Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O poezii má tuzemské mládí zájem

  9:48aktualizováno  9:48
Prostějov - Hanáckou Paříž, jak o Prostějovu ve svých televizních šumných městech mluvil herec a architekt David Vávra, si lze v červnu představit bez ledasčeho. Co ale chybět nemůže, jsou verše. Letošní festival zdobí v záhlaví dvě čtyřky. Přesně po čtyřiačtyřicáté se totiž přehlídka koná. Program začíná v úterý v poledne, kdy Prostějovany na festival pozve pouličním divadlem na náměstí Teátr Víti Marčíka.

Oficiální zahájení pak v podvečer obstará jako již tradičně folkový koncert. Po loňském Karlu Plíhalovi přebrali letos štafetu Jaroslav Hutka a Radim Hladík. Konec přehlídky je v sobotu, kdy jej uzavře Poetický jarmark.

"Program  je letos tak nabitý, že jsme museli v rámci festivalových dní omezit prostor pro doplňková, nebo inspirativní představení," říká ředitelka pořádajícího Kulturního klubu Duha Alice Gregušová, jejíž slova potvrzuje pohled do programu, rozvrženého přesně na minuty.

"Letos se opravdu urodilo dostatek interpretů. Například divadel poezie máme přihlášených deset, na pět desítek je pak sólových recitátorů," doplňuje šéfka Duhy.

ZAJÍMAVOSTI

Kdo může přijet? - Účastníci jsou nominováni z regionálních přehlídek, soubory mohou být i doporučeny z přehlídek příbuzných oborů jako inspirace a obohacení festivalového programu.
Co získá vítěz? - Vítěz obdrží titul laureáta, který mohou získat pouze dva nejlepší recitátoři z každé kategorie v přehlídce sólových recitátorů.
Cena za dobrou inscenaci - Pokud je nejinspirativnější, získá Cenu poroty. Čestné uznání je dalším oceněním podnětné inscenace.
Miláček publika - Vítězi divácké ankety patří Cena diváka.
Jak se soutěží? - Sóloví recitátoři jsou rozděleni do tří věkových kategorií:
I. kategorie do 17 let, II. kategorie do 20 let, III. kategorie 20 až 35 let.
Proč přijet? - Protože na jednom místě během několika dní je možné vidět nejlepší tuzemské amatérské recitátory a divadla poezie.
Proč je festival Wolkrův? - Protože básník Jiří Wolker se v roce 1900 narodil v prostějovské měšťanské rodině.

Zatímco loni si posteskla, že v Prostějově poezie mnoho příznivců z řad mladých nemá, letos  jsou vyhlídky o málo veselejší. "Mám obrovskou radost, protože mezi divadly poezie jsou letos  i Prostějováci. Na festivalu se představí soubor Re (de) Generace z Reálného gymnázia, který postoupil z regionálního kola," chlubí se Gregušová.

Poezii se stále v Čechách, na Moravě i ve Slezsku daří. "Od roku 1992, kdy se Duha stala hlavním pořadatelem, chytil festival druhý dech. Nadechl se a je plný svobody, a to ať svobody projevu, tak atmosféry. Myslím, že Wolkrův Prostějov dokazuje, že zájem mladých lidí o poezii trvá, i když si uvědomujeme, že jde o výlučnou skupinu mladých. Poezie ale nikdy není masovou záležitostí. Proto se domníváme, že má smysl přehlídku pořádat," věří Alice Gregušová.

Její tvrzení podporuje i skutečnost, že mnozí z laureátů festivalu se Wolkrem odrazili i ke své budoucí profesi a studují nyní na DAMU či JAMU.

Festival každoročně nabízí servis nejen recitátorům, ale i divákům. Spojení se světem a poezií obstarává  festivalový zpravodaj, nabízející program, zajímavosti a portréty. "První číslo vyjde v úterý, druhé ve čtvrtek a trojka pak bude rozdávána v závěru festivalu po vyhlášení laureátů," připomíná Gregušová.

Přehlídka se koná na jevišti Městského divadla. Účastníci se představí ve dvou vystoupeních, pro které si připraví texty z poezie nebo prózy české či světové literatury. Možný je úryvek, montáž, publicistický útvar apod., jehož délka v interpretaci nepřesáhne 8 minut. Recitátor sám určuje, který z připravených textů bude interpretovat v prvním a který ve druhém kole. Rozborový seminář k jednotlivým vystoupením se koná po druhém přehlídkovém dni.

Symbol setkání recitátorů Wolkrův Prostějov

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Najdete na iDNES.cz