Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O Radokovu cenu se utkají pražská divadla

  13:46aktualizováno  13:46
Cena Afréda Radoka pro Divadlo roku zůstane v hlavním městě. Nominovány totiž byly Činoherní klub, Pražské komorní divadlo − Divadlo Komedie a Dejvické divadlo, které bude titul obhajovat.

Cena Alfréda Radoka | foto: archiv

Získat cenu za herectví mají šanci Kateřina Burianová, Helena Dvořáková, Kateřina Lojdová, Ivana Wojtylová, Martin Finger, Erik Pardus a Jaroslav Plesl.

Ceny budou předány 16. března v Divadle Kolowrat už posedmnácté. Půlhodinový dokument z předávání odvysílá 22. března Česká televize.

Nominované v osmi kategoriích za inscenační počiny v loňském roce v Praze odtajnil Nadační fond Cen Alfréda Radoka. Současně zveřejnil podrobnosti týkající se soutěže o nejlepší původní divadelní hru.

Na základě ankety časopisu Svět a divadlo (SAD), v níž hlasovalo 66 kritiků, mají naději na inscenaci roku Kafkův a Pařízkův Proces v produkci Pražského komorního divadla uvedený v Divadle Komedie, Merežkovského Smrt Pavla I. v nastudování Městského divadla Brno v režii Hany Burešové a Syngův Hrdina Západu v režii Ondřeje Sokola v pražském Činoherním klubu.

Českou hrou roku se může stát Goldflamův text Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně, Rudišova a Pýchova hra Strange Love, Uhdeho Zázrak v černém domě, odměněný loni cenou Divadelních novin, či Topolova Cesta do Bugulmy.

Šéfredaktor SAD Karel Král v této souvislosti prozradil, že mezi tipy kritiků se už objevilo "pár hlasů" pro Havlovo Odcházení, které zatím vyšlo jen knižně. Režisér David Radok má zkoušky prvního provedení zahájit v pražském Divadle Archa 7. dubna; premiéra má být 22. května.

Nominovanými za scénografii jsou Matěj Forman, Veronika Richterová a Martin Černý, Tomáš Rusín a Krystýna Täubelová, za hudbu Vladimír Franz, Michal Pavlíček a Miloš Orson Štědroň. V kategorii Talent roku se objevila jména herce Miloslava Königa a režisérů Viktorie Čermákové a Jiřího Havelky.

Podle Jitky Sloupové z divadelní a literární agentury Aura-pont bylo do 16. ročníku anonymní dramatické soutěže cen Alfréda Radoka přihlášeno 55 textů, což je zhruba o tři desítky méně než v minulých ročnících. Sedm přišlo ze Slovenska, tři jsou dílem autorských dvojic a 18 pochází od žen-autorek.

Dva členové poroty vybrali v prvním kole 11 finalistů, mezi nimiž kompletní jury rozhodne o držitelích první až třetí ceny. Ty by měl autorům osobně předat Václav Havel.

"I letos bude díky spolupráci s Divadelním ústavem, Českým centrem v Londýně a britským divadlem Royal Court Theatre vybrán mezi nominovanými dramatiky adept pro měsíční rezidenční pobyt v Londýně," uvedla Sloupová.

Novým partnerem soutěže je Knihovna Václava Havla. Aura-pont s ní připraví scénická čtení úspěšných soutěžních textů na festivalech v Plzni a Hradci Králové.

"S penězi jsme na tom stále hůř. Stále nevíme, zda dostaneme ministerský grant. Ale z minulosti jsme zvyklí, že se zadlužíme − a pak to nějak dopadne," podotkl zástupce nadačního fondu Radokových cen Jiří Stránský.

Tento stav označil za obraz vztahu ke kultuře a zdůraznil, že sehnat sponzory je stále těžší. "Hmotná chudoba by však neměla dopadnout na slávu oceněných či nominovaných," domnívá se Karel Král.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

David Matásek uvítá Evropu na velké zahradní party. V Nové Atlantidě

Plakát k inscenaci Nová Atlantida

Je to už skoro tři a půl roku, co na Novou scénu pražského Národního divadla vtrhl Stanislav Gross, Jiří Paroubek či...

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Najdete na iDNES.cz