O Nemocnici se v Německu neprali

  • 3
Seriál Nemocnice na kraji města po dvaceti letech se konečně prodal do Německa, kde jeho první, dietlovské řady získaly obrovský úspěch. Ale sláva už se neopakuje. Velké stanice neměly zájem, nová Nemocnice skončila na někdejší východoněmecké půdě, v lipské stanici MDR.

A zřejmě za cenu, kterou odborníci považují "za obvyklou spíše v Česku než Evropě" a jež podle nich naznačuje, že nešlo o nákup pořadu pro hlavní vysílací čas.

"Cena licence je otázkou smluvního ujednání mezi Českou televizí a nabyvatelem licence a není veřejná," odmítl mluvčí ČT Martin Krafl potvrdit či vyvrátit informaci ze dvou jiných zdrojů, podle níž lipská MDR zaplatila zhruba 2,5 tisíce eur za jeden díl nové Nemocnice.

Pro srovnání: starý seriál Třicet případů majora Zemana prodala ČT Primě za více než šest milionů korun. Při ceně tři tisíce korun za minutu vyšel 75minutový díl na 225 tisíc korun, což je asi 7,5 tisíce eur - trojnásobek, než měl vynést díl Nemocnice.

Ať už byla cena Nemocnice jakákoli, faktem je, že do původně nabízené koprodukce nakonec Německo nevstoupilo a nyní seriál nepřebírá celoněmecká, nýbrž regionální televize. Přesto ČT považuje obchod za úspěšný. Důvod? "Nemocnice na kraji města po dvaceti letech byla vyrobena zejména pro české diváky," zdůraznil Krafl.

Zopakoval také již známé informace, že seriál koupily i Slovensko, Polsko, Maďarsko, Slovinsko, Srbsko a Černá Hora. Připustil však, že prodej nové řady do Německa byl "velmi obtížný", protože na tamních stanicích nyní běží desítky různých atraktivně zpracovaných seriálů z nemocničního prostředí - a to americké, německé i jiné výroby.

"Situaci nelze vůbec srovnávat s koncem 70. let, kdy byl nabízen Dietlův seriál, který ve své době přesně vystihl diváckou poptávku," připomíná Krafl.

Nový seriál nabídla ČT v Německu veřejnoprávním stanicím ARD i komerčním televizím typu RTL. "Reakce byla zamítavá," přiznal Krafl. "Protože však původní Nemocnice byla úspěšná především na území bývalé NDR, dalo se předpokládat, že i pokračování může převzít stanice z nových spolkových zemí, což se nakonec stalo.

V MDR Lipsko, kde mají opci i na jiné stanice ARD, vyrobí rovněž německý dabing, který budou chtít dále zhodnotit. Je tedy předpoklad, že po vypršení licenční doby budou opakovaně kupovat další vysílací práva.

Také naše nabídka do rakouské ORF a švýcarské Schweizer Fernsehen, které samy nedabují, je vázána na existenci německé verze. A s uvedením nové řady se nabízí možnost uplatnit i seriál starý, což by znamenalo další výnosy," shrnul Krafl, proč je ČT s obchodem spokojena.

Lidé, kteří obchodují s televizními právy pro soukromé stanice, však míní, že o úspěchu nelze mluvit. "Na německý trh sice není snadné proniknout, zažil i silné otřesy, ale Nemocnice je právě na tamní půdě speciální produkt, u kterého by člověk čekal cenu vyšší, v řádu násobků," říkají. Dodávají však, že v televizním byznysu platí: pokud pořad není hitem, každá cena je dobrá.

,