak se cvičí variabilita. V Compagnie XY je totiž důležité, aby každý uměl pokud možno všechno.

"Když se někdo zraní nebo prostě nemůže vystupovat, musí být nahraditelný. Já se sice specializuji na zvedání a podpírání, ale musím být schopný vrhnout se z výšky na zem nebo naopak šplhat do nejvyšších 'pater'," přikyvuje Sendron a Thirion dodává, že o úspěchu výsledku rozhodují i takové detaily, jako je rozdílný způsob držení rukou.

"Akrobacie hodně pracuje s intuicí a pocity, člověk musí mít vše dokonale osahané. Stačí, když se vymění jisticí dvojice, a už doskakujete na úplně jiný 'podklad'. Znát se navzájem ve všech situacích a polohách je nezbytnost," říká.

Někdy padáme schválně

I rozložitý Sendron, který svou konstitucí připomíná spíš železného muže z pouti než mrštného artistu, se  tak občas ocitne na ramenou o dost křehčích kolegů, ba někdy dokonce i kolegyň. "Když jsem se na ně měl spolehnout poprvé, byl jsem trochu nervózní, ale pomohlo, že vím, jak to funguje 'dole'. Že mě spolehlivě udrží, i když jsem taková vazba, protože přesně vědí jak," směje se.

Občas se stane, že se některý prvek nepovede, ale to podle producenta a spoluautora Le Grand C Antoina Billauda není žádná tragédie.

Letní Letná 2011: z představení Le Grand C souboru Compagnie XY
Letní Letná 2011: z představení Le Grand C souboru Compagnie XY

"Není to zas až taková dřina," shodují se členové Compagnie XY. A představení, na které trénují čtyři hodiny denně, berou jako hru.

"Myslím, že každá chyba představení polidšťuje. Publikum vidí, že jsme lidi z masa a kostí, ne dokonalý stroj. Když někdo něco zkazí, jede se dál a má od všech o to větší podporu," říká s tím, že občas někdo "zachybuje" jen tak, na oko. "Diváci pak víc povzbuzují a navíc mají pocit opravdového nebezpečí, což samozřejmě zvyšuje atraktivitu představení," podotýká.

Putyka a mistři

A co čeká Compagnie XY v nejbližších dnech? Nejprve dohrají na Letné – vystupují do posledního dne festivalu, tedy do 4. září. A už prý mají nápad na další show. Ta by ale byla pro 24 členů, což znamená mimo jiné sehnat další talenty.

"To není nikdy snadné. Nováčci musí vyhovovat nejen technicky, ale i lidsky: těžko budete padat do náruče někomu, komu úplně nevěříte. Navíc spolu žijeme intenzivně i několik měsíců v roce – nejen na turné, ale i při samotném zkoušení, při kterém se na čtyři měsíce zavřeme do jednoho prostoru a pracujeme," podotýká Billaud, podle kterého je na Compagnie XY nejcennější právě její jednota.

Letní Letná 2011 - pohled do zákulisí souboru Compagnie XY

Z letenského zákulisí Compagnie XY: pohoda, klid a levandule. A nová generace, která se souborem jednou bude vystupovat.

 "Nejsme soubor složený ze sedmnácti jednotek, jsme jeden celek, jeden člověk. Naše síla není v těch krkolomných kouscích, které předvádíme, ale v energii, kterou vyzařujeme. A mám pocit, že to diváci v Praze pochopili," soudí.

Mimochodem nejen diváci. Český soubor Cirk La Putyka ani nevybalil kufry a hned po příletu z festivalu Fringe v Edinburghu, kde hrál celý měsíc, zamířil do šapitó francouzského tělesa. "Jsme unavení, ale tohle si nemůžeme nechat ujít.

Edinburgh 2011 - Cirk La Putyka  na nejvyšším místě města

Edinburgh 2011 a Cirk La Putyka na nejvyšším místě města

V Česku neexistuje žádná cirkusová škola a Compagnie je ve svém oboru špička. Tak se holt jdeme učit přímo od mistrů," popsal motivaci "putykářů" artista a trampolinista Dan Komarov.

Další zastávkou pak pro Putyku bude sousední stan švédského Cirku Cirkör, který Praze představil svou lehce dekadentní show s pinpongovými míčky a podmanivým hudebním a vizuálním doprovodem. Právě s Cirkörem totiž čeští divadelníci plánují společný projekt. Mezinárodní. Ale na to je ještě čas.
Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Mladý, hvězdný, zamilovaný. To je Jan Žižka, film za půl miliardy korun

Představitel Jana Žižky Ben Foster s režisérem Petrem Jáklem

Velkou bitvou v lomu nedaleko Prahy začne v pondělí natáčení historického velkofilmu Jan Žižka. Zahraniční hvězdy už se...

Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

Hudební kritik Josef Vlček v diskusním pořadu Rozstřel (20. září 2018)

„Pár lidí, kteří se rozhodli Slavíka zničit, jej zničili. Je to problém sociálních sítí,” řekl hudební kritik Josef...

Další z rubriky

My Evropané nemusíme tančit tango jen jako trapáci, myslí si Roman Zach

Záběr z představení Moje tango

Jako na činohru s občasným tancem láká pražské divadlo Studio DVA na novinku Moje tango. Hrát a tančit zde budou Jitka...

OBRAZEM: Kabely v šatně, Kytice v metru. Národní sází na výrazné plakáty

Plakát k inscenaci Kytice

Estetika zákulisí, šaten, ale i metra a eskalátorů. Činoherní premiéry, které chystá Národní divadlo pro rozbíhající se...

Dvě Libuše, jeden Švec. Sto let republiky oslaví i naše divadla

Plakát k inscenaci Plukovník Švec

Česká divadelní scéna zahajuje speciální sezonu, hned v jejím úvodu totiž mají soubory šanci vyjádřit se ke stému...

Najdete na iDNES.cz