Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

O poezii má tuzemské mládí zájem

  9:48aktualizováno  9:48
Prostějov - Hanáckou Paříž, jak o Prostějovu ve svých televizních šumných městech mluvil herec a architekt David Vávra, si lze v červnu představit bez ledasčeho. Co ale chybět nemůže, jsou verše. Letošní festival zdobí v záhlaví dvě čtyřky. Přesně po čtyřiačtyřicáté se totiž přehlídka koná. Program začíná v úterý v poledne, kdy Prostějovany na festival pozve pouličním divadlem na náměstí Teátr Víti Marčíka.

Oficiální zahájení pak v podvečer obstará jako již tradičně folkový koncert. Po loňském Karlu Plíhalovi přebrali letos štafetu Jaroslav Hutka a Radim Hladík. Konec přehlídky je v sobotu, kdy jej uzavře Poetický jarmark.

"Program  je letos tak nabitý, že jsme museli v rámci festivalových dní omezit prostor pro doplňková, nebo inspirativní představení," říká ředitelka pořádajícího Kulturního klubu Duha Alice Gregušová, jejíž slova potvrzuje pohled do programu, rozvrženého přesně na minuty.

"Letos se opravdu urodilo dostatek interpretů. Například divadel poezie máme přihlášených deset, na pět desítek je pak sólových recitátorů," doplňuje šéfka Duhy.

ZAJÍMAVOSTI

Kdo může přijet? - Účastníci jsou nominováni z regionálních přehlídek, soubory mohou být i doporučeny z přehlídek příbuzných oborů jako inspirace a obohacení festivalového programu.
Co získá vítěz? - Vítěz obdrží titul laureáta, který mohou získat pouze dva nejlepší recitátoři z každé kategorie v přehlídce sólových recitátorů.
Cena za dobrou inscenaci - Pokud je nejinspirativnější, získá Cenu poroty. Čestné uznání je dalším oceněním podnětné inscenace.
Miláček publika - Vítězi divácké ankety patří Cena diváka.
Jak se soutěží? - Sóloví recitátoři jsou rozděleni do tří věkových kategorií:
I. kategorie do 17 let, II. kategorie do 20 let, III. kategorie 20 až 35 let.
Proč přijet? - Protože na jednom místě během několika dní je možné vidět nejlepší tuzemské amatérské recitátory a divadla poezie.
Proč je festival Wolkrův? - Protože básník Jiří Wolker se v roce 1900 narodil v prostějovské měšťanské rodině.

Zatímco loni si posteskla, že v Prostějově poezie mnoho příznivců z řad mladých nemá, letos  jsou vyhlídky o málo veselejší. "Mám obrovskou radost, protože mezi divadly poezie jsou letos  i Prostějováci. Na festivalu se představí soubor Re (de) Generace z Reálného gymnázia, který postoupil z regionálního kola," chlubí se Gregušová.

Poezii se stále v Čechách, na Moravě i ve Slezsku daří. "Od roku 1992, kdy se Duha stala hlavním pořadatelem, chytil festival druhý dech. Nadechl se a je plný svobody, a to ať svobody projevu, tak atmosféry. Myslím, že Wolkrův Prostějov dokazuje, že zájem mladých lidí o poezii trvá, i když si uvědomujeme, že jde o výlučnou skupinu mladých. Poezie ale nikdy není masovou záležitostí. Proto se domníváme, že má smysl přehlídku pořádat," věří Alice Gregušová.

Její tvrzení podporuje i skutečnost, že mnozí z laureátů festivalu se Wolkrem odrazili i ke své budoucí profesi a studují nyní na DAMU či JAMU.

Festival každoročně nabízí servis nejen recitátorům, ale i divákům. Spojení se světem a poezií obstarává  festivalový zpravodaj, nabízející program, zajímavosti a portréty. "První číslo vyjde v úterý, druhé ve čtvrtek a trojka pak bude rozdávána v závěru festivalu po vyhlášení laureátů," připomíná Gregušová.

Přehlídka se koná na jevišti Městského divadla. Účastníci se představí ve dvou vystoupeních, pro které si připraví texty z poezie nebo prózy české či světové literatury. Možný je úryvek, montáž, publicistický útvar apod., jehož délka v interpretaci nepřesáhne 8 minut. Recitátor sám určuje, který z připravených textů bude interpretovat v prvním a který ve druhém kole. Rozborový seminář k jednotlivým vystoupením se koná po druhém přehlídkovém dni.

Symbol setkání recitátorů Wolkrův Prostějov

Autoři:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Zemřel kreslíř Vladimír Renčín, autor postaviček Dlabáčka či Rambouska

Klasik českého kresleného humoru Vladimír Renčín

Po dlouhé nemoci zemřel jeden z nejznámějších klasiků českého kresleného humoru Vladimír Renčín. Ilustrátorovi a...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

V Ománu zemřel známý 28letý DJ Avicii, proslavil ho hit Levels

V Ománu zemřel 20. dubna 2018 ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské...

V Ománu zemřel ve věku 28 let švédský DJ Avicii, jehož občanské jméno je Tim Berling. Oznámila to jeho tisková mluvčí.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz