Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O Radokovu cenu se utkají pražská divadla

  13:46aktualizováno  13:46
Cena Afréda Radoka pro Divadlo roku zůstane v hlavním městě. Nominovány totiž byly Činoherní klub, Pražské komorní divadlo − Divadlo Komedie a Dejvické divadlo, které bude titul obhajovat.

Cena Alfréda Radoka | foto: archiv

Získat cenu za herectví mají šanci Kateřina Burianová, Helena Dvořáková, Kateřina Lojdová, Ivana Wojtylová, Martin Finger, Erik Pardus a Jaroslav Plesl.

Ceny budou předány 16. března v Divadle Kolowrat už posedmnácté. Půlhodinový dokument z předávání odvysílá 22. března Česká televize.

Nominované v osmi kategoriích za inscenační počiny v loňském roce v Praze odtajnil Nadační fond Cen Alfréda Radoka. Současně zveřejnil podrobnosti týkající se soutěže o nejlepší původní divadelní hru.

Na základě ankety časopisu Svět a divadlo (SAD), v níž hlasovalo 66 kritiků, mají naději na inscenaci roku Kafkův a Pařízkův Proces v produkci Pražského komorního divadla uvedený v Divadle Komedie, Merežkovského Smrt Pavla I. v nastudování Městského divadla Brno v režii Hany Burešové a Syngův Hrdina Západu v režii Ondřeje Sokola v pražském Činoherním klubu.

Českou hrou roku se může stát Goldflamův text Doma u Hitlerů aneb Historky z Hitlerovic kuchyně, Rudišova a Pýchova hra Strange Love, Uhdeho Zázrak v černém domě, odměněný loni cenou Divadelních novin, či Topolova Cesta do Bugulmy.

Šéfredaktor SAD Karel Král v této souvislosti prozradil, že mezi tipy kritiků se už objevilo "pár hlasů" pro Havlovo Odcházení, které zatím vyšlo jen knižně. Režisér David Radok má zkoušky prvního provedení zahájit v pražském Divadle Archa 7. dubna; premiéra má být 22. května.

Nominovanými za scénografii jsou Matěj Forman, Veronika Richterová a Martin Černý, Tomáš Rusín a Krystýna Täubelová, za hudbu Vladimír Franz, Michal Pavlíček a Miloš Orson Štědroň. V kategorii Talent roku se objevila jména herce Miloslava Königa a režisérů Viktorie Čermákové a Jiřího Havelky.

Podle Jitky Sloupové z divadelní a literární agentury Aura-pont bylo do 16. ročníku anonymní dramatické soutěže cen Alfréda Radoka přihlášeno 55 textů, což je zhruba o tři desítky méně než v minulých ročnících. Sedm přišlo ze Slovenska, tři jsou dílem autorských dvojic a 18 pochází od žen-autorek.

Dva členové poroty vybrali v prvním kole 11 finalistů, mezi nimiž kompletní jury rozhodne o držitelích první až třetí ceny. Ty by měl autorům osobně předat Václav Havel.

"I letos bude díky spolupráci s Divadelním ústavem, Českým centrem v Londýně a britským divadlem Royal Court Theatre vybrán mezi nominovanými dramatiky adept pro měsíční rezidenční pobyt v Londýně," uvedla Sloupová.

Novým partnerem soutěže je Knihovna Václava Havla. Aura-pont s ní připraví scénická čtení úspěšných soutěžních textů na festivalech v Plzni a Hradci Králové.

"S penězi jsme na tom stále hůř. Stále nevíme, zda dostaneme ministerský grant. Ale z minulosti jsme zvyklí, že se zadlužíme − a pak to nějak dopadne," podotkl zástupce nadačního fondu Radokových cen Jiří Stránský.

Tento stav označil za obraz vztahu ke kultuře a zdůraznil, že sehnat sponzory je stále těžší. "Hmotná chudoba by však neměla dopadnout na slávu oceněných či nominovaných," domnívá se Karel Král.

Autoři: ,Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Jako Jonathan Livingston Racek. Akrobati Losers poletí Vzduchem

Oficiální ilustrační foto k představení Vzduchem

S nadsázkou se dá říci, že když se v pražských Letenských sadech v druhé polovině srpna nahlas zavolá Letní Letná, ozve...

Najdete na iDNES.cz