Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Na Letní Letné budou létat vzduchem řetězové pily. A možná i diváci

  14:15aktualizováno  14:15
Osmý ročník čtrnáctidenního maratonu Letní Letná startuje na kopci nad Prahou už za jedenáct dní a má opět na co lákat. Od 21. srpna na tradičním místě mezi Hanavským pavilonem a Kramářovou vilou vystoupí špičkové soubory včetně švédského Cirkusu Cirkör nebo francouzské Compagnie XY.

Cirkusu Cirkör: Wear it like a crown | foto: Archiv Letní Letné

Nejlepší skandinávský soubor nového cirkusu, s nímž trénoval i český Cirk La Putyka, přiveze do Prahy své nejnovější představení Wear it like a crown.

Šest špičkových herců a artistů v něm na otáčejícím se jevišti předvádí neuvěřitelné kousky zahrnující akrobacii, stínohru, házení noži nebo třeba žonglování běžícími motorovými pilami.

Cirkusu Cirkör: Wear it like a crown
Cirkusu Cirkör: Wear it like a crown

Z představení Cirkusu Cirkör Wear it like a crown

 "Wear it like a crown spojuje humor a smyslnost, prvotřídní cirkus, který udivuje diváky, a filmové sekvence, za které by se nemusel stydět ani francouzský režisér Jean-Pierre Jeunet. Herci ukazují, že cirkus a magie se skrývá ve všem – od plastových tašek a pump po řetězovou pilu a ping-pongové míčky. Je to představení, ze kterého dostanete závrať, ze kterého budete odcházet otřeseni i šťastni," popsal show z roku 2010 jeden z největších švédských deníků Dagens Nyheter.

Budete chtít létat

V superlativech hovoří tisk i o inscenaci druhého významného souboru, francouzské Compagnie XY.  Podle britského listu The Guardian "se vám díky tomuto představení bude chtít létat",  The Times se zase rozplývají nad výkony akrobatů, "u nichž se snoubí neuvěřitelná síla a pohybové schopnosti s půvabem a lidskostí".

Compagnie XY: Le Grand C

Compagnie XY: Le Grand C

Compagnie XY, který se v Česku ukáže poprvé, uvede kousek s názvem Le Grand C se sedmnácti akrobaty "čarujícími" na zemi i ve vzduchu. "Ať už jsou to skoky, pády, přemety, lidské pyramidy, bude se vám tajit dech," slibuje šéf festivalu Jiří Turek, podle nějž jde o show pro diváky milující riziko a odvahu.

Na úvod přehlídky se však o velkolepou podívanou postará jiná francouzská společnost – Compagnie Malabar. Diváci si ji mohou pamatovat díky obrovské kudlance, která kráčela Prahou před pěti lety.

Letos přiveze velký měsíční koráb, který bude plout představením s názvem Les Aquarêves (ve volném překladu Vodní sny). Přístupné bude zdarma a kromě akrobacie nabídne i světelné a pyrotechnické efekty.

Compagnie Malabar: Les Aquareves

Compagnie Malabar: Les Aquareves

Z českých souborů, které na Letné uvedou celovečerní představení, se návštěvníci mohou těšit například na Cirkus Mlejn, VOSTO5, Spitfire Company, Annu Polívkovou, Teátr Víti Marčíka, Bilbo Compagnie, Sacra Circus nebo Circus LeGrando.

Ať si děti hrají

Cirk La Putyka Rosti Nováka, který si lidé zamilovali díky hospodskému "cirkusu" a snovému představení UP'END'DOWN, se letos na Letné neobjeví: celý měsíc totiž vystupuje na největším festivalu pouličního umění Fringe ve skotském Edinburghu.

Tradiční součástí Letní Letné, která končí 4. září, budou i letos dětská představení uváděná až pětkrát denně. V sobotu 27. srpna se pak Letní Letná otevře všem zájemcům, kteří chtějí předvést veřejnosti své umění vycházející z nového cirkusu.

ANPU: Zapovězená komnata

ANPU: Zapovězená komnata

Češi na Letné

Ate Madrugada ( 24. 8.): česko-portugalský tanečně-divadelní projekt s prvky nového cirkusu  z dílny  Aleny Dittrichové a Studia DAMÚZA je inspirovaný právě Portugalskem a jeho kulturou a krajinou.
Komediantský večer (25. 8.): V. Marčík, V. Vrtek, Z. Vlček a K. Vlčková se po celý rok míjejí na různých slavnostech, na Letní Letné se konečně sejdou na jednom pódiu.
Zapovězená komnata: francouzskou pohádku O Modrovousovi přepsanou pro dospělé v duchu magického realismu zahraje  divadlo ANPU .
R.I.P.: představení souboru ProjectWINGS zavede diváky do světa tance a stepu.

Již podruhé se také rozběhne Letní Letňák – festivalová škola pro děti od 6 do 15 let, v níž si mohou vyzkoušet například žonglování, jízdu na jednokolce, výrobu loutek a masek, malování, divadlo či chůzi na laně. Nově přibude možnost zapojit se do příprav dětského divadelního představení s prvky cirkusu, které se odehraje veřejnosti v závěru festivalu. Školu povede divadelnice a herečka Bela Schenková se svým divadelním šapitó a divadlem ANPU. 

Vstupenky na Cirkus Cirkör a Compagnie XY jsou již nyní v předprodeji přes kurýrní službu Messenger nebo v síti Ticketpro. Všechna ostatní představení se budou prodávat na místě od 19. srpna.

Ceny se pohybují od 70 Kč (dětská představení) přes 200 Kč (česká večerní představení) až po 520 Kč (Cirkus Cirkör, Compagnie XY). Je také možné zakoupit zvýhodněný balíček Cirkus Cirkör a Compagnie XY. Více informací a kompletní program naleznete na oficiálních stránkách přehlídky.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Vrací se Sňatky z rozumu. Poví, kdo tehdy postavil Vinohrady s Žižkovem

Otakar Brousek

Divadlo na Vinohradech si v rámci oslav svého stodesátého výročí od založení nadělilo Sňatky z rozumu.

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

VIDEO: Když se mluví bez mluvení a tancuje, aniž by se tancovalo

Festival Bazaar

Pražské Divadlo Ponec v pátek uvítá mezinárodně oceňované představení o lidské komunikaci v režii špičkového...

Najdete na iDNES.cz